IFA 2014: Smartwatche od Samsunga i Asusa - jeden zastępuje smartphone'a, drugi jest jego wiernym kompanem

Asus po raz pierwszy zaprezentował swój inteligetny zegarek, Samsung zaś wprowadził nowy model w serii Gear, Gear S. Obie konstrukcje różnią się podejściem do roli, jaką powinien spełniać smartwatch.

Samsung Gear S

Główną nowością Geara S jest jego częściowa samodzielność. Wcześniejsze modele serii Gear stawiały na współpracę ze smartphonem, w wersji S doszła zaś możliwość zainstalowania karty SIM. Dzięki temu Samsung Gear S może zastąpić nam częściowo telefon - możemy za jego pomocą dzwonić, odpisywać na e-maile czy przeglądać wiadomości. Mamy dostęp do szeregu funkcji sportowych i zdrowotnych. Nie ma jednak przeglądarki internetowej, a samo urządzenie wciąż, jak inne z serii Gear, współpracuje tylko ze smartfonami Galaxy. Dziwi także brak aparatu.

Podczas krótkich testów nie miałem większych problemów z jego obsługą, choć z pewnością wymaga przyzwyczajenia się. Niewielki ekran sprawia, że interfejs jest ograniczony do minimum i musimy dobrze orientować się w opcjach smartwatcha, aby skutecznie z niego korzystać. Zaskoczyła mnie klawiatura - po zobaczeniu jej na konferencji doszedłem do wniosku, że nie ma możliwości, abym mógł na niej pisać. Jak się jednak okazało, byłem w błędzie - owszem, wymaga to praktyki, ale nie jest wcale niemożliwe.

Samsung Gear S prezentuje się z pewnością ciekawie, ale z werdyktem wolę poczekać. Idea smartwatcha zastępującego smartphone'a brzmi interesująco, ale do odpowiedniego działania wymaga abonamentu, który oferuje dwie karty SIM - a to wciąż rzadkość.

Smartwatcha zaprezentował dla nas na powyższym wideo Grzegorz Rafalak z Samsunga.

Asus Zenwatch

Asus projektując swój pierwszy smartwatch wybrał bezpieczniejszą drogę - postawił na integrację smartwatcha ze smartphonem. Dlatego też cieszy, że Zenwatch współpracuje z każdym telefonem, który ma Androida 4.3 i wyżej.

Aby móc w pełni korzystać z Zenwatcha musimy pobrać zaprojektowane przez Asusa aplikacje, które pozwalają skonfigurować takie jego funkcjonalności jak znalezienie telefonu bądź uruchomienie alarmu, kiedy zbyt daleko się od niego oddalimy. Nie musimy także wpisywać pinu do smartphone'a, kiedy nosimy Zenwatcha - to on odblokuje za nas telefon. Możemy także skorzystać z funkcji "remote camera" - na Zenwatchu widzimy podgląd zdjęcia, które możemy wykonać za pomocą aparatu w telefonie.

Zenwatch duży nacisk kładzie na aspekty zdrowotne i sportowe - w każdej chwili możemy sprawdzić, jak bardzo "zen" jesteśmy, czy się stresujemy, czy też wiedziemy raczej spokojny żywot. Smartwatch będzie śledził także naszą aktywność - ile kroków prześliśmy, ile kalorii spaliliśmy itp.

Na targach mogłem skorzystać z jedynie bardzo ograniczonego dema, więc użyteczność Zenwatcha na codzień ciągle stanowi dla mnie zagadkę, ale z pewnością na pochwałę zasługuje dobre wykonanie samego zegarka i skórzany pasek. Także interfejs, zbieżny trochę z nowym kierunkiem, jaki obrał Google, był przejrzysty i przyjemy w użyciu. Niestety, nie wiadomo kiedy, jeśli w ogóle, Asus Zenwatch trafi do Polski.

Zdjęcie Samsung Gear S czarny
Samsung Gear S czarny
  • Przekątna ekranu: 2 cale
  • WiFi
  • Bluetooth
  • Rozdzielczość ekranu: 480 x 360
w okazje.info