Samsung kontratakuje - 3 nowe smartfony z systemem bada

Samsung zaprezentował trzy nowe smartfony z mobilnym systemem operacyjnym bada, autorskim dziełem koreańskiego producenta. Trzeba przy okazji pamiętać, że flagowymi urządzeniami Samsunga są smartfony z Androidem. Dlaczego więc producent poszerza portfolio sprzętu z niszowym OS-em?

Wave 3, Wave M oraz Wave Y mają zadebiutować podczas rozpoczynających się w tym tygodniu targów IFA 2011 w Berlinie. Wszystkie te nowe modele działać będą pod kontrolą systemu bada 2.0. Specyfikacja techniczna smartfonów wygląda całkiem ciekawie:

Specyfikacja techniczna Wave 3 Wave M Wave Y
System operacyjny bada 2.0 bada 2.0 bada 2.0
Procesor 1,4 GHz
Wyświetlacz 4" Super AMOLED 3,65" HVGA 3,2" HVGA
Inne NFC (opcjonalnie)

Naprawdę obiecująco zapowiada się Samsung Wave 3.

Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia z systemem bada stanowią mały wycinek portfolio Samsunga. Co stanowi jego większość? Smartfony z Androidem. To właśnie one sprawiły, że Samsung jest obecnie drugim na świecie producentem smartfonów. Dlaczego więc nie inwestuje wszystkich zasobów w tworzenie coraz lepszych urządzeń z mobilnym systemem operacyjnym Google'a?

Powodów może być wiele. Urządzenia z badą mogą być ważnym dodatkiem do portfolio, jeśli nie będą specjalnie drogie. Samsung może wówczas liczyć na zdobycie dodatkowego udziału w rynku. Z drugiej strony musimy pamiętać, że zaledwie dwa tygodnie temu Google przejął mobilny oddział Motoroli. Partnerzy Google'a twierdzili co prawda, że mariaż dostawcy oprogramowania z jednym z konkurentów niczego nie zmieni w świecie Androida, ale - jak widać - Samsung w dalszym ciągu inwestuje we własny mobilny system operacyjny, a nowe plotki głoszą, że może zastanawiać się nad przejęciem webOS - systemu rozwijanego do niedawna przez HP.

Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie byłoby bardzo ciekawe; wiodący producent sprzętu z Androidem, posiadający własny system operacyjny, który przejmuje rozwiązanie konkurencji. Czyżby rodzina Androida właśnie przestała być zgrana?

Więcej o: