CES 2016: Nvidia stawia na rzeczywistość wirtualną i inteligentne samochody

Podczas targów CES 2016 Nvidia zaprezentowała kilka ciekawych idei i koncepcji. Pierwsza związana jest z popularyzacją VR, druga może przynieść prawdziwą rewolucję w motoryzacji. Nie powstydziłby się jej nawet Google.

Podczas targów CES 2016 Nvidia zaprezentowała nowy program związany z rzeczywistością rozszerzoną oraz komputer, który ma szansę stać się mózgiem autonomicznego pojazdu. Warto poznać te dwie nowości Nvidii.

Jaki sprzęt wybrać, gdy zależy ci na VR?

O rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej słyszymy od lat, pojawia się wiele nowych urządzeń pozwalających się zanurzyć w wirtualny świat. Oculus Rift czy Samsung Gear VR mają spore możliwości, jednak z rzeczywistości rozszerzonej można korzystać za sprawą odpowiedniej karty graficznej.

Przeczytaj też: Czy dzięki VR odwiedzisz nowe światy?

Nvidia chce podnieść świadomość użytkowników w tym względzie i wprowadza w życie nowy standard o nazwie GeForce GTX VR Ready. Produkty oznaczone symbolem standardu mają być gotowe do pracy i zabawy z rzeczywistością rozszerzoną.  Użytkownik widząc odpowiednie oznaczenie ma mieć pewność, że karta graficzna, komputer, laptop są przystosowane do nowego rodzaju interakcji, są odpowiednio wydajne i sprofilowane.

Na liście urządzeń spełniających normy standardu znalazły się karty Titan X, GeForce GTX 970, GTX 980, laptopy z układem GeForce GTX 980 i procesorem nie słabszym niż Intel Core i5-4590. Inne minimalne wymagania to: 8 GB pamięci RAM, dostępne łącze HDMI, dwa wolne porty USB 3.0, Windows 7/8/8.1/10.

Dzięki nowemu standardowi użytkownicy, którym zależy na możliwościach jakie daje VR będą łatwiej mogli wybrać odpowiedni sprzęt. Nvidia tworzy standard wraz z 57 partnerami, wśród których znaleźli się m.in. Alienware czy MSI. To dobra wiadomość dla użytkowników - rzeczywistość wirtualna stanie się łatwiej dostępna.

NVIDIA DRIVE PX 2 - pierwszy samochodowy superkomputer wykorzystujący sztuczną inteligencję

Nvidia

Fot. Nvidia

Podczas targów CES Nvidia zaprezentowała też specjalny komputer, który może zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny. Dlaczego? Może się stać "sztucznym mózgiem" samochodu opartym o najwydajniejsze procesory graficzne i algorytmy wspierane technikami głębokiego nauczania. Dzięki temu obserwowanie otoczenia samochodu w 360 stopniach, obliczanie trajektorii jazdy ma być niezwykle zaawansowane.

"Kierowcy muszą operować w niezwykle złożonym środowisku", twierdzi Jen-Hsun Huang, współzałożyciel oraz dyrektor generalny firmy NVIDIA. "Najnowsze osiągnięcia w dziedzinach sztucznej inteligencji oraz procesorów graficznych wpływają na rozwój autonomicznych samochodów".

Efektywność

Rewolucja, której chcą zarówno Google, Uber jak i Tesla miałyby zapewnić układy Nvidii. Autonomiczne pojazdy przyszłości będą nieustannie monitorować otoczenie, potrzebna jest więc efektywność, jakiej nie jest w stanie osiągnąć człowiek. Autonomiczne pojazdy muszą zapewnić kierowcom i pasażerom większe bezpieczeństwo, wygodę, a także dostęp do szeregu usług na przykład multimedialnych.

24 bilionów operacji głębokiego nauczania na sekundę

Wydajność i efektywność ma też zapewnić platforma do rozwoju systemów głębokiego nauczania DRIVE PX 2. Ma ogromną moc obliczeniową równą wydajności 150 komputerów MacBook Pro. Platforma oparta na dwóch procesorach Tegra nowej generacji oraz dwóch dedykowanych procesorach graficznych potrafi wykonać łącznie 24 biliony operacji głębokiego nauczania na sekundę. Dzięki temu przyśpieszają obliczenia używane podczas procesu uczenia się sieci neuronowych. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż produkt poprzedniej generacji.

 

Autonomiczne pojazdy potrzebują czujników

Nvidia

Fot. Nvidia

Nvidia stara się spojrzeć na problem autonomicznych pojazdów kompleksowych. Zauważa, że rozpoznają swoje otoczenie za pomocą szeregu czujników. Systemy Nvidia może przetworzyć jednocześnie sygnały z 12 czujników takich jak kamery wideo, lidary, radary, czujniki ultradźwiękowe. Bez efektywnej komunikacji z nimi pojazd nie jest w stanie wykrywać i rozpoznać obiekty na trasie, obliczyć ich położenie względem pojazdu oraz okolicznego terenu.

Jest to możliwe dzięki pakietowi narzędzi, bibliotek oraz modułów NVIDIA DriveWorks?, który przyśpiesza procesy testowania autonomicznych pojazdów. DriveWorks obsługuje kalibrację czujników, rejestrację i przetwarzanie danych z otoczenia (360 st) oraz synchronizację informacji, przetwarzając strumieniowane dane za pomocą złożonej sieci algorytmów zarówno przez wyspecjalizowane jak i ogólne procesory platformy DRIVE PX 2. Firma NVIDIA udostępnia moduły oprogramowania przeznaczone do obsługi każdego aspektu procesu autonomicznej jazdy, od wykrywania obiektów, przez klasyfikację i segmentację, po lokalizację pojazdu na mapie oraz planowanie trasy.

Nvidia rozwija swój system z wieloma parterami. Jednym z nich jest BMW

"BMW analizuje możliwość wykorzystania rozwiązań głębokiego nauczania w wielu aspektach, od autonomicznej jazdy po kontrolę jakości w procesach produkcji. Niezwykle ważną cechą jest możliwość szybkiego szkolenia sieci neuronowych za pomocą dużych ilości danych. Nasz klaster procesorów graficznych z pakietem NVIDIA DIGITS zapewnia nam wspaniałe efekty" - stwierdza dyrektor biura technologicznego grupy BMW w Stanach Zjednoczonych.

Pomysł Nvidii na autonomiczne pojazdy wydaje się być oparty na właściwych założeniach. Bez superwydajnego sprzętu i supermądrych algorytmów autonomiczne pojazdy nie będą odpowiednio bezpieczne. A tylko pojazdy, którym można zaufać mają szansę zdobyć zaufanie konsumentów. Innowacje Nvidii mają szansę przybliżyć nas do momentu, w którym samochód pomoże unikać wypadku, zadba o nasze bezpieczeństwo w sytuacjach krytycznych.

 

Więcej o:
Komentarze (29)
CES 2016: Nvidia stawia na rzeczywistość wirtualną i inteligentne samochody
Zaloguj się
 • karo80.0

  Oceniono 88 razy 58

  Wirtualna rzeczywistość, przyspieszająca globalna konkurencja, wyzwania wymagające współpracy z wieloma partnerami... A tymczasem w Polsce trwają intensywne prace nad... dofinansowaniem katolickich "Dni Młodzieży" za pieniądze wszystkich podatników, nad wykupywaniem zalegających hałd węgla kamiennego (bo górnicy wykonują niepotrzebną i deficytową pracę) za pieniądze wszystkich podatników, oraz nad przekształceniem mediów publicznych w partyjno-narodowe zgodne z linią PiS, oczywiście też za pieniądze wszystkich podatników. I taka jest m.in. różnica między współczesnym światem, a XIX-wieczną wioską pańszczyźnianą, jaką z Polski chcą zrobić oszołomy z PiS.

 • lukamipisze

  Oceniono 31 razy 25

  nie mam najmniejszego pojecia ile wynosi nawet moc 1 mcbuka...
  a ile to bedzie na normalnie?

  btw "głębokie nauczanie" to coś od głebokiego gardła ?

 • yulek_cezar

  Oceniono 37 razy 21

  „To niepozorne urządzenie ma moc 150 MacBooków Pro…”

  To nie urządzenie takie potężne, to MacBook taki słaby.

 • wildernessking

  Oceniono 18 razy 16

  "To niepozorne urządzenie ma moc 150 MacBooków Pro…"
  uomadafaka, od kiedy to macbookpro został punktem odniesienia jeśli chodzi o moc i wydajność innych komputerów albo ich komponentów...

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 23 razy 13

  Pierwsze zdanie artykułu:
  "Podczas targów CES 2016 Nvidia zaprezentowała ciekawych idei i koncepcji.'
  Autor? Robert Kędzierski. I wszystko jasne :)

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 13 razy 11

  Z tego co redaktorzyna bezmyślnie i bez zrozumienia przetłumaczył wynika że MacBook Pro ma wydajność 160 miliardów operacji "głębokiego nauczania" na sekundę.
  1) Co na to Apple?
  2) Czy dziennikarzyna wie że po angielsku bilion to miliard ?
  3) Pozostając w tym absurdzie myślę że można powiedzieć że dziennikarzyna ma wydajność poniżej jednej operacji "głębokiego nauczania" na rok

 • waapi

  Oceniono 7 razy 7

  bomba ... serwisanci już zabierają ręce
  BGA do naprawy
  pasty termopady do wymiany
  płyny chłodzące / szczelność

  jak to się będzie psuło ... miód

 • representation1

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedy będę mógł posunąć wirtualną laskę?
  -----------------------------------------------------
  Nie mogę się doczekać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX