Czy warto aktualizować iPhone'a do iOS 6? Pierwsze wrażenia

iOS 6 jest dostępny od wczoraj. Nowy system, nowe możliwości, nowe mapy - zmienia się naprawdę sporo. Czy warto więc instalować iOS 6 na starszych iPhone'ach? Sprawdzamy.

Zainstalowałam iOS 6 na iPhone'ie 3GS. Co prawda robiłam to drżącą ręką, bo pamiętałam jakie spustoszenia w wydajności telefonu przyniosła aktualizacja do iOS 5, ale smartfon został zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania. I.. jest dużo lepiej, niż było.

Przynajmniej, jeśli chodzi o szybkość i wydajność. Mam wrażenie, że dość leciwe przecież urządzenie trochę przyspieszyło, nie zacina się już tak często jak wcześniej, a całość ogólnie działa bardziej płynnie. Tyle wrażeń, to w końcu bardzo subiektywne. Ale jakie zmiany zauważymy na pierwszy rzut oka?

Znikają Mapy Google. Znikają zgodnie z zapowiedziami i zastępują je Mapy Apple'a. I tu pojawia się problem. Bo mapy niby trochę po polsku są, ale w sporej części... nie są. Na przykład Lotnisko Chopina opisane jest po niemiecku duńsku (dzięki za zwrócenie uwagi w komentarzach)

 

Lotnisko Chopina wg AppleA część parków i terenów zielonych w Warszawie opisana jest czcionką chińską.

 

Łazienki wg Apple

 

Ruch drogowy niby jest oznaczony, ale dużo mniej czytelnie, niż na mapach Google.

 

Ruch drogowy na nowych mapach w iOS6

 

Znajdowanie adresów niby w większości działa, ale Apple musi się jednak jeszcze trochę o nim nauczyć. Na przykład znalezienie ulicy Dembego w Warszawie okazuje się być niemożliwe.

 

 

Nowe mapy w iOS6

 

Nowe mapy nie mogą też służyć jako nawigacja, przynajmniej na razie. Na aplikację narzeka już zresztą bardzo dużo osób. Jedynym wyjściem wydaje się być na razie uzbrojenie się w cierpliwość i poczekanie, aż do AppStore trafią właściwe mapy - Google'a.

 

Passbook w iOS6

 

Pojawia się całkiem nowa aplikacja - Passbook. Ma ona przechowywać wszystkie bilety, karty pokładowe lub karty klienta. W praktyce aplikacja przenosi do AppStore, gdzie trzeba zainstalować odpowiednie aplikacje, które będą agregowane w aplikacji Passbook.

Liftingowi poddano sklep z aplikacjami czy odtwarzacz muzyki. W ustawieniach pojawiają się nowe opcje:

- Prywatność - tu można sprawdzić, jakie aplikacje mają dostęp do danych takich jak kontakty, kalendarz, zdjęcia, itd.

 

Prywatność w iOS6

 

- Bluetooth - został bardziej wyeksponowany i "wyciągnięty" z zakamarków ustawień. Mała rzecz, a cieszy.

- Nie przeszkadzać - po uruchomieniu tej funkcji urządzenie wciąż działa, ale nie informuje o nadchodzących wiadomościach czy powiadomieniach.

- Safari - w przeglądarce zmienia się sposób udostępniania treści. Linka można wysłać SMS-em, udostępnić na Facebooku z poziomu aplikacji lub wydrukować

 

Safari w iOS6

 

- do paska powiadomień trafiają przyciski Twittera i Facebooka.

Ogólnie więc - raczej warto zaktualizować swoje iUrządzenie do iOS 6. Skoro system zachowuje się bardzo poprawnie nawet na starym iPhonie 3GS, to jeśli macie nowsze modele, to o wydajność raczej nie musicie się martwić. Jedynym, za to sporym zgrzytem, są nowe mapy. Miejmy nadzieję, że Apple szybko dostarczy do nich odpowiednią aktualizację.