Chcemy wierzyć w tę plotkę: Google ma zmusić producentów sprzętu do regularnych aktualizacji Androida

To jeszcze nie jest oficjalna informacja. Ale jak wynika z przecieków, Google może postawić ultimatum producentom sprzętu: albo wasze urządzenia będą miały na pokładzie aktualnego Androida, albo nie będzie na nich aplikacji Google.

Źródłem doniesień jest Android Police. Serwis powołuje się na informacje pochodzące z korespondencji między Google a "co najmniej jednym ważnym producentem sprzętu z Androidem". Wynika z nich, że aplikacje Google preinstalowane na urządzeniach z Androidem będą trafiały wyłącznie na urządzenia, które zgłoszone zostaną do procesu certyfikacji tylko w danym okresie czasu. Dowodem ma być

Tabela z wersjami Androida i datami w których producent powinien skończyć praceFot. Android Police

Oznacza to, że 1 lutego kończy się okres, w którym Google ma przyjąć do akceptacji wszystkie wersje systemu niższe niż Android 4.1. Oznacza to też, że urządzenia które nie zostaną zgłoszone w tym czasie mogą pożegnać się z aplikacjami Google.  Chcielibyście korzystać ze sprzętów, na których nie ma dostępu do sklepu Google Play, Map, Kalendarza Google, Gmaila albo Google Now?

Android Police podaje też fragment korespondencji, pochodzący rzekomo od zespołu Androida:

Począwszy od lutego 2014, Google nie będzie już zezwalał na używanie Google Mobile Services (aplikacji Google - przyp.) na nowych urządzeniach z Androidem, które trafiają na rynek ze starszymi wersjami systemu.

Z oświadczenia wynika, że producenci będą mieli 9 miesięcy na dostosowanie swoich urządzeń do nowych (lub najnowszych) wersji mobilnego systemu operacyjnego Google.

Proces aktualizacji urządzeń z Androidem jest niezwykle pokrętny i skomplikowany. W skrócie wygląda on tak:

1. Google udostępnia kod źródłowy nowej wersji Androida

2. Producent sprzętu optymalizuje go do swoich potrzeb

3. Trafia do akceptacji w Google.

Jeśli telefon był kupiony u operatora, to należy dodać kolejny element. Bo wówczas proces aktualizacji wygląda tak: Google - producent - operator - Google. Jak to wygląda dokładnie pisaliśmy w tekście "Kto odpowiada za brak aktualizacji twojego telefonu z Androidem".

Android Police zwraca uwagę, że - przynajmniej na razie - warto wstrzymać się z wpadaniem w euforię czy okrzykami radości. O ile korespondencja i zalecenia Google okażą się prawdziwe, to może to po prostu oznaczać, że na rynek przestaną trafiać przestarzałe wersje systemu Google. A nie, że od teraz wszystkie urządzenia z Androidem będą działały na najnowszej wersji systemu. Może to być jednak krok w dobrą stronę. Miejmy nadzieję, że plotka się potwierdzi.

Więcej o:
Komentarze (29)
Chcemy wierzyć w tę plotkę: Google ma zmusić producentów sprzętu do regularnych aktualizacji Androida
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 39 razy 19

  Czyli dzięki pomocy Google producenci będą mogli sprzedawać urządzenia, które po dwóch latach nadadzą się do wyrzucenia do kosza. Bo kto ich zmusi do wypuszczania aktualizacji dla sprzętu po gwarancji? Faaajne, pani Joanno, chce pani w to wierzyć. Gratuluję.

 • create

  Oceniono 13 razy 7

  nexusy mają aktualizację przez 18 miesięcy - iphone przez 4 lata - to niestety podstawowa różnica pomiędzy google a applem

 • grundol1

  Oceniono 10 razy 6

  To jak Google będzie szpiegował?

 • James T. Kirk

  Oceniono 1 raz 1

  W sumie tylko "Google Play" mi jest potrzebny z całego pakietu gapps, bo mam tam już kupioną masę aplikacji i nie ściągam i nie instaluję aplikacji z 'szarych' miejsc.
  Anyway - to że producenci dostaną veto, nie znaczy że obejmie to lokalne telekomy, które same muszą przesłać do niektórych telefonów OTA, żeby przypadkiem klient nie stracił cennych aplikacji operatora ;-) Ci mogą sobie zrobić AOSP albo popracować nad GMS, zgłosić i poczekać. Wtedy będą mieli zapewnienie "z góry", że nie narobili syfu i nagle iluś klientów jakiegoś telekomu nie zacznie narzekać na androida, a nie na sieć. Z tego co wiem, wszystkie nowe modele z softem modyfikowanym przez operatorów muszą przejść testy GMS (Google Mobile Services) i to o ten test właśnie chodzi.
  Bardzo dobrze. Skończy się narzekanie "jaki to android jest do dupy" z ludźmi którzy używają 2.3 z milionem pirackich gierek z chomika i stosem malware'u.
  Dobra decyzja.

 • create

  Oceniono 7 razy 1

  google aktualizuje nexusy przez 18 miesięcy - apple iphony przez 4 lata - to podstawowa różnica pomiędzy google a applem

 • total_recall

  0

  to ja sie pytam panow z google gdzie aktualizacja dla Galaxy Nexusa?

 • predator-x

  Oceniono 2 razy 0

  Dlatego polecam telefony od Google - Mam Nexusa 4 (produkuje go LG) ale poprzedni telefon też miałem od LG i była porażka jeśli chodzi o aktualizacje, oszukali wszystkich że aktualizacja będzie, przeciągali... i nie zrobili. Teraz mam zawsze najnowszy system. Androida 4.4.2 mam już od kilku miesięcy.

 • scyzor75

  Oceniono 6 razy 0

  W Stanach producent za wiele nie ma do gadania kiedy update ma sie pojawic - jest to glownie w rekach operatora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX