Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon?

Czy 11 lat to nie za wcześnie?

Specjalizująca się w badaniach konsumentów agencja Intersperience przebadała ponad 1000 młodych Brytyjczyków (od 8 do 18 lat) i ich rodzin na temat tego, kiedy rodzice powinni kupić dzieciom telefon komórkowy. Większość rodziców przyznała, że uległa presji i aparat dziecko dostało aparat w wieku 11 lat. Rodzice uznali też, że są w stanie płacić ok. 20 funtów (ok. 100 zł) miesięcznego abonamentu.

Z raportu "Digital Futures" wynika też, że dzieci łatwo adaptują się do nowych technologii i chcą je szeroko wykorzystywać: 42 procent chce telefonem kontrolować inne urządzenia (a tylko 24 procent dorosłych), a 33 procent chce wkrótce wykorzystywać go jako kartę płatniczą. Większość młodzieży w wieku poniżej 18 lat widzi przyszłość jako czas dominacji urządzeń mobilnych, które będą spełniały wiele różnych funkcji. Oczekują, że różne urządzenia będą się ze sobą komunikować, w przeciwieństwie do ich rodziców, którzy nawet smartfonów używają głównie jako telefonów.

Nie są to specjalnie zaskakujące wnioski - jednak ciekawe, jak takie badania wieku wypadłyby w Polsce. Zachęcamy do wypowiadania się.

[Telegraph]