Apple rozpocznie telewizyjną rewolucję?

To byłaby jedna z najbardziej niezwykłych transakcji ostatnich dekad. Apple jest ponoć zainteresowane kupnem koncernu Time Warner, w rękach którego znajdują się takie stacje telewizyjne jak HBO i CNN oraz wytwórnia Warner Bros. Po co gigantowi z Cupertino własna telewizja? Powodów jest kilka.

W środę amerykański dziennik ?The New York Post? poinformował o tym, że Apple jest poważnie zainteresowane przejęciem koncernu medialnego Time Warner. Te sensacyjne doniesienia można by oczywiście potraktować w kategorii żartu: dlaczego jedna z najbardziej innowacyjnych firm naszych czasów miała by być zainteresowana zakupem tradycyjnego koncernu medialnego?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: Apple TV.

W poszukiwaniu treści

Nie jest tajemnicą, że firma z Cupertino od dłuższego czasu pracuje nad własną usługą streamingową, która dostarczałaby treści dla multimedialnego odtwarzacza Apple TV i rywalizowała z takimi sieciami jak Netflix, Comcast, DirectTV czy Dish.

Apple posiada odpowiednią infrastrukturę i rozwiązania technologiczne. Firmie Tima Cooka brakuje jednego: treści. A o te wcale nie jest łatwo. W ubiegłym miesiącu agencja Bloomberg News informowała o problemach Apple w negocjacjach z partnerami. Mówiąc krótko: sieci kablowe chcą od firmy z Cupertino więcej pieniędzy za licencjonowanie treści, niż ta jest gotowa im zapłacić.

W tym miejscu na scenie pojawia się Time Warner - koncern z gigantycznym portfolio kanałów telewizyjnych i produkcji filmowych. W rękach amerykańskiej firmy znajdują się obecnie takie sieci jak HBO, CNN, TBS, TNT, The CW, jak również wytwórnie filmowe ?Warner Bros? i "New Line Cinema?. Time Warner jest również właścicielem Warner Bros. Interactive Entertainment - spółki odpowiedzialnej za produkcje takich gier jak ?Shadow of Mordor? czy rebootu ?Mortal Kombat?.

Za drogo?

Patrząc na całą sprawę z tej perspektywy, nie ma wątpliwości, że zakup Time Warner byłby dla Tima Cooka i spółki ?łakomym kąskiem?.  Apple nie tylko otrzymałoby dostęp do gigantycznego portfolio treści. Firma z Cupertino miałaby również przewagę w negocjacjach z nadawcami. Przykładowo: jeśli wspomniany Comcast chciałby dostarczyć swoim klientom kanały HBO, to musiałby zaoferować firmie Cupertino coś w zamian.

Kapitalizacja rynkowa Time Warner to obecnie ponad 56 mld dolarów. Dotychczas najwyższą transakcją z udziałem Apple był zakup firmy Beats za ?zaledwie? 3 mld dolarów. Przejęcie TW byłoby nie tylko wielką sprawą dla firmy z Cupertino, ale również dla całej branży.

Oczywiście, biorąc pod uwagę same liczby, firmę z Cupertino stać na przejęcie medialnego potentata. Firma z Cupertino posiada  ponad 205 mld dolarów ?w gotówce?, a jej kapitalizacja rynkowa to niemal 550 mld dolarów.

Prezes Apple Tim Cook wielokrotnie krytykował obecny model telewizji, uważając go za przestarzały i ?zepsuty?. Przejęcie Time Warner byłoby dla niego szansą, aby telewizję ?naprawić? i poprowadzić branżę medialną w zupełnie nowym kierunku. Pytanie, czy sternik giganta z Cupertino ma w sobie tyle odwagi, charyzmy i wizjonerstwa, aby tego dokonać?

Czytaj też: Nadchodzi czterocalowy iPhone 5e? Apple może nas zaskoczyć

Źródła: Tech Insider, The New York Post, Bloomberg