Nosił wilk razy kilka... Apple zapłaci niemal 350 mln dolarów kary

Firma z Cupertino zgodziła wypłacić 347 mln dolarów odszkodowania, aby zakończyć spór z włoskim fiskusem. Sprawa dotyczy podejrzeń o oszustwa podatkowe, których miał się dopuścić amerykański gigant.

Apple to firma, która lubi dbać o swoje interesy. Nie ma w tym nic złego. To m.in. z tego powodu producent iPhone'a i iPada jest obecnie jedną z największych i najbogatszych technologicznych korporacji na świecie. Firma Tima Cooka lubi też spotykać się ze swoimi konkurentami na salach sądowych. Szczególnie, że zazwyczaj występuje wówczas w roli skarżącego, a nie oskarżonego.

Czytaj też: Galaxy S7 niczym iPhone? Dwa flagowce w dwóch rozmiarach

Tym razem było jednak inaczej. Włoski urząd skarbowy już od dłuższego czasu przyglądał się operacjom finansowym prowadzonym przez firmę z Cupertino. Przyglądał się tak uważnie, że ostatecznie oskarżył Apple o fałszowanie raportów finansowych i unikanie płacenia podatków należnych fiskusowi w latach 2008-2013.

Z doniesień dziennika La Repubblica wynika, że w ciągu tych pięciu lat spółka Apple Italia powinna zapłacić we Włoszech podatek w wysokości  880 mln euro (961 mln dolarów). Powinna, ale tego nie zrobiła, co skłoniło Włochów do wejścia na drogę sądową z amerykańskim gigantem.

Po miesiącach negocjacji fiskus ostatecznie doszedł do porozumienia z firmą Tima Cooka. Apple wypłaci odszkodowanie w wysokości 347 mln dolarów. To nieco ponad 1/3 kwoty należnej Włochom. Nie dziwi więc fakt, że firma z Cupertino zgodziła się na taką propozycję.

Apple nie jest jedyną międzynarodową korporacją, która w ostatnich latach znalazła się w ogniu oskarżeń o unikanie płacenia podatków w Europie. Z podobnymi zarzutami spotkały się również takie firmy jak Google, Starbucks czy Amazon.

Źródło: The Guardian

Więcej o:
Komentarze (4)
Nosił wilk razy kilka... Apple zapłaci niemal 350 mln dolarów kary
Zaloguj się
  • Oceniono 10 razy 10

    Też mi zwycięstwo. I tak zapłacą mniej niż by musieli gdyby nie kantowali. Włoski fiskus mógłby się pochwalić gdyby apple zapłaciło całą zaległą kwotę + karne odsetki odsetki.
    A tak przekaz jest taki, że warto robić machlojki bo nawet jak zostanie się złapany to i tak będzie się do przodu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX