Prototyp pierwszego iPada sprzedany na eBay'u za ponad 10000 dolarów

Chcielibyśmy poinformować, że ktoś kupił prototyp najnowszego iPada 4 za okrągłą sumę 10 tysięcy dolarów. Sprawa dotyczy jednak prototypu najstarszego tabletu Apple'a.

Dokładnie 10200 dolarów kosztował anonimowego kupca prototyp pierwszego iPada marki Apple. Transakcja odbyła się za pośrednictwem serwisu eBay.

Charakterystyczne jest to, że wspomniany prototyp wyposażony został w dwa porty dokujące. Tablet można podłączyć zarówno w pionie jak i poziomo, w trybie panoramicznym. Apple zrezygnowało z tego pomysłu na chwilę przed wydaniem pierwszej wersji iPada.

Oprócz dwóch portów w urządzeniu znalazło się 16GB pamięci wewnętrznej, system iOS 3.2 i... niedziałający ekran dotykowy. Zepsuty tablet za 10 tysięcy dolarów? Nie do końca. Sprzedający stwierdził, że co prawda wyświetlacz działa, ale "sporadycznie".

Horrendalnie wysoka cena wynika z samego faktu, że tablet jest rzeczywistym prototypem z przełomu 2009 i 2010 roku. Apple jednak nie sprzedaje działających wersji swoich testowych urządzeń. Prototypowy tablet, nim trafił w ręce kolekcjonerów musiał więc zostać odpowiednio potraktowany. Z opisu aukcji na eBay wynikało jednak, że sprzedający odremontował tablet tak, aby odzyskał część swoich funkcjonalności.

To nie pierwszy przedmiot związany z historią firmy Apple, który osiągnął zawrotną cenę na aukcjach. Wcześniej, za 70 tysięcy dolarów sprzedano prototypowego MacBooka z wbudowaną anteną łączności 3G. Za ponad 213 tysięcy dolarów pod młotek poszedł pierwszy model komputera autorstwa duetu Jobs-Wozniak - Apple-1. Rekordową, sięgającą niemal 1,6 miliona dolarów cenę osiągnął natomiast dokument założycielski firmy Apple.