Czytniki ebooków i e-papier - co to jest?

Czytnik e-booków to urządzenie na którym czytasz książki. Spytasz, po co? Specjalnie do czytania książek? Nie można na ekranie komputera? Mamy dziś masę książek elektronicznych. Rzecz w tym, aby ich czytanie było tak wygodne, jak czytanie zwykłych książek. Dlatego czytniki wygrywają z komputerami. Ludzie mają dosyć patrzenia się w monitor.
Jak działa e-papier? Specjalnie do czytania książek. E-papier to wyświetlacz, który wygląda podobnie jak tradycyjna książka. Obraz tworzony jest z mikroskopijnych kuleczek atramentu i nie wymaga podświetlenia. Papier elektroniczny to wyświetlacz, który nie świeci. Wygląda podobnie jak tradycyjna książka. W uproszeczniu - e-papier zawira małe kuleczki atramentu, które za pośrednictwem impulsów elektrycznych układają się w piksele. Mamy więc jasne tło i ciemny atrament, który pokazuje tekst. Ekran nie świeci, a więc nie męczy oczu, tak jak przy monitorach LCD. Tekst jest czytelny pod dowolnym kątem. Ekran z e-papieru nie błyszczy i nie odbija mocnego światła - można zatem czytać w pełnym słońcu. Im bardziej słońce świeci w ekran, tym wygodniej się czyta! Rozwiązanie to ma też wady. Do czytania potrzebne jest źródło światła, czyli jeśli jest ciemno, musimy zapalić lampkę. Słabszy - w stosunku do prawdziwego papieru - kontrast wyświetlaczy e-papierowych, choć to poprawia się z każdym modelem. Brak też koloru. Lepsze czytniki mają 16 poziomów szarości, gorsze 4-8. Zdjęcia wyglądają podobnie jak w czarno-białych gazetach. Popularne e-czytniki pozwalają na otwieranie plików PDF, HTML, DOC, RTF - są to formaty znane zeświata komputerowego. Są też formaty stworzone specjalnie na potrzeby książek elektronicznych, takie jak EPUB i MOBI. Jeśli mamy książkę w "zwykłym" formacie, możemy ją łatwo przekonwertować do formatów e-książkowych. Służą do tego darmowe programy.

Zaczynamy od e-papieru

Nie byłoby jednak czytników, gdyby nie papier elektroniczny.

Jeśli nigdy nie widziałeś takiego papieru, pewnie będziesz zaskoczony. Papier elektroniczny to wyświetlacz, który nie świeci. Wygląda podobnie jak tradycyjna książka:

Czytnik e-booków kontra książka

Tak naprawdę trudno wyjaśnić, czym jest e-papier komuś, kto nie miał z nim na żywo do czynienia. Twój znajomy ma e-czytnik? Spotkasz w autobusie czy kawiarni kogoś z czytnikiem - poproś, aby dał Ci go potrzymać. Przeczytaj parę zdań. Przejdź do następnej strony. Ale uważaj, to wciąga!

Jak działa e-papier?

W skrócie - e-papier to małe kuleczki atramentu, które za pośrednictwem impulsów elektrycznych układają się w piksele. Mamy więc jasne tło i ciemny atrament, który pokazuje tekst. Oto czym różnią się w powiększeniu ekrany papierowe i LCD:

Czym różnią się w powiększeniu ekrany papierowe i LCD

Zalety czytników z e-papierem:

 • Ekran nie świeci, a więc nie męczy oczu, tak jak przy monitorach LCD.
 • Tekst jest czytelny pod dowolnym kątem.
 • Ekran nie błyszczy i nie odbija mocnego światła - można zatem czytać w pełnym słońcu. Im bardziej słońce świeci w ekran, tym wygodniej się czyta! Tutaj sugestywne porównanie ekranu e-papierowego oraz LCD.

Kindle w słońcu

(zdjęcie: Asbj?rn S?rensen Poulsen, CC 2.0 BY-NC)

 • Długi czas pracy na baterii. Energia elektryczna zużywana jest przede wszystkim do przełączania stron. Najprostszy Kindle "Classic" wytrzymuje z włączonym internetem do 10 dni, a z wyłączonym do 30 dni. Przy intensywnym używaniu mniej, ale i tak czas się liczy w dniach, nie w godzinach jak w przypadku tabletów.
 • Czytniki są lekkie i małe. Większość czytników waży około 250 gramów i ma grubość ołówka. Taką właśnie:

Grubość czytnika e-booków

Są i pewne wady:

 • Do czytania potrzebne jest źródło światła, czyli jeśli jest ciemno, musimy zapalić lampkę. No, ale nikt nie mówi, że to jest wada książki papierowej.
 • Słabszy - w stosunku do prawdziwego papieru - kontrast wyświetlaczy e-papierowych, choć lepszy z każdym modelem. Wyświetlacz Pearl zastosowany w nowych Kindle (oraz produktach Sony i Onyx) jest już naprawdę niezły.
 • Brak koloru. Lepsze czytniki mają 16 poziomów szarości, gorsze 4-8. Zdjęcia wyglądają podobnie jak w czarno białych gazetach.

