Nasza-klasa twierdzi, że przez hakerów straciła 60 milionów złotych

Właściciele Naszej-klasy twierdzą, że w wyniku działań dwóch 16-latków, których ujęła śląska policja, stracili 60 milionów złotych. Straty te były konsekwencją uruchomienia przez młodych ludzi aplikacji, która monitorowała popularny serwis społecznościowy, a następnie do każdego nowo umieszczonego na portalu zdjęcia dodawała komentarz chwalący fotografię. W komentarzu znajdowała się dodatkowo reklama płatnego programu do pobierania plików.

Czytaj najnowsze informacje o portalu Nasza Klasa

Policja utrzymuje, że tylko z jednego z komputerów należących do podejrzanych wysłano 120 tysięcy takich reklam. Wydawać by się mogło, że nie jest to wiele, ale jak powiedział Rafał Biczysko z zespołu prasowego śląskiej policji, sparaliżowało to działanie serwisu społecznościowego zmniejszając dzienną liczbę odwiedzin o 2 miliony, a nawet prowadząc do czasowych wyłączeń działania.

16-letni hakerzy odpowiedzą teraz przed sądem rodzinnym. Właściciele portalu chcą teraz domagać się wyrównania strat spowodowanych ich działalnością - nie wiadomo jednak jak sobie to wyobrażają.

Policja podkreśla, że sprawcy zostali namierzeni i zatrzymani dzięki współpracy policjantów z pracownikami działu bezpieczeństwa portalu Nasza Klasa. Przedstawiciele serwisu poinformowali w poniedziałek w komunikacie, że dzięki współpracy z komendami policji w Katowicach i Łodzi udało się ostatnio ująć cztery osoby zajmujące się rozsyłaniem spamu.

Źródło: Polska Agencja Prasowa