Windows 8 dla ARM stabilny! Wkrótce w rękach deweloperów

W lutym tego roku doczekamy się dopiero bety nowych okienek dla procesorów bazujących na intelowskiej architekturze x86. Wiemy jednak, że w międzyczasie Microsoft - równolegle - pracował również nad przystosowaniem Windows 8 pod kątem architektury ARM. Co najciekawsze, serwis CNet raportuje, że system w drugim z wariantów jest już stabilny i wkrótce trafi w ręce deweloperów, którzy rozpoczną prace nad aplikacjami dla nowych okienek!

Microsoft w 2011 roku zdołał zdobyć tylko 1,5% rynku tabletów. Tak słaby wynik ma oczywiście swoje wytłumaczenie. Na rynku tabletów niepodzielnie rządzi architektura ARM, z którą system operacyjny Windows 7 nie jest zgodny. Stąd też słabe wyniki i małe zainteresowanie tabletami z okienkami. Microsoft dostrzegł swój błąd i zamierza się poprawić wraz z Windows 8. Już nieco ponad rok temu, podczas targów CES 2011 oficjalnie ujawniono, że nowe okienka będą pierwszymi, które będą zgodne również z architekturą ARM. Wtedy też pokazano Windows 8 w akcji na urządzeniach wyposażonych w układy firm Qualcomm oraz Texas Instruments.

Oba warianty systemu rozwijane są jednak odrębnie i idą własnym tokiem życia. O Windows 8 dla ARM ostatnimi czasy zrobiło się dosyć cicho. W grudniu zeszłego roku Microsoft ujawnił, że już w drugiej połowie lutego możemy spodziewać się bety Windows 8, a wraz z nią odkrycia wszystkich kart nowego systemu operacyjnego. Gigant z Redmond nie wspomniał jednak o jednym fakcie. Mianowicie, że cały czas mowa o Windows 8 dla procesorów opartych na architekturze x86. Czy więc za kilka tygodni doczekamy się także bety nowych okienek dla układów ARM? Nie! Nie oznacza to jednak, że Microsoft porzucił plany związane z tym wydaniem systemu. Wręcz przeciwnie. CNet, powołując się na liczne źródła od anonimowych deweloperów raportuje, że Windows 8 dla ARM jest już niemal gotowy i przede wszystkim stabilny!

"W październiku zeszłego roku Windows 8 na ARM przerażał branżę, ponieważ był bardzo niestabilny. Ale to co widzimy teraz jest już całkiem stabilne" - powiedział jeden z deweloperów. "Windows 8 dla ARM zostanie oddany w ręce deweloperów już w przyszłym miesiącu" - czytamy wypowiedź innego dewelopera na CNet, który rzekomo widział w akcji nowe okienka na maszynie z układem ARM jednego z producentów (nie wiemy jakiego). "Nie słyszeliśmy tego bezpośrednio od Microsoftu, ale od partnerów, z którymi Microsoft współpracuje. Obiecano nam udostępnienie w okolicy lutego tego roku" - dodaje tajemniczy deweloper.

Jak jest w rzeczywistości? O tym przekonamy się wkrótce, gdy Microsoft zacznie mówić na ten temat oficjalnie. Niedawno pojawiły się plotki, że Windows 8 dla ARM może zostać ukończony dopiero w 2013 roku. Obawy po części rozwiał Asus, którego przedstawiciele przekazali, że jeszcze w tym roku na rynek trafi Eee Pad Transformer z Windows 8 na pokładzie i układem SoC ARM. Tak więc bliskie ukończenie prac nad systemem dla nowej architektury jest całkiem możliwe. Wszak producenci i deweloperzy potrzebują kolejnych kilku miesięcy, aby przystosować oprogramowanie pod kątem własnych technologii i urządzeń. Zanim wprowadzą produkty na rynek, a to nastąpić ma już w drugiej połowie 2012 roku.

Windows 8 ma być największym kamieniem milowym w rozwoju okienek od czasów Windows 95. Microsoft mocno wierzy, że wraz z systemem uda mu się odzyskać utracony rynek tabletów, który obecnie zdominowany jest przez Apple oraz gadżety z Androidem.

W przypadku Windows 8 dla ARM Microsoft miał również nieco mniej pracy niż dla architektury x86. Wszak tutaj nie trzeba było myśleć o zapewnieniu wstecznej kompatybilności z dotychczasowymi programami, a ponadto pojawiły się plotki, że nowe okienka mają oferować w przypadku wydania dla architektury ARM tylko jeden interfejs - Metro UI (dla x86 będzie dostępne również Aero).

Pojawia się jednak pewien problem Chodzi o aplikacje, które stanowią dziś jeden z głównych czynników związanych z zainteresowaniem klientów daną platformą. W przypadku Windows 8 dla ARM nie uruchomimy programów pisanych dla procesorów x86. Aplikacje trzeba przeportować lub napisać na nowo - innego wyjścia z tej sytuacji nie ma. Wiemy, że Microsoft dostarczy sam kilka programów, w tym Microsoft Office dla ARM, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Mała ilość oprogramowania firm trzecich może sprawić, że Windows 8 na tabletach przepadnie. Tak zapewne się nie stanie, bo Microsoft wręcz goni deweloperów do pisania zgodnych programów. Zawsze jednak istnieje małe ryzyko, a poza tym konkurencja nie śpi.

Jak kupić tablet, który nie okaże się glinianą tabliczką? Wszystko o tabletach znajdziesz w serwisie Tablety.pl