IFA 2013: potężny Samsung Galaxy Note 3 [PIERWSZE WRAŻENIA]

Wielki. Szybki. Pełen usprawnień i skrótów. Galaxy Note 3 ma wszystko, co niezbędne by być kolejnym przebojem choć tak naprawę niewiele zmienia.

Trudno powiedzieć, co zrobiło na początku targów IFA większe zamieszanie - Sony z jego Xperią Z1 i zewnętrznym obiektywo-aparatem czy Samsung prezentujący Galaxy Note 3 oraz smartwatch Galaxy Gear. Ale to właśnie te premiery były najbardziej dyskutowanymi wydarzeniami początków targów IFA 2013.

Przez połowę dnia Samsung zajmował się rozkładaniem swoich stoisk dzielnie ignorując sporą grupę oczekujących na wystawowe egzemplarze phabletu i zegarka. W końcu udało się uruchomić pierwsze egzemplarze wokół których od razu zrobił się spory tłok.

Dostaliśmy do rąk zarówno nowego Note'a, jak i Gear'a. Pierwsze wrażenia - Note nadal jest ogromny (czyli nic się nie zmieniło), ale teraz znacznie lepiej leży w ręku. Wystarczyła prosta zmiana i pokrycie tylnej ścianki miękkim plastikiem, który udaje skórę. Udaje całkiem nieźle, bo sporo osób pytało czy to aby nie prawdziwa skóra. Jednak przedstawiciele producenta tłumaczyli, że skóra byłaby nie dość wytrzymała.

 

Samsung Galaxy Note IIIFot. Piotr Stanisławski

 

Sam Note 3 rewolucją z pewnością nie jest - to raczej przewidywalne rozwinięcie dwójki wzbogaconej o funkcje, które już częściowo widzieliśmy np. w Galaxy S4. I tak jedną z ważniejszych zmian jest rozwinięcie funkcji rysika. Wykrywany jest już przy zbliżeniu na ponad 1 cm, a wciśnięcie umieszczonego na nim przycisku wywołuje menu Air Command.

Ta funkcja wydaje się w pierwszej chwili dziwactwem i od razu zadajemy sobie pytanie ?ale czy ja kiedykolwiek tego użyję??. Jednak po kilku minutach okazuje się, że to tylko kwestia przyzwyczajenia i dziwne koliste menu po prostu przyspiesza pracę.

Rysik lepiej współpracuje z samsungową aplikacją S Note pozwalając na przykład przenosić wprost do niej fragmenty stron www, opisywać je i jako notatka wysyłać dalej.

Usprawniono też mutitasking, można już nie tylko korzystać z dwóch aplikacji dzielących ekran, ale też na przykład otworzyć dwie wersje tego samego programu obok siebie.

Większość tych funkcji ma się nijak do normalnego korzystania ze smartfona, ale Samsung Galaxy Note 3 to już nie smartfon. To urządzenie, które może w wielu sytuacjach zastąpić notebooka. Może trudno w to uwierzyć, ale już od kolejnej osoby usłyszałem, że właściwie przestała zabierać komputer na wiele wyjazdów, bo Note po prostu wystarczy.

 

Samsung Galaxy Note IIIFot. Piotr Stanisławski

 

By to wszystko uciągnąć Samsung Galaxy Note 3 wyposażony jest w czterordzeniowy procesor 2,3 GHz i 3 GB RAM-u. Powiększono ekran do 5,7 cala, a jego rozdzielczość to Full HD. Aparat ma teraz 13 megapikseli. Obudowę odchudzono o milimetr do grubości 8,3 mm, waga urządzenia wynosi 168 gramów.

W sumie nowy Note prezentuje się bardzo dobrze, choć nie zmienia zbyt wiele względem poprzedniej wersji. To jednak całkiem rozsądny wybór, bo przy tak zaawansowanych urządzeniach łatwo przekombinować dodając rozwiązania, które udziwnią urządzenie zamiast je poprawić. Tymczasem Note II sprzedawał się bardzo dobrze i wszystko wskazuje na to, że jego następca znowu przekona do siebie mnóstwo ludzi.

Zdjęcie Samsung Galaxy Note 3 Zdjęcie Samsung Galaxy Note 2 16GB N7100 brązowy
Samsung Galaxy Note 3 Samsung Galaxy Note 2 16GB ...
Premiera wkrótce! Dowiedz się pierwszy Porównaj ceny ?
Podstawowe informacje
Przekątna ekranu 5,7 cala 5,5 cala
System operacyjny Android 4.3 Jelly Bean Android 4.1.2 Jelly Bean
Parametry techniczne
Pamięć wbudowana 64 GB 16 GB
Pamięć RAM 3 GB 2 GB
Procesor Quad Core Samsung Exynos 4412 (ARM Cortex-A9)
Częstotliwość procesora 2,3 GHz 1,6 GHz
Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 720 x 1280
Rodzaj akumulatora Li-Ion Li-Ion
Pojemność akumulatora 3200 mAh 3100 mAh
Czytnik kart pamięci Tak Tak
Funkcje
Aparat cyfrowy 13 Mpx 8 Mpx
Dodatkowa kamera 2 Mpx 1,9 Mpx
Komunikacja
WiFi Tak Tak
GPS Tak, GLONASS Tak, A-GPS + GLONASS
WCDMA brak danych 850, 900, 1900, 2100
Parametry fizyczne
Wymiary 151,2 x 79,2 x 8,3mm 151,10 x 80,50 x 9,40 mm
Waga 168 g 183 g
dane dostarcza: