Android pozostanie otwarty przynajmniej przez 5 lat. Dzięki Chinom

Android musi pozostać otwarty i dostępny dla wszystkich przez minimum 5 lat - taki warunek postawiły Chiny w zamian za zgodę na przejęcie Motoroli przez Google.
Android otwarty przez najbliższe 5 lat Taki warunek postawiły Chiny w zamian za zgodę na przejęcie Motoroli przez Google. 15 sierpnia ubiegłego roku zmienił się rynek smartfonów. Google zawarł bardzo ważne porozumienie z Motorolą. Koncern z Mountain View ogłosił, że przejmuje producenta smartfonów za 12,5 miliarda dolarów. Tym samym Google nie będzie już "tylko" producentem systemu operacyjnego; teraz będzie także producentem sprzętu, czyli bezpośrednim konkurentem Apple, Nokii czy Samsunga. Niemal rok później przejęcie jest prawie sfinalizowane. Zgodę wyraziły już Komisja Europejska, rząd USA oraz Chiny. Te ostatnie jednak postawiły warunek. Jak podaje Wall Street Journal, zgodzą się na zakup Motoroli przez Google, jeśli Android jeszcze przez co najmniej 5 lat pozostanie darmowy, otwarty i dostępny dla wszystkich. W ten sposób Chiny zapewniły sobie (i innym) przynajmniej na kilka najbliższych lat nieograniczony dostęp do najpopularniejszego na świecie mobilnego systemu operacyjnego. Skąd taki warunek? Zaraz po ogłoszeniu wiadomości, że Google przejmuje producenta smartfonów narodziła się wątpliwość, czy od teraz to na Motorolach instalowany będzie "najlepszy" Android, a uboższe wersje udostępniane będą innym producentom. Teraz już wiadomo, że nie będzie Androida w dwóch wersjach - premium i standard.

15 sierpnia ubiegłego roku zmienił się rynek smartfonów. Google zawarł bardzo ważne porozumienie z Motorolą. Koncern z Mountain View ogłosił, że przejmuje producenta smartfonów za 12,5 miliarda dolarów. Tym samym Google nie będzie już "tylko" producentem systemu operacyjnego; teraz będzie także producentem sprzętu, czyli bezpośrednim konkurentem Apple, Nokii czy Samsunga.

Niemal rok później przejęcie jest prawie sfinalizowane. Zgodę wyraziły już Komisja Europejska, rzad USA oraz Chiny. Te ostatnie jednak postawiły warunek. Jak podaje Wall Street Journal,  zgodzą się na zakup Motoroli przez Google, jeśli Android jeszcze przez co najmniej 5 lat pozostanie darmowy, otwarty i dostępny dla wszystkich. W ten sposób Chiny zapewniły sobie (i innym) przynajmniej na kilka najbliższych lat nieograniczony dostęp do najpopularniejszego na świecie mobilnego systemu operacyjnego.

Skąd taki warunek?  Zaraz po ogłoszeniu wiadomości, że Google przejmuje producenta smartfonów narodziła się wątpliwość, czy od teraz to na Motorolach instalowany będzie "najlepszy" Android, a uboższe wersje udostępniane będą innym producentom. Teraz już wiadomo, że nie będzie Androidów dwóch - w wersji premium i standard.

Co więcej - Google zmienić ma postępowanie co do linii Nexus, czyli smartfonów nad którymi do tej pory koncern współpracował ściśle z producentem. W tym roku na rynek trafić ma bowiem aż 5 Nexusów 5 różnych firm.

Kto odpowiada za brak aktualizacji twojego telefonu z Androidem?

Prześledziliśmy jeden z najbardziej dziwacznych i pokrętnych procesów w branży technologicznej - aktualizację systemu Android. Ta dziwaczna procedura sprawiła, że Google stracił kontrolę nad własnym systemem, a 300 milionów użytkowników nie dostaje na czas tego, co powinni.

Wielka i ważna zmiana na rynku smartfonów: Google przejmuje Motorolę
Zdjęcie Motorola RAZR Zdjęcie Samsung Google Nexus S czarny
Motorola RAZR Samsung Google Nexus S czarny
Porównaj ceny > Sprawdź ceny >
Podstawowe informacje
Przekątna ekranu 4,3 cala 4 cale
System operacyjny Android 2.3.5 Gingerbread Android 2.3 Gingerbread
Parametry techniczne
Pamięć wbudowana 16 GB 16 GB
Pamięć RAM 1 GB 512 MB
Procesor ARM Cortex A9 ARM Cortex A8
Częstotliwość procesora 1,2 GHz 1 GHz
Rozdzielczość ekranu 960 x 540 480 x 800
Rodzaj akumulatora Li-Ion Li-Ion
Pojemność akumulatora 1780 mAh 1500 mAh
Czytnik kart pamięci Tak Nie
Funkcje
Aparat cyfrowy 8 Mpx 5 Mpx
Dodatkowa kamera 1,3 Mpx Tak
Komunikacja
WiFi Tak Tak
GPS Tak, GLONASS Tak
Sieć GSM 850, 900, 1800, 1900 850, 900, 1800, 1900
WCDMA 850, 900, 1900, 2100 900, 2100
Parametry fizyczne
Wymiary 130,7 x 68,9 x 7,1 mm 123,9 x 63 x 10,9 mm
Waga 127 g 129 g
dane dostarcza:
Więcej o: