Wielcy walczą o schedę po HP - Amazon chce przejąć webOS?

Serwis VentureBeat, powołując się na własne źródła, twierdzi, że Amazon bliski jest podpisania umowy z HP o przejęciu Palma i webOS. Dla Amazona to wielka szansa - mógłby zainstalować webOS na swoim nowym tablecie Kindle Fire.

Serwis VentureBeat informuje, że Amazon prowadzi z HP zaawansowane rozmowy, w wyniku których HP może odsprzedać mu Palma, firmę odpowiedzialną za stworzenie mobilnego systemu webOS. Serwis donosi, że HP po podjęciu decyzji o rezygnacji z rynku smartfonów chce się Palma jak najszybciej pozbyć.

Gdyby tak się stało, logicznym wykorzystaniem webOS przez Amazona byłoby zainstalowanie go na właśnie zaprezentowanym tablecie Kindle Fire. A gdyby tak się stało, urządzenie i jego nabywcy mogliby tylko zyskać. Dlaczego?

Kindle Fire działa pod kontrolą mocno okrojonego z funkcji Androida. Nie znajdziemy na nim na przykład sklepu z aplikacjami Android Market, lecz sklep Amazon App Store i biblioteki multimedialne udostępniane przez Amazona. Zainstalowanie webOS na Kindle Fire mogłoby być strzałem w dziesiątkę - już i tak niesamowicie tanie urządzenie mogłoby zostać dostosowane przez Amazona do własnych potrzeb, a dla konsumentów mogłoby się stać bardziej rozpoznawalne.

Według różnych doniesień na webOS polują także inni producenci sprzętu. Krążą plotki o tym, że HTC rozgląda się za własnym mobilnym systemem operacyjnym, zainteresowania webOS nie dementuje też Qualcomm.

Zainteresowanie tak wielu firm systemem, który nigdy nie zdobył wielkiej popularności jest obiecujące dla nas, klientów. Jeśli faktycznie webOS zostanie przejęty przez producenta z wizją, to rynek urządzeń mobilnych może stać się bardzo ciekawy. Nowy konkurent na rynku, na którym rozpychają się iOS, Android i Windows Phone może wyjść nam tylko na dobre.

Więcej o: