Chińczycy tworzą własny mobilny system operacyjny na bazie Androida

Najpopularniejszą wyszukiwarką w Chinach jest Baidu. Nie zagroził jej nawet Google. Teraz twórcy wyszukiwarki postanowili zagospodarować potencjalnie najszybciej rozwijające się obecnie środowisko - urządzenia mobilne. Powstanie zatem mobilny system operacyjny: Baidu Yi OS.

Pewnie pamiętacie, że stosunki między Chinami a Googlem nie są najgorętsze. Pisaliśmy wielokrotnie, że koncern z Mountain View niemal dwa lata temu oskarżył Pekin o włamanie do infrastruktury firmy. Po wielu przepychankach, zaprzeczeniach i kolejnych oskarżeniach Google wycofał się z Chin, pozostawiając ten rynek lokalnemu produktowi - wyszukiwarce Baidu.

Teraz dowiadujemy się, że chiński koncern postanowił stworzyć własny mobilny system operacyjny, o nazwie Baidu Yi OS. Jak podaje serwis Engadget, nowy system oparty ma być... na Androidzie, czyli na mobilnej platformie stworzonej przez Google. Baidu Yi OS zapewniać ma podobne funkcje, do których przywykliśmy korzystając ze sprzętów z Androidem, ale znajdą się w nim także autorskie rozwiązania Baidu, takie jak mapy, czytnik, odtwarzacz MP3, aplikacja do geolokalizacji, itp.

Chiński rynek urządzeń mobilnych rozwija się niezwykle dynamicznie. Now gracz, zwłaszcza od lokalnego, dobrze wszystkim znanego producenta, może być poważną konkurencją dla Nokii, WP7 i innych światowych marek dostępnych w Państwie Środka.