Jak działa e-czytnik?

Na czytnik musimy wrzucić swoje książki. Mogą być pliki PDF, HTML, DOC, RTF - to są formaty znane nam ze świata komputerowego.

Są też formaty stworzone specjalnie na potrzeby książek elektronicznych, takie jak EPUB i MOBI. Jeśli mamy książkę w "zwykłym" formacie, możemy ją łatwo przekonwertować do formatów e-książkowych. Służą do tego darmowe programy, takie jak Calibre.

Czytaj dalej:

Więcej o:
Komentarze (93)
Czytniki ebooków i e-papier - co to jest?
Zaloguj się
 • Gość: jorge.martinez

  Oceniono 14 razy 14

  Chyba wejście Amazona jest bliskie, skoro na gazeta.pl niemal codziennie nowy artykuł na temat czytników i e-booków.

  Ale ja się bardzo cieszę, że na nasz rynek wchodzi Amazon. Może ruszy się nasz zapóźniony rynek książki elektronicznej.

 • mirafas

  Oceniono 14 razy 10

  Największa wada to brak jednego standardu - Kindle ma mobi a reszta e-pub, zabepzieczenia oraz brak takiej oferty jak w przypadku książek papierowych. Ale z czasem pewnie e-ink zdominuje paper+ink.

 • sztucznamgla

  Oceniono 10 razy 4

  zdecydowanie lepszszym czytnikiem na rynek POLSKI jest onyx - a z tego co sie orientuje cena jest prawie taka sama, przy obecnym kiepskim przelicznmiku dolara

  ONYX jest nie tylko bardziej uniwersalny (ma chocby e-pub - format najbardziej rozpowszechniony i najbardziej uniwersalny), ale takze TTS IVONA z jezykiem polskim oczywiście.

 • kgosc

  Oceniono 4 razy 4

  Jak pisałem wyżej używam Kindla, od prawie dwóch lat, i uważam, ze kontrast jest absolutnie wystarczający. Na pewno nie mogę powiedzieć, że jest słaby. Miałem natomiast w ręku wcześniej czytnik (chyba) Onyx i tam było dużo gorzej. Inny e-papier oraz dodatkowa warstwa ekranu dotykowego były zapewne przyczyną.
  Proszę więc sprawdzić inne modele. Trzeba szukać takich z ekranem Pearl. To jedna z technologii epapieru.

 • Gość: Ja

  Oceniono 14 razy 4

  Wada jest tez wielkosc i stosunkowo niska rodzielczosc. Beletrystyke czyta sie na malym kindlu swietnie (wg mnie lepiej niz prawdziwa ksiazke), ale juz przy technicznej literaturze, z duza iloscia wzorow, schematow, tabelek, itd urzadzenie nie daje rady. Tu potrzebny bylby duzy kindle, czyli model dx.

 • wykorzeniony

  Oceniono 3 razy 3

  - W połączeniu z kindle it i calibre Kindle lub inny czytnik świetnie nadaje się do czytania wiadomości
  - Inne formaty można przekonwertować przy pomocy Calibre itp.
  - Kindle służy do czytania intensywnego, literatury pięknej. Literaturę techniczną, której chyba nie czytamy od deski do deski w ciągu jednego lub dwóch dni, a często używamy jako źródło informacji, lepiej sprawdzić na większym ekranie, w pdf
  - Można robić notatki w kindle, ale jest w podstawowym modelu jest to bardzo nieporęczne jak na razie

 • Gość: Marcin

  Oceniono 2 razy 2

  Osobiście nadal wyznaję, że mi najwygodniej czyta się na ipadzie, natomiast polowanie na ebooki urządzam na http://Upolujebooka.pl który pilnuje promocji dla mnie i wysyła e-mail jak jest dobra cena.

 • Gość: Liskif

  Oceniono 10 razy 2

  dla mnie brak koloru to nie wada. Czytał ktoś książkę z kolorowymi literami?

 • Gość: gyhujo

  Oceniono 4 razy 2

  Dla mnie jedyną wadą jest to, że w nocy do czytania trzeba włączać lampkę, co może denerwować współspacza. Za to na plaży w słońcu Hiszpanii sprawdza sie doskonale. Nawet przewodniki w pdf-ach oglądaliśmy na naszym soniaku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX