Nosił wilk razy kilka... Apple zapłaci gigantyczną karę za naruszenie patentów

Amerykański sąd uznał, że Apple jest winne naruszenia czterech patentów należących do firmy VirnetX. Gigant z Cupertino musi teraz zapłacić 625,6 mln dolarów odszkodowania. Chyba, że przegrany proces zostanie unieważniony.

Zdaniem sądu federalnego w Teksasie, aplikacje FaceTime, iMessage oraz usługa VPN (virtual private network) dla mobilnego systemu iOS, korzystają z technologicznych rozwiązań, które naruszają własność intelektualną firmy VirnetX.

Czytaj też: Nowa siedziba Apple z lotu ptaka. Postęp jest gigantyczny

Co ciekawe, zasądzona kwota jest znacznie wyższa od 532 mln dolarów, których domagali się prawnicy VirnetX. Sąd uznał bowiem, że Apple naruszyło patenty w sposób umyślny i kontynuowało ich naruszanie na długo po rozpoczęciu postępowania.

Było to drugie sądowe starcie pomiędzy VirnetX i Apple. Już w 2014 roku zapadł wyrok na mocy którego gigant z Cupertino został zobowiązany do wypłacenia odszkodowania w wysokości 368 mln dol. We wrześniu 2014 sąd apelacyjny uznał jednak, że ława przysięgłych źle obliczyła wysokość zasądzonej kwoty i zażądał, aby postępowanie zostało ponowione.

Apple liczy, że również zakończony w środę proces zostanie unieważniony. Firma z Cupertino zwróciła się w tej sprawie do sędziego okręgowego Roberta Schroedera. Jej zdaniem prawnicy VirnetX w czasie mowy końcowej wprowadzali przysięgłych w błąd. Póki co, nie wiadomo, kiedy sędzia Schroeder podejmie decyzję w sprawie.

Firma VirnetX, która posiada kilkadziesiąt patentów związanych z bezpieczeństwem, znana jest ze skutecznego dochodzenia roszczeń przed sądem. Ma na swoim koncie zwycięstwa z takimi firmami jak NEC czy Siemens czy Mitel. O tym, że z VirnetX lepiej nie zadzierać, boleśnie przekonał się m.in. Microsoft, który musiał zapłacić jej odszkodowania w wysokości 223 mln za naruszenia patentów.

Jaki będzie iPhone 7? Wszystko, co wiemy o kolejnym flagowcu Apple

iPhoneŹródło: Yasser Farahi (Oval Picture)

Więcej o:
Komentarze (3)
Nosił wilk razy kilka... Apple zapłaci gigantyczną karę za naruszenie patentów
Zaloguj się
  • karo80.0

    Oceniono 2 razy 2

    Żenujący artykuł dla idiotów, Apple niczego nie zapłaci tym naciągaczom. Jak można nie wspomnieć że ta "poszkodowana" firma VirnetX jest po prostu znanym trollem patentowym? Mają tylko 14 (!) pracowników, nigdy niczego sami nie wymyślili, wyspecjalizowali się w skupywaniu niejasnych patentów i wynajmowaniu agresywnych prawników żeby wyciągać pieniądze od dużych światowych firm. Ten sąd w Teksasie słynie z niezbyt rozgarniętych prawników i z abstrakcyjnych wyroków, dlatego jest ulubiony przez patentowe trolle. Apple po się odwoła i wygra w normalnym sądzie.

  • mille666

    Oceniono 22 razy -2

    Apple już nie płaci Agorze za krzewienie religii? Drugi niepochlebny artykuł pod rząd...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX