Chcecie zajrzeć w przyszłość? Uruchomcie Facebooka na telefonie

Facebook dodał właśnie nową funkcję - teraz obsługuje także wideo nakręcone w 360 stopniach.

O nowości poinformował Mark Zuckerberg na swoim profilu. Wystarczy, że uruchomicie poniższe wideo na smartfonie, a zobaczycie o co chodzi. Film można oglądać albo "tradycyjnie", patrząc prosto przed siebie, ale wystarczy poruszyć dłonią ze smartfonem, żeby zacząć się "rozglądać". Wówczas zaczynamy mieć wrażenie, jakbyśmy po prostu stali w tym północnokoreańskim tłumie. Opcja "rozglądania" działa także na komputerze - tu można poruszać obrazem za pomocą kursora myszy.

 

We just started launching 360 video on mobile.360 video is a completely new experience because you can move the camera around. This opens new ways of sharing experiences and makes you feel like you're part of what you're watching. It's a step towards even more immersive experiences.This video was shot in North Korea by ABC News -- and panning around lets you experience the kind of thing most people will never see in their lives.We think people will share a lot more 360 content in the future, especially as technology makes it easier to record it themselves. We're excited you can discover them on Facebook.

Posted by Mark Zuckerberg on Thursday, November 12, 2015

Facebook nie jest pierwszą firmą, która wprowadziła filmy w 360 stopniach. Pierwszy był bowiem YouTube - tam sferyczne nagrania można oglądać już od marca bieżącego roku.

Po co Facebookowi i Google takie "ulepszenia"? Obie te firmy dość mocno angażują się w rozwój rzeczywistości wirtualnej. Facebook za 2 miliardy dolarów przejął Oculus Rift, a Google ma swojego Cardboarda, czyli okulary VR z kartonu. W 2016 roku powinniśmy na rynku zobaczyć co najmniej kilka różnych urządzeń do rzeczywistości wirtualnej. Mark Zuckerberg mocno w nią wierzy - według niego dzięki rzeczywistości rozszerzonej mamy doświadczać życia tak, jakbyśmy przebywali w realnym świecie. VR ma być sposobem na pokonanie barier, których dziś pokonać się nie da. W Facebooku tak naprawdę wierzą w to, że rzeczywistość wirtualna będzie dla naszego mózgu nie do odróżnienia od tej prawdziwej.

Więcej o:
Komentarze (10)
Chcecie zajrzeć w przyszłość? Uruchomcie Facebooka na telefonie
Zaloguj się
 • yuraathor

  Oceniono 24 razy 18

  pierwszą czynnością po zakupie telefonu była dezaktywacja fb

 • fakit.pl

  Oceniono 16 razy 10

  Fejs w telefonie to pełna inwigilacja, przecież ich apka żadą dostępu praktycznie do wszystkiego!

 • 1_krzys

  Oceniono 9 razy 9

  Rzeczywistość rozszerzona (AR) to nie to samo co rzeczywistość wirtualna (VR).
  Douczcie się w Wyborczej.

 • kesik001

  Oceniono 13 razy 5

  Chyba was Poyebało do reszty.
  Nie używam tego gówna nigdy i nigdzie.

 • Paweł Tomkowiak

  Oceniono 2 razy 2

  Niesamowite! Jestem wielkim entuzjastą!!!! Pobawiłem się 5 sekund i na bank w życiu już więcej nie będę. Polecam.

 • kac

  Oceniono 3 razy 1

  A co to jest ten 'Facebook' ?

 • 0

  Moi drodzy jak piszecie taki artykuł to warto by nie mylić w nim pojęć bo autor wychodzi na ignoranta który tylko przepisuje... VR ro nie rozszerzona rzeczywistość jak w jednym miejscu pada w artykule, to jest rzeczywistość wirtualna a w świecie tych technologii to spora różnica!! Rozszerzona rzeczywistość to AR zupełnie inna technologia i zupełnie inny efekt.

 • maxthebrindle

  Oceniono 6 razy 0

  'Mark Zuckerberg mocno w nią wierzy - według niego dzięki rzeczywistości rozszerzonej mamy doświadczać życia tak, jakbyśmy przebywali w realnym świecie.'
  A nie lepiej przebywać w rzeczywistym świecie niż placić za możliwość oglądania erzatzu, który udaje realny świat?!

  'VR ma być sposobem na pokonanie barier, których dziś pokonać się nie da.'

  Jakich barier? Będę mógł się rozejrzeć po Marsie? Już dzisiaj mogę. VR w wykonaniu korpa nastawionych na uzaleznianie ludzi od informacyjnych śmieci na jeden filmik z Marsa opublikuja miliard upadajacych, narąbanych nastolatek, kolesi rzucajacych koorvami podczas jazdy na deskorolce i innych kretyństw.

  'W Facebooku tak naprawdę wierzą w to, że rzeczywistość wirtualna będzie dla naszego mózgu nie do odróżnienia od tej prawdziwej.'

  W Faebooku tak naprawde wierzą, że ludzie sa jezcze za mało uzależnieni od spolecznej rzeczywistości kreowanej przez ich portal. Zakladaja, że wyciągna więcej kasy od ludzi, jeśli nie tylko ich srodowisko społeczne, ale także otoczenie fizyczne będzie generowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX