Wikipedia zablokowała wszystkich użytkowników Neostrady. "Notoryczne wandalizmy"

Użytkownicy Neostrady nie mogą edytować Wikipedii bez zalogowania się - 524 228 adresów IP zostało zablokowanych na rok

Ponad pół miliona adresów IP zostało zablokowanych przez Wikipedię 15 sierpnia. Wszystkie one należą do usługi Neostrada operatora Orange. Oznacza to, że przez rok żaden z niezalogowanych użytkowników Neostrady nie będzie mógł edytować któregokolwiek z projektów fundacji Wikimedia. Dotyczy to również polskiej i innych wersji językowych Wikipedii.

Jak czytamy na stronie Wikimedia:

Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych.

Blokada spowodowana jest brakiem reakcji ze strony Orange, który - jak pisze Wikimedia - nie reagował na wysyłane maile ze zgłoszeniami aktów wandalizmu. Na facebookowym profilu polskiej Wikipedii poinformowano, że zespół bezpieczeństwa Orange wie o całej sytuacji.

Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2012 roku, wtedy dodatkowo zablokowano adresy usług mobilnych Orange. Blokowany był również Play, na co zareagował jego rzecznik wpisem na blogu. Pisał między innymi:

My dajemy ludziom dostęp do internetu, nie jesteśmy od tego aby kontrolować i ograniczać jego wykorzystanie. Jeżeli dochodzi do naruszeń są instytucje gdzie można to zgłosić. Wysyłanie do nas maili nic nie zmienia. My tego nigdy nie robiliśmy. Nie jesteśmy cenzorem i z tego co wiem nie zamierzamy nim być. Absolutnie potępiamy wszelkie działania w necie naruszające dobre imię, przekonania, poglądy nawet regulaminy. Z tym shitem trzeba walczyć, ale w sposób cywilizowany i zgodny z literą prawa.

Komentarz Wikimedia Polska

Jak dowiedziałem się od rzecznika Wikimedia Polska, Krzysztofa Machockiego, chodziło o powtarzające się działania jednej osoby. To troll od dobrych pięciu lat atakujący artykuły Wikipedii - dopisuje tam hasła w rodzaju "heil Hitler", "Żydzi do gazu", "wiem gdzie mieszkasz, znajdę cię i zaj ". Zwykle takie zmiany są wyłapywane i eliminowane bądź to przez boty bądź administratorów więc najczęściej nie są one widoczne dla zwykłego użytkownika. Machocki wyjaśnia jednak, że stowarzyszenie ma obowiązek chronić pracę tysięcy osób i nie może ryzykować, że tego typu treści ukażą się na stronie projektu.

Orange był informowany o działaniach wandala od początku roku i, mimo podania precyzyjnych danych dotyczących czasu i adresu, nie podjął skutecznych działań.

Komentarz autora

W tej sytuacji zastanawiająca jest droga, jaką wybrała Wikipedia. Mam wrażenie, że metoda masowego odcięcia była skuteczna jakieś 10 lat temu. Dziś koszt startera z transmisją danych to jakieś 10 zł. Jeśli troll od 5 lat dręczy Wikipedię to pewnie ma dość determinacji, by pójść do kiosku po kartę i dalej działać.

Znacznie skuteczniejsze wydaje się zgłoszenie sprawy na policję - działania tego człowieka zdecydowanie leżą w zakresie zainteresowania organów ścigania. W ten sposób można by na dłużej pozbawić trolla możliwości działania. Na tę propozycję Wikipedia Polska odpowiedziała na Facebooku tak:

Amerykańska Wikimedia Foundation, będąca w sensie prawnym wydawcą Wikipedii, z różnych powodów nie chce angażować się w tego rodzaju procedury prawne w Polsce, nie robi też tego zresztą w innych państwach. Jeżeli natomiast do organów ścigania zgłosi się konkretny wikipedysta, uznający się za pokrzywdzonego np. w sprawie gróźb czy stalkingu, wówczas nasza "amerykańska centrala" może, na wniosek takiej osoby zweryfikowany przez jej dział prawny, wynająć dla niej prawników z wyższej półki, aby poprowadzili sprawę porządnie. Tak to wygląda co do zasady, natomiast wolelibyśmy nie mówić o konkretnych toczących się sprawach, co wyjaśniamy w najnowszym poście.

Więcej o:
Komentarze (111)
Wikipedia zablokowała wszystkich użytkowników Neostrady. "Notoryczne wandalizmy"
Zaloguj się
 • podstawko

  Oceniono 249 razy 231

  Kiedyś, u zarania polskiego Internetu, gdy słowo „netykieta” miało równy kaliber jak „Dziesięć Przykazań”, na grupach dyskusyjnych Usenetu pl.* popularny był termin „dziecko neostrady”. Generalnie oznaczał najgorszy sort internauty, jaki istniał: nowicjusza, który dorwał się do sieci i sobie poczyna, bo MOŻE. Jak widać, po 20 latach termin jest nadal aktualny. Pozdrowienia dla starych usenetowców...

 • m.godwin

  Oceniono 161 razy 141

  Panie Rzeczniku, wysyłanie maili jednak coś zmienia. Po takiej odpowiedzi jak cytowana (lub po całkowitym braku odpowiedzi) dobrze widać, jaka jest wasza hierarchia wartości. Najważniejsze jest kilka złotych z abonamentu od wandala czy innego hejtera. No bo przecież nie rozwiążecie z nim umowy w trybie natychmiastowym na podstawie zapisów w regulaminie. A inni wasi klienci mogą nie chcieć cierpieć za innych, gdy ktoś zamiast was zareaguje blokowaniem całej waszej klasy adresowej. Więc zawczasu poszuka sobie innego operatora, który ma sprawnie działający dział naruszeń (tzw. "abuse"). Wam wtedy tych złotóweczek ucieknie znacznie więcej. Wysyłanie maili bardzo dużo zmienia. Również wam dużo zmienia.

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 113 razy 95

  wiki zareagowała

  tymczasem portale - w tym gazeta - nie reaguja KOMPLETNIE na zgłaszane przejawy mowy nienawiści, wyzwiska, trollowanie (np. 50 takich samych wpisów rozwalających dyskusje na forum), łamanie prawa...

 • horatio_valor

  Oceniono 83 razy 71

  Jakby oprócz edytowania jeszcze zablokowali przeglądanie Wikipedii, w polskich gimnazjach lawinowo wzrosłaby liczba repetentów.

 • tinley

  Oceniono 61 razy 55

  Cóż... login i pass to dzisiejszy Polaków portret własny. banda kretynów zadowolonych z siebie tylko dlatego ze nieświadomych własnej głupoty. To co sie dzieje w polskim necie to jakiś wylew debilizmu i wyziew smrodu z gumiaków.

 • jko55

  Oceniono 39 razy 35

  ktoś porządek musi zrobić - może to być orange a może tez wikipedia
  no ale skoro to problem neostardowców czyli orange to wstyd mieć takich klientów - i lepiej zareagować niż chowac głowe w piasek - to takie polskie podejście - ja nie będę nic robil bo mi się krzywda nie dzieje - niech inni zrobia za mnie - okropne

 • 1965mario

  Oceniono 31 razy 25

  Co innego wyrażanie opinii nawet jak się to komuś nie podoba , tzw trollowanie , a co innego niszczenie informacji bo debile nie umieją odróżnić , że niszczą wspólne bezcenne dobro. Po prostu brak wychowania. Jest to zasługą tzw. " bezstresowego wychowania" . Każdy czuje się , że wszystko może nawet nasr... na głowę prezydenta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX