Wikipedia blokuje wszystkich użytkowników Neostrady. Orange odpowiada: "Sprawą powinna się zająć policja lub prokuratura"

524 228 adresów IP użytkowników Neostrady zostało zablokowanych - nie mogą teraz bez zalogowania edytować artykułów na Wikipedii. Wszystko przez jednego wandala, choć Orange wielokrotnie sugerował zgłoszenie sprawy na policję.

Niedawno pisaliśmy o zablokowaniu przez Wikimedia ponad 524 tysięcy adresów IP polskich internautów. Od 15 sierpnia przez rok użytkownicy nie będą mogli edytować artykułów w encyklopedii, ani na jakiejkolwiek stronie fundacji Wikimedia, bez uprzedniego założenia konta na stronie. To już druga taka blokada abonentów Orange w ciągu ostatnich trzech lat. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu fundacji:

Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych. Jako że operator nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane, podjęliśmy decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora.

Tylko jeden człowiek

Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika Wikimedia Polska, Krzysztofa Machockiego, tym razem chodzi o powtarzające się działania jednej osoby. To troll od dobrych pięciu lat atakujący artykuły Wikipedii - dopisuje tam hasła w rodzaju "heil Hitler", "Żydzi do gazu", "wiem gdzie mieszkasz, znajdę cię i zaj ". Zwykle takie zmiany są wyłapywane i eliminowane bądź to przez boty bądź administratorów więc najczęściej nie są one widoczne dla zwykłego użytkownika. Machocki wyjaśnia jednak, że stowarzyszenie ma obowiązek chronić pracę tysięcy osób i nie może ryzykować, że tego typu treści ukażą się na stronie projektu.

Orange był informowany o działaniach wandala od początku roku i, mimo podania precyzyjnych danych dotyczących czasu i adresu, nie podjął skutecznych działań.

Odpowiedź Orange Polska

Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź od Orange Polska, w którym operator potwierdza, iż powodem tego zamieszania jest jeden człowiek:

Przypuszczamy, że za opisywanymi działaniami stoi internauta, który już w przeszłości podejrzewany był o dokonywanie hejterskich wpisów. Były jednak dokonywane bez rejestracji, co niestety Wikipedia umożliwia, a w postępowaniu wyjaśniającym internauta ów zaprzeczał, iż był ich autorem. To znacząco zmniejsza możliwości naszych działań.

Firma nie chce jednak podejmować żadnych kroków mogących wpłynąć na otrzymywaną przez zidentyfikowanego klienta usługę i sugeruje, że fundacja powinna zgłosić sprawę na policję:

Jesteśmy zdziwieni postawą Wikimedia, polegającą na zastosowaniu odpowiedzialności zbiorowej za działania jednego internauty. Powinny one zostać zgłoszone do odpowiednich organów takich jak policja czy prokuratura, co wielokrotnie rekomendowaliśmy. Bardzo poważnie traktujemy kwestię bezpieczeństwa, jednak pod tym pojęciem rozumiemy także ochronę danych naszych klientów. Nie możemy wydawać wyroków za sądy. Niestety, ukrycie swojego prawdziwego IP czy też tożsamości w internecie jest możliwe i dość proste, dlatego blokada nałożona przez Wikipedię niestety nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Właściwym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie w ten problem organów ścigania.

Co dalej?

Tak, jak w 2012 roku, tak i teraz niewiele da się zrobić. Blokada ostatecznie dotknie jedynie niewielką grupę abonentów, ale może wpłynąć na częstotliwość aktualizacji polskiej Wikipedii. Proces rejestracji, choć zazwyczaj krótki i jednorazowy, może zniechęcać wielu użytkowników, którzy do tej pory mogli spontanicznie poprawiać błędy i uściślać informacje w artykułach.

Komentarze (66)
Wikipedia blokuje wszystkich użytkowników Neostrady. Orange odpowiada: "Sprawą powinna się zająć policja lub prokuratura"
Zaloguj się
 • lord_of_tenstoned

  Oceniono 152 razy 140

  Jeżeli ktoś ma zacięcie do edytowania artykułów na Wikipedii to może poświęcić chwilę na założenie sobie konta. (No trudno, nie będzie mógł poprawiać "spontanicznie")

 • kuba_wu

  Oceniono 78 razy 60

  Orange wyraźnie sugeruje, że użytkownicy powinni się rejestrować:

  "[wpisy] Były jednak dokonywane bez rejestracji, co NIESTETY Wikipedia umożliwia"

  no więc cóż, wprowadzono ten ficzer, i to specjalnie dla ich klinetów. Powinni być zadowoleni! Ale jak widać, Orange trudno dogodzić...

 • balbinacorobisz

  Oceniono 58 razy 50

  W czym problem. Uważam, że jak ktoś chce edytować cokolwiek to powinien się zalogować.

 • remoteisland

  Oceniono 67 razy 31

  Orange, jeśli wasz klient naruszył warunki umowy (a naruszył) to powinniście mu zlikwidować usługę. No tak ale płaci. Kasa się liczy a nie reputacja firmy.
  Dzięki Kulczykowi i Buzkowi mamy monopolistę, który ma swoich klientów w doooopie a oni i tak są zadowoleni.

 • kamil-t

  Oceniono 47 razy 25

  No cóż, profity z tego, że jest się dostawcą Internetu dla setek tysięcy, brać można. Zareagować na działalność JEDNEJ osoby - całkowicie poza zasięgiem... Skąd ja znam taką nagłą indolencję amatorów łatwego zysku? A poza tym - zwyczajnie wstyd, proszę Orange. Proszę sprawdzić w słowniku, co znaczy wstyd.

 • bmc3i

  Oceniono 30 razy 20

  "Blokada ostatecznie dotknie jedynie niewielką grupę abonentów, ale może wpłynąć na częstotliwość aktualizacji polskiej Wikipedii. Proces rejestracji, choć zazwyczaj krótki i jednorazowy, może zniechęcać wielu użytkowników, którzy do tej pory mogli spontanicznie poprawiać błędy i uściślać informacje w artykułach."

  **************

  Bzdura. Edycje Wikipedii dokonywane przez niezalogowanych ipków, stanowią znikomą mniejszość, a i tak muszą być potwierdzone przez redaktorów z co najmniej 200 niewycofanych edycji, jako nie zawierające wandalizmów. CO pewno wazniejsze, odoby niezalogowane, to najczęściej osoby nie mające doświadczenia w Wikipedii, a w konsekwencji nie znajace i nie przestrzegające zasad edycyjnych, w konsekwencji ich edycje czesto muszą być poprawiane, np. przez wyszukiwanie źródeł do nieużródłowionych tez, albo poprawianie błędów redakcyjnch wynikajace z nieznajomości zasad edycyjnych WIkipedii.

 • mikael0

  Oceniono 13 razy 11

  I co wyszło....? Że polscy Internauci to Cham którym w głowie tylko trollowanie, dokuczanie i innym życie uprzykrzanie.

 • wrednyluke

  Oceniono 33 razy 11

  No wszyscy psioczą na Orange, ale co by było gdyby firma podejmowała decyzję o odcinaniu konkretnego użytkownika od sieci? Nie byłoby afery, że "cenzura Internetu" itp?...
  Wikimedia powinna zgłosić sprawę na policję, podając datę, godzinę, numer IP delikwenta, policja wszczyna postępowanie (groźby i promowanie nazistowskiej ideologii są karalne), prokuratura występuje do Orange o podanie danych użytkownika z takim a takim numerem IP - gościa odpowiednio osądzają.
  Skoro kancelarie copyright trollingu są w stanie to zrobić, to czemu nie Wikimedia?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX