Naszego smartfona będziemy ładować raz w tygodniu? To może być prawdziwa mobilna rewolucja

Brytyjski producent ogniw paliwowych, wraz z tajemniczym producentem smartfonów, pracuje nad przełomową technologią, dