Pierwszy w historii pozew Microsoftu przeciw Open Source

Microsoft pozwał firmę TomTom za naruszenie praw patentowych. Jako że jeden z największych producentów nawigacji GPS działa na systemie Linux, społeczność Open Source uznała ten ruch Microsoftu za atak na otwarte standardy, który może otworzyć puszkę Pandory.
Do sądu dystryktowego w Seattle w środę wpłynęło osiem aktów oskarżenia przeciwko firmie TomTom, podaje serwis arstechnica.com. Większość z nich odnosi się do komputera pokładowego, ale część jest skierowana przeciwko działaniu Linuksa. Chodzi o sposób jednoczesnego przechowywania długich i krótkich nazw plików w systemie FAT32. Problem jednak w tym, że system ten jest tak powszechnie używany (m.in. w pamięciach flash), że Linux nie może z niego zrezygnować, gdyż byłby niekompatybilny z ogromną ilością urządzeń. Rodzi się więc pytanie, czy Microsoft będzie chciał egzekwować swoje prawa na szerszą skalę? Radca prawny z Redmond, Horacio Gutierrez zapewnił, że działania te nie są wymierzone przeciwko całej społeczności Open Source, a jedynie w firmę TomTom, z którą nie udało się dojść do porozumienia.

Opensource'owcy obawiają się jednak, że pozew ten może otworzyć puszkę Pandory, czytamy w serwisie linuxnews.pl. Po pierwsze, działanie wymierzone przeciwko TomTom jest pierwszym w historii atakiem na Wolne Oprogramowanie. Po drugie, każda akcja rodzi reakcję, więc fundacja Open Invention Network, która zbiera patenty Linuksa, może odpowiedzieć własnym masowym pozwem. Czas pokaże, czy się na to zdecyduje, choć na razie nie ma ku temu wiarygodnych przesłanek.

Czytaj test nawigacji TomTom

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>