Apple podaje wyniki finansowe. Rekordowy zysk i... fatalne prognozy na kolejny kwartał

Apple podsumowało wyniki finansowe za I kwartał fiskalny 2016 roku. W kluczowym dla branży ?świątecznym kwartale? firma z Cupertino osiągnęła 75,9 mld dol. przychodu oraz 18,9 mld dol. zysku. Inwestorów zdecydowanie bardziej niepokoi prognoza przychodów na obecny kwartał, które mają wynieść "zaledwie" od 50 do 53 mld dolarów. Dla Apple byłby to pierwszy spadek sprzedaży od 2003 r.

Apple przedstawiło wyniki finansowe za pierwszy fiskalny kwartał roku 2016, obejmujący okres od 1 października 2015 roku do 31 grudnia 2015 roku (rok podatkowy rozpoczyna się w USA 1 października).

Czytaj też: 4-calowy iPhone już w marcu? Znamy szczegóły

W czasie "świątecznego kwartału" firma z Cupertino sprzedała 74,8 mln iPhone'ów. To niewielki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, gdy klienci nabyli 74.5 mln telefonów "nadgryzionym jabłkiem". Biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost sprzedaży iPhone'ów w ostatnich kwartałach, wynik ten można potraktować w kategoriach porażki.

Zdecydowanie gorzej poradziły sobie iPady. Apple sprzedało 16,1 mln urządzeń w porównaniu z 21,4 mln sprzedanymi rok wcześniej  (spadek aż o 25 proc. r/r). Ostry spadek sprzedaży iPadów nie jest jednak żadnym zaskoczeniem. Ta kategoria traci już od jakiegoś czasu. Ma to związek z wyhamowaniem globalnego rynku tabletów, który jest już nasycony.

Straciły również Maki (5,3 mln sprzedanych urządzeń i spadek o 4 proc. r/r). Usługi Apple (m.in. ApplePay i AppleCare) wypracowały dla giganta z Cupertino 6 mld dolarów przychodu.

Są również dobre wieści: 18,4 mld dolarów zysku wypracowanego w ostatnim kwartale oraz 75,9 mld dol. przychodu, to najlepszy wynik w historii Apple. Niewiele (ale jednak) wzrosła również ważna dla firmy z Cupertino marża brutto - z 39 do 39,5 proc.

Apple Watch w jednym worku z Apple TV

Ci, którzy oczekiwali na dokładne dane dotyczące sprzedaży zegarka Apple Watch, zupełnie nowego produktu w portfolio Apple, będą musieli obejść się smakiem. Gigant z Cupertino wrzucił to urządzenie do jednego worka wraz z takimi produktami jak Aple TV, Beats czy iPod. Ogółem, kategoria "Other Products" wypracowała dla Apple 4,3 mld dol. przychodu w porównaniu z 2,7 mld osiągniętymi w roku ubiegłym. Mówimy tu więc o gigantycznym 62 proc. wzroście przychodu. Patrząc na wolumen, nie robi on jednak na nikim większego wrażenia.

Apple - I kwartał 2016Apple - I kwartał 2016

Najgorszy kwartał od 2003 roku?

Wyniki finansowe za ostatni kwartał były jedynie tłem dla tego co czeka nas wkrótce. Uwaga inwestorów od początku skupiała się bowiem na prognozie sprzedaży na pierwsze trzy miesiące 2016 roku (II kwartał fiskalny). Te - mówiąc delikatnie - nie są zachęcające. Apple prognozuje, że w tym okresie przychód ze sprzedaży wyniesie "zaledwie" od 50 do 53 mld dolarów w porównaniu z 58 mld wypracowanymi w II kwartale 2015 roku. Jeśli ta prognoza się potwierdzi, to gigant z Cupertino zanotuje pierwszy kwartalny spadek sprzedaży w swojej "nowożytnej" historii. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2003 roku, na długo przed premierą pierwszego iPhone'a.

A jeśli o iPhonie mowa, to właśnie on ma być główną przyczyną problemów giganta z Cupertino. Pomimo, że firma z Cupertino stara się rozwijać inne kategorie produktów, to jednak wciąż uzależniona jest przede wszystkim od sprzedaży swojego flagowego smartfona. Ta, w najbliższym czasie ma zdecydowanie wyhamować. Analitycy podkreślają, że ma to związek z nasyceniem rynku, jak również ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach, które w ostatnim czasie niczym gąbka chłonęły produkty Apple.

"[Apple] ma inne produkty i potencjał, aby wypuszczać na rynek nowe urządzenia, ale dziura związana ze spowolnieniem sprzedaży iPhone'a jest zbyt duża, aby ją wypełnić" - podkreśla Abhey Lamba, analityk Mizuho Securities USA w rozmowie z agencją Bloomberg. "Przyszłość [Apple], jakakolwiek będzie, tkwi w przestrzeni smartfonów" - dodaje.

Póki co, giełda spokojnie zareagowała na niepojące prognozy dla Apple. Akcje firmy z Cupertino w handlu posesyjnym straciły 2,57 proc. i spadły poniżej 100 dolarów do poziomu 99,99 dolara.

Jaki będzie iPhone 7? Wszystko, co wiemy o kolejnym flagowcu Apple

iPhoneŹródło: Yasser Farahi (Oval Picture)