BlackBerry wciąż kocha Flasha. Wbrew wszystkiemu

Adobe przestaje rozwijać Flash Playera na urządzenia mobilne. Jednak nie wszyscy mogą - i chcą się z tym pogodzić. RIM, producent smartfonów BlackBerry, ogłosił właśnie, że w takim razie sam będzie pracować nad wtyczką Flasha.
RIM wyręcza Adobe'a BlackBerry wciąż kocha Flasha. Adobe przestaje rozwijać Flash Playera na urządzenia mobilne. Jednak nie wszyscy mogą - i chcą się z tym pogodzić. RIM, producent smartfonów BlackBerry, ogłosił właśnie, że w takim razie sam będzie pracować nad wtyczką Flasha. Rezygnacja Adobe z rozwijania Flash Playera na urządzeniach mobilnych brzmi jak pośmiertna zemsta Steve'a Jobsa, który zawsze przeciwny był tej technologii i nie zgodził się nigdy na wpuszczenie jej na urządzenia z iOS. Obsługa Flasha w przeglądarce była jednak zawsze podawana jako atut przez producentów sprzętu z Androidem czy przez RIM, twórcę tabletu Playbook. Teraz zaś, gdy Adobe wycofuje się z Flasha i rekomenduje w zamian HTML5, producenci muszą szukać innych argumentów na przyciągnięcie klientów. RIM znalazł taki argument. Firma w dalszym ciągu będzie wspierać i rozwijać Flash Playera na potrzeby swojego tabletu Playbook. Jak zauważa serwis The Verge, RIM może sobie na to pozwolić, ponieważ posiada licencję na cały kod źródłowy wtyczki Adobe. Decyzja jest ciekawa, choć zastanawiam się, jak długo RIM w niej wytrwa. Jeśli rozwój HTML5 będzie szybko postępował, to w końcu chyba nawet kanadyjska firma będzie musiała się ugiąć.

Rezygnacja Adobe z rozwijania Flash Playera na urządzeniach mobilnych brzmi jak pośmiertna zemsta Steve'a Jobsa, który zawsze przeciwny był tej technologii i nie zgodził się nigdy na wpuszczenie jej na urządzenia z iOS. Obsługa Flasha w przeglądarce była jednak zawsze podawana jako atut przez producentów sprzętu z Androidem czy przez RIM, twórcę tabletu Playbook. Teraz zaś, gdy Adobe wycofuje się z Flasha i rekomenduje w zamian HTML5, producenci muszą szukać innych argumentów na przyciągnięcie klientów.

RIM znalazł taki argument. Firma w dalszym ciągu będzie wspierać i rozwijać Flash Playera na potrzeby swojego tabletu Playbook. Jak zauważa serwis The Verge, RIM może sobie na to pozwolić, ponieważ posiada licencję na cały kod źródłowy wtyczki Adobe. Decyzja jest ciekawa, choć zastanawiam się, jak długo RIM w niej wytrwa. Jeśli rozwój HTML5 będzie szybko postępował, to w końcu chyba nawet kanadyjska firma będzie musiała się ugiąć.

Zdjęcie BLACKBERRY PlayBook 64 GB
BLACKBERRY PlayBook 64 GB
  • System operacyjny: BlackBerry OS
  • Komunikacja: Wi-Fi
  • Przekątna ekranu: 7 cali
  • Pamięć wewnętrzna: 64 GB
2 opinie

Parametry techniczne

Procesor ARM Cortex A9 Częstotliwość procesora 1 GHz
Pamięć RAM 1 GB Pamięć wewnętrzna 64 GB
Komunikacja Wi-Fi Rozdzielczość ekranu 1024 x 600
Przekątna ekranu 7 cali Aparat 5 Mpx
Kamera przednia 3 Mpx Wyjście telewizyjne Tak
USB microUSB System operacyjny BlackBerry OS
Bluetooth 2.1 Moduł GPS Nie

Parametry fizyczne

Waga 0,40 kg Wymiary 194 x 130 x 9,9 mm