Chcecie zajrzeć w przyszłość? Uruchomcie Facebooka na telefonie

Facebook dodał właśnie nową funkcję - teraz obsługuje także wideo nakręcone w 360 stopniach.

O nowości poinformował Mark Zuckerberg na swoim profilu. Wystarczy, że uruchomicie poniższe wideo na smartfonie, a zobaczycie o co chodzi. Film można oglądać albo "tradycyjnie", patrząc prosto przed siebie, ale wystarczy poruszyć dłonią ze smartfonem, żeby zacząć się "rozglądać". Wówczas zaczynamy mieć wrażenie, jakbyśmy po prostu stali w tym północnokoreańskim tłumie. Opcja "rozglądania" działa także na komputerze - tu można poruszać obrazem za pomocą kursora myszy.

 

We just started launching 360 video on mobile.360 video is a completely new experience because you can move the camera around. This opens new ways of sharing experiences and makes you feel like you're part of what you're watching. It's a step towards even more immersive experiences.This video was shot in North Korea by ABC News -- and panning around lets you experience the kind of thing most people will never see in their lives.We think people will share a lot more 360 content in the future, especially as technology makes it easier to record it themselves. We're excited you can discover them on Facebook.

Posted by Mark Zuckerberg on Thursday, November 12, 2015

Facebook nie jest pierwszą firmą, która wprowadziła filmy w 360 stopniach. Pierwszy był bowiem YouTube - tam sferyczne nagrania można oglądać już od marca bieżącego roku.

Po co Facebookowi i Google takie "ulepszenia"? Obie te firmy dość mocno angażują się w rozwój rzeczywistości wirtualnej. Facebook za 2 miliardy dolarów przejął Oculus Rift, a Google ma swojego Cardboarda, czyli okulary VR z kartonu. W 2016 roku powinniśmy na rynku zobaczyć co najmniej kilka różnych urządzeń do rzeczywistości wirtualnej. Mark Zuckerberg mocno w nią wierzy - według niego dzięki rzeczywistości rozszerzonej mamy doświadczać życia tak, jakbyśmy przebywali w realnym świecie. VR ma być sposobem na pokonanie barier, których dziś pokonać się nie da. W Facebooku tak naprawdę wierzą w to, że rzeczywistość wirtualna będzie dla naszego mózgu nie do odróżnienia od tej prawdziwej.