5 najbardziej wyczekiwanych produktów na rynku tabletów w 2012 roku

Rozpoczął się kolejny, 2012 rok. Zeszły rok był całkiem udany dla rynku tabletów. Pojawiło się wiele świetnych urządzeń, ale w rzeczywistości to 2012 rok jest tym, na który czekamy. Spodziewamy się jeszcze większej liczby ciekawych produktów. Przyjrzyjmy się z bliska temu, co czeka nas w obecnym roku w świecie tabletów.

iPad 3

Kolejna generacja tabletu marki Apple zapewne spędza sen z powiek wielu z was. Nam również, wszak firma z Cupertino czując na plecach oddech konkurencji na pewno zaprezentuje urządzenie udane, które tylko po raz kolejny umocni iGadżety na rynku tabletów. Choć iPad 3 utrzymywany jest w wielkiej tajemnicy, tak na jego temat wiemy już całkiem sporo. Spodziewamy się nowego ekranu Retina o rozdzielczości aż 2048 x 1536 pikseli, czterordzeniowego układu A6, baterii o dwa razy większej pojemności niż w iPadzie 2 oraz aparatu co najmniej 8 MP. To oczywiście nie wszystko. Apple z pewnością zaskoczy nas czymś jeszcze. Całkiem możliwe, że nowy iPad zadebiutuje na rynku w dwóch wariantach. To jednak plotki, a prawdę poznamy już w przeciągu najbliższych miesięcy.

Windows 8

Microsoft, który dotychczas przespał cały boom na tablety obecnie dwoi się i troi, aby powrócić na rynek w chwale. Gigant z Redmond zamierza rzucić rękawicę iOS i Androidowi za pomocą systemu Windows 8, który został znacznie lepiej przystosowany do pracy z tabletami dzięki implementacji nowego interfejsu - Metro UI. Już w przyszłym miesiącu spodziewamy się bety nowych okienek, a więc wszystkie karty zostaną odkryte. Rynkowy debiut Windows 8 powinien mieć miejsce w trzecim kwartale 2012 roku i wtedy też spodziewajmy się pierwszych tabletów z OS-em na pokładzie.

Tablet Google

W zeszłym miesiącu pojawiły się spekulacje, że Google pracuje nad własnym tabletem, którego możemy spodziewać się już w pierwszej połowie 2012 roku. Eric Schmidt ujawnił pewnej włoskiej gazecie, że "w ciągu najbliższych sześciu miesięcy planujemy wprowadzić na rynek tablet o najwyższej jakości". W rzeczywistości nie wiemy jednak czego dokładnie się spodziewać, a Nexus od Google niekoniecznie musi wpłynąć na poprawę sytuacji Androida, który kuleje na rynku tabletów. Firma z Mountain View na pewno zechce zaprezentować coś innego niż pozostali producenci, a produkcją urządzenie zapewne zajmie się Motorola Mobility, którą Google stara się obecnie przejąć.

Android Ice Cream Sandwich

Choć Google zaprezentowało Androida Ice Cream Sandwich już ponad dwa miesiące temu, to na razie na rynku doczekaliśmy się tylko smartfonu Galaxy Nexus. Pierwsze tablety z Androidem 4.0 trafią na rynek dopiero w tym roku. Podobnie rzecz ma się z aktualizacją. Wielu producentów zapowiedziało już, że w tym roku zaserwuje "lodową kanapkę" tabletom z zeszłego roku. Na razie więc musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Oby tylko proces nie był przeciągany w nieskończoność, jak często miało to miejsce z uaktualnieniami Honeycomba

Cztery rdzenie pod maską

W 2011 roku doczekaliśmy się tylko jednego tabletu z czterordzeniową Nvidia Tegrą 3 - Asusa Eee Pada Transformera Prime. Niemniej, w obecnym roku będzie to standard na rynku wśród droższych urządzeń. Procesorów z czterema rdzeniami, nie tylko od Nvidii spodziewajmy się w wielu tabletach pracujących pod kontrolą Androida, jak i Windows 8. Apple również zapewne zechce umieścić w iPadzie 3 czterordzeniowy układ A6. Tak więc tegoroczne tablety będą oferować jeszcze większą moc, a co za tym idzie spodziewajmy się wysypu aplikacji, które zdołają wydobyć potencjał z nowych układów SoC.

Jaki tablet wybrać - z Androidem czy z iOS? Tańszy czy droższy? Wszystko o tabletach znajdziesz w serwisie Tablety.pl