Kolejny dowód na to, że Facebook chce być nowym Google

Wszystko, co kiedykolwiek opublikowaliście na Facebooku, jest teraz indeksowane i wyszukiwalne.

Facebook twierdzi, że każdego dnia z wbudowanej w serwis wyszukiwarki korzystamy 1,5 miliarda razy. Są takie tematy, zwłaszcza te bieżące i bardzo aktualne, które omawiane są najpierw na Facebooku, a dopiero potem trafiają do mediów i powszechnej świadomości. Serwis Zuckerberga chce nam ułatwić wyszukiwanie informacji o takich wydarzeniach.

Jeśli np. usłyszycie, ze NASA stwierdziło obecność wody na Marsie, to możecie zwrócić się w poszukiwaniu informacji w kilka miejsc:

- do Google

- do ulubionego serwisu informacyjnego

- szukać na Facebooku.

To ostatnie miejsce podsunie spersonalizowane wyniki wyszukiwania, wyświetli często komentowane artykuły oraz wpisy znajomych na ten temat. Tematy, na które aktualnie dyskutuje wiele osób będą już od razu z poziomu wyszukiwarki oznaczone jako popularne ("trending").

Z jednej strony to dobra wiadomość - łatwo można będzie dotrzeć do interesujących treści. Ale z drugiej strony - łatwo można też będzie dotrzeć do wszystkiego, co kiedykolwiek napisaliśmy. Osoby, które zawsze pilnowały ustawień prywatności nie mają się specjalnie czego obawiać; ale jeśli w przeszłości publikowaliście wpisy dostępne publicznie, to teraz będą one indeksowane. Widoczność poprzednich wpisów można zmienić w Ustawieniach prywatności.

Ten ruch Facebooka pokazuje, że firma chce być nie tylko naszym pierwszym serwisem społecznościowym, lecz także pierwszy chce dostarczać nam ważne wiadomości, okraszone dodatkowo komentarzami znajomych. Na razie poprawione wyszukiwanie ma sens zwłaszcza dla użytkowników anglojęzycznych - to tam przede wszystkim wyróżniane są popularne tematy.

To kolejny element w przepychance Google i Facebooka. Obie firmy dążą do dominującej pozycji na rynku reklamowym, urządzeń i aplikacji mobilnych, a teraz jeszcze obie chcą segregować dla nas wiadomości.

Więcej o:
Komentarze (10)
Kolejny dowód na to, że Facebook chce być nowym Google
Zaloguj się
 • dalton

  Oceniono 17 razy 15

  To już wiem czemu od jakiegoś czasu uruchomienie FB powoduje zawieszenie systemu.
  Indeksują, skanują, porządkują. :)

 • 4v

  Oceniono 7 razy 7

  Facebook jako źródło informacji? Naprawdę? Ktoś już zapomniał o informacjach w stylu "Chory na AIDS ksiądz zgwałcił żołnierza w czołgu!"?

  na "Fejku", bo tak go chyba trzeba nazwać, jest tyle botów, tworzących nieprawdopodobne informacje tylko po to by zdobyć tzw "token" i zawirusować konto naiwnego, że traktowanie tego serwisu jako rzetelnego źródła informacji jest po prostu śmieszne.

  No chyba że liczymy tylko na oficjalne profile, czy to NASA, czy kogoś tam jeszcze. ale to chyba dość męczące, wyławiać informacje od nich pośród informacji od znajomych i innego szumu....?

 • ulanzalasem

  Oceniono 4 razy 2

  No cóż, oddajmy nasze strony, fora, blogi...jednej wielkiej firmie. A potem kiedy już będą dostatecznie silni, będą mieć odpowiednią pozycję, opłaty, zmiana regulaminów, przymusowy skan dowodu czy odcisków palców i tęczówki ? :D

 • jvn

  0

  Dla dzieciarni Facebook i inne media społecznościowe już są głównym źródłem informacji. Gorzej, że często również jedynym... Internet zatacza koło, cały czas można poznawać niezwykłych ludzi z końca świata i poszerzać swoje horyzonty, szkoda, że 90% ludzi woli czytać newsy z pudelka wrzucone im na walla przez koleżankę ze szkoły.

 • taktojahhh

  0

  Internet nie powinien być w żaden sposób personalizowany bo personalizacja jest szkodliwa dla użytkowników.

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 4 razy 0

  "Kolejny dowód na to, że Facebook chce być nowym Google".
  Nie wiem co to Facebook a przez to nie używam.
  Google będzie nadal działać?

  Trochę się boję, bo ten nieznany mi "Facebook twierdzi, że każdego dnia...."
  Google dotąd chyba nic nie twierdziło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX