To jedna z niewielu aplikacji bankowych, z których chce się korzystać

Bank Pekao udostępnił swoim klientom nową aplikację dedykowaną tabletom. Wprowadza ona powiew świeżości do nieco przestarzałego mobilnego ekosystemu drugiego największego banku w Polsce.

W ostatnim czasie banki w Polsce zaczęły przykładać większą uwagę do funkcjonalności swoich usług  bankowości elektronicznej. Niedawno pisaliśmy o naszych wrażeniach związanych z nowym serwisem internetowym ING. Teraz swoją nowością pochwalił się bank Pekao S.A.

Czytaj też: Jak chronić się przed inwigilacją w sieci?

Tą nowością jest aplikacja mobilna "Pekao24 na tablety", która jak sama nazwa wskazuje, dedykowana jest większym przedstawicielom rodziny urządzeń mobilnych. To pierwsza aplikacja Pekao stworzona wyłącznie z myślą o posiadaczach tabletów. Wcześniej mogli oni  korzystać z aplikacji "Bank Pekao", ale była to jedynie przeskalowana wersja aplikacji na smartfony, która - swoją drogą - prezentowała się dość słabo.

Dlaczego Pekao zdecydowało się na aplikację dedykowaną tabletom? "W ostatnim czasie zanotowaliśmy znaczny wzrost logowań do serwisu Pekao24 z poziomu urządzeń mobilnych. Obecnie odpowiadają one za 15 proc. generowanego ruchu (2 mln logowań miesięcznie - red.) Dlatego też zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów - mówi nam Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao.

Pekao24 na tablety - kredytyPekao

Bankowość przez duże "B"

Napiszę to bez ogródek: nowa aplikacja Pekao24 spodobała mi się "od pierwszego uruchomienia". Dotychczas większość bankowych aplikacji na tablety, z których miałem przyjemność (lub nieprzyjemność) korzystać, były jedynie kalkami ich smartfonowych wersji. Często kalkami niedopracowanymi i niefunkcjonalnymi.

Pekao postanowiło podejść do sprawy inaczej i przygotować aplikację, która wykorzysta atuty związane chociażby z większym ekranem tabletu. Dzięki temu, "Pekao24 na tablety" łącz w sobie zalety klasycznej aplikacji na smartfony (szybki dostęp do podstawowych informacji) oraz internetowego serwisu Pekao24 (rozbudowany moduł analizy finansowej, o których za chwilę).

Pekao24 na tablety - pulpitPekao

Po uruchomieniu aplikacji, wita nas przejrzysty pulpit. Z jego poziomu możemy przyjrzeć się ostatnim operacjom, sprawdzić stan konta  czy też wykonać szybki przelew. Twórcy aplikacji zapewniają, że przesłanie pieniędzy na inny rachunek wymaga zaledwie trzech dotknięć ekranu tabletu. Moją uwagę przykuła niepozorna funkcja "doładuj telefon", dzięki której w kilka sekund zasilimy nasz smartfon dodatkowymi środkami. Mała rzecz, a cieszy.

Rozmawiałem z ekspertami Pekao na temat możliwości personalizacji ekranu głównego. Niestety obecnie nie jest ona możliwa, a poszczególne moduły są osadzone na stałe. Czy to duża wada? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Pekao podkreśla, że pulpit w jego obecnym kształcie, to efekt wielu miesięcy konsultacji z własnymi klientami, jak również klientami konkurencyjnych banków, którzy opowiadali o tym, czego oczekują od bankowej aplikacji na tablety.

Pekao24 na tablety - kategoriePekao

Zrozumieć liczby

Największą siłą nowej aplikacji nie jest jednak szybkość działania, intuicyjny interfejs i całkiem przyzwoity design, ale rozbudowane narzędzie analizy finansowej, dzięki któremu w łatwy sposób przyjrzymy się naszym wpływom i wydatkom. Wszystkie przelewy przyporządkowane są do 15 kategorii oraz 80 podkategorii (np. dom, transport, zdrowie, rozrywka itd.)

Tego typu narzędzia dotychczas oferowane były jedynie użytkownikom przeglądarkowych wersji serwisów bankowych. Pekao udostępnia je w swojej aplikacji na tablety - i robi to dobrze. Przeglądanie poszczególnych kategorii wydatków jest tu  proste i intuicyjne. W łatwy sposób możemy porównać ze sobą dwa miesiące, sprawdzić na co wydajemy najwięcej, a na co najmniej. Bardzo dobrze sprawdza się również wewnętrzna wyszukiwarka. Jest szybka i dokładna.

Muszę przyznać, że dotychczas ze sporym dystansem podchodziłem do oferowanych przez banki systemów analizy finansów osobistych. Z prostej przyczyny: niedopracowane algorytmy sprawiały, że wiele moich przelewów trafiało do niewłaściwych kategorii. W efekcie prezentowane dane w zaburzony sposób odzwierciedlały mój bilans wpływów i wydatków. Jeśli coś nie działa tak jak powinno, to korzystanie z tego jest stratą czasu.

W przypadku aplikacji Pekao sprawa ma wyglądać inaczej. Twórcy chwalą się, że zastosowali algorytm, który uczy się naszych zachowań. Przykład: Kupujemy bilety do kina, z które płacimy kartą płatniczą. Algorytm przyporządkowuje go jednak  nie do stworzonej przez nas podkategorii KINO, ale do kategorii ZAKUPY. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie przyporządkować ten wydatek do właściwej kategorii, to następnym razem trafi on tam automatycznie. Można więc powiedzieć, że stworzone przez Pekao narzędzie analizy finansowej "uczy się na własnych błędach".

Na tym etapie trudno jednoznacznie stwierdzić czy "uczący się algorytm" Pekao rzeczywiście działa. To będziemy mogli ocenić dopiero po kilku miesiącach korzystania z aplikacji.

Pekao24 na tablety - lista odbiorcówPekao

Kiedy?

Aplikacja "Pekao24 na tablety" jeszcze dziś pojawi się w sklepie Google Play. Wersja na iOS właśnie przechodzi przez proces certyfikacji i powinna być dostępna w AppStore mniej więcej w połowie przyszłego tygodnia. Dedykowana aplikacja na Windowsa? Na to użytkownicy tabletów z systemem Microsoftu liczyć raczej nie mogą. Przynajmniej na razie.

"Pekao24 na tablety" to jedna z najlepszych bankowych aplikacji mobilnych na rynku i jedna z niewielu, z których naprawdę chce się korzystać. Jeśli czegoś mi w niej brakuje, to możliwości logowania na iPada przez Touch ID oraz personalizacji ekranu głównego.

Pekao zrobiło duży krok w kierunku nowoczesnej bankowości mobilnej. Szkoda , że aplikacja mobilna na smartfony wciąż straszy swoim designem i mało intuicyjnym interfejsem. Jest jednak światełko w tunelu: nieoficjalnie dowiedziałem się, że aplikacja na tablety to początek zmian. Być może jeszcze w tym roku Pekao przygotuje podobne narzędzie dla posiadaczy smartfonów. Oby.