Tizen - pierwsza prezentacja nowego systemu dla smartfonów

Często można odnieść wrażenie, że systemy operacyjne na telefony to Android, iOS, Windows Phone. O miejsce w kieszeni użytkowników walczą też Symbian, Blackberry OS czy Bada. Tymczasem jest ich więcej, a co jakiś czas pojawia się kolejny. Deweloperzy mogą już zapoznać się z działającą wersją Tizen - rzućmy okiem, co oferuje.
Tizen - smartfonowy Linux cz.1 Pierwsza prezentacja nowego systemu dla smartfonów. Często można odnieść wrażenie, że systemy operacyjne na telefony to Android, iOS, Windows Phone. O miejsce w kieszeni użytkowników walczą też Symbian, Blackberry OS czy Bada. Tymczasem jest ich więcej, a co jakiś czas pojawia się kolejny. Deweloperzy mogą już zapoznać się z działającą wersją Tizen - rzućmy okiem, co oferuje. Tizen jest darmowym i opartym o otwarty kod systemem. Stworzono go na bazie Linuksa - podobnie jak Androida. Nad jego rozwojem czuwa organizacja Tizen Association. Największy wkład w jej pracę ma Fundacja Linuksa, ale członkami stowarzyszenia są Intel oraz Samsung, a także Panasonic, Huawei, Orange, Vodafone i Sprint. Na początku Tizen istniał jako Moblin (Mobile Linux) - pod taką nazwą firma Intel w 2007-2008 r. zaczęła tworzyć system na netbooki, nettopy i tablety. Potem został połączony z platformą Nokii (Maemo) i nazwany MeeGo. W 2011 r. projekt MeeGo został oficjalnie zamknięty i na mocy umowy Intela z Linux Foundation i LiMo Foundation nowy system nazwano Tizen. W pracach nad jego rozwojem pomagał Samsung, zainteresowany wykorzystaniem go w smartfonach, tabletach, netbookach, telewizorach z dostępem do internetu oraz w samochodowych urządzeniach informacyjno-rozrywkowych. Na początku maja pojawiła się pierwsza wersja Tizena o nazwie kodowej Larkspur - jest dostępna w sieci w formie kodu źródłowego. W środę internet obiegło wideo, w którym redaktor The Handheld Blog ogląda pierwsze urządzenie z nowszą już wersją tego systemu, które zostanie udostępnione programistom, by mogli rozpocząć pracę nad aplikacjami. Prawdopodobnie jest to wczesna wersja Samsung GT-i9500, który ma się pojawić w drugim kwartale tego roku. Prowadzący zauważa, że Tizen będzie systemem na smartfony z wyższej półki.

Tizen jest darmowym i opartym o otwarty kod systemem. Stworzono go na bazie Linuksa - podobnie jak Androida. Nad jego rozwojem czuwa organizacja Tizen Association. Największy wkład w jej pracę ma Fundacja Linuksa, ale członkami stowarzyszenia są Intel oraz Samsung, a także Panasonic, Huawei, Orange, Vodafone i Sprint.

Na początku Tizen istniał jako Moblin (Mobile Linux) - pod taką nazwą firma Intel w 2007-2008 r. zaczęła tworzyć system na netbooki, nettopy i tablety. Potem został połączony z platformą Nokii (Maemo) i nazwany MeeGo. W 2011 r. projekt MeeGo został oficjalnie zamknięty i na mocy umowy Intela z Linux Foundation i LiMo Foundation nowy system nazwano Tizen.

W pracach nad jego rozwojem pomagał Samsung, zainteresowany wykorzystaniem go w smartfonach, tabletach, netbookach, telewizorach z dostępem do internetu oraz w samochodowych urządzeniach informacyjno-rozrywkowych.

To działa

Na początku maja pojawiła się pierwsza wersja Tizena o nazwie kodowej Larkspur - jest dostępna w sieci w formie kodu źródłowego.

Wczoraj internet obiegło wideo, w którym redaktor The Handheld Blog ogląda pierwsze urządzenie z nowszą już wersją tego systemu, które zostanie udostępnione programistom, by mogli rozpocząć pracę nad aplikacjami. Prawdopodobnie jest to wczesna wersja Samsung GT-i9500, który ma się pojawić w drugim kwartale tego roku.

Urządzenie, na którym prezentowano Tizen ma duży ekran typu Super AMOLED - ok. 4,3 cala, o rozdzielczości HD 1280x720 pikseli (choć w filmie pada 1024x720 pikseli). Napędza je dwurdzeniowy procesor A9 1,2 GHz, a do dyspozycji programów oddano 1GB pamięci RAM. Jest także Wi-Fi, Bluetooth, nie ma na razie aparatu. Prowadzący zauważa, że Tizen będzie systemem na smartfony z wyższej półki.

Ładny, choć jeszcze nieociosany

A jak prezentuje się sam system? Cóż, nie da się ukryć podobieństwa Tinzena do Androida. Fundamentem obydwu jest przecież Linux. Jednak pewne rozwiązania - system powiadomień, menu, klawiatura telefoniczna - aż do złudzenia przypominają system od Google. Z jednej strony ułatwi to "przesiadki" z jednego smartfonu na drugi, z drugiej może zdezorientować mniej zaawansowanych użytkowników ("Gdzie jest mój Google Play?"). Oprócz Linuksa widać elementy interfejsów firmy Samsung - systemu Bada i nakładki na Androida - TouchWiz. Dzięki temu Tizen wygląda całkiem estetycznie i czytelnie, już na pierwszy rzut oka. Użytkownicy telefonów Samsunga nie powinni mieć problemu ze zmianą systemu na nowy, znajdą tu sporo znanych rozwiązań. Na przykład przytrzymanie przycisku "Home" przeniesie ich tam, gdzie się spodziewają - do menedżera zadań.

Tinzen 1.0 Larkspur

Prezentujący telefon zaznacza, że nie można oceniać jeszcze szybkości i wydajności i systemu, ponieważ nie jest pewien, czy to ostateczna wersja urządzenia. Na razie Tizen nie działa zbyt płynnie. Za to został wyposażony w dużą liczbę aplikacji, które działają w HTML5 i dostarczane są od razu z systemem - pozwalają na natychmiastowy dostęp d  takich usług jak MSN, Google, AOL, Facebook, Picasa, Twitter czy YouTube.  Istnieje też oczywiście domyślna możliwość synchronizacji kontaktów z Google, Twitterem czy Facebookiem.

Wbudowane są także inne rozwiązania, do których trzeba było używać zewnętrznych aplikacji - np. opcja tetheringu, czyli udostępniania połączenia internetowego z telefonu do laptopa.

Zarzuty o powolności nie dotyczą przeglądarki internetowej, która robi bardzo dobre pierwsze wrażenie - działa szybko i płynnie. W teście obsługi HTML5 zrobionym na miejscu przez redaktora osiąga wynik 408+15 na 500 możliwych punktów. Biorąc pod uwagę jak często korzysta się z tej aplikacji, może to być duży plus. Pozwala np. na obsługę YouTube w wysokiej jakości - choć jeszcze nieco niedoskonałą.

Tizen Logo

Nowy gracz?

Nikt nie oszukuje się, że Tizen może nawiązać równą walkę z Androidem czy iOSem. Po co więc Intelowi własny system?

Biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie tej korporacji smartfonami, system, nad którego rozwojem mają kontrolę, byłby dużym atutem. Można go lepiej zintegrować z urządzeniami i dopasować do potrzeb ich projektantów oraz użytkowników. Czas wspierania telefonu nowymi aktualizacjami systemu i ich częstotliwość jest w mniejszym stopniu zależna od firmy trzeciej (w przypadku Androida - Google), zwłaszcza jeśli wsparcie dla Tizena zadeklarowało tak wiele operatorów sieci.

Jedynym problemem może być stworzenie dużej bazy aplikacji. Przeportowanie tych istniejących na Androidzie nie powinno być problemem - na drodze może stanąć opłacalność. Trudne zadanie czeka firmy skupione w Tizen Association. Intel, Samsung i inni muszą postarać się, by dotarł do jak największej liczby użytkowników. Na jego korzyść działa pokrewieństwo z bardzo dobrze ocenianym, i moim zdaniem niesłusznie przez Nokię porzuconym, MeeGo.

W innym wypadku system, który teoretycznie jest lepszy technicznie, będzie tylko dla garstki entuzjastów, która doceni zastosowane w nim rozwiązania.

[The Handheld Blog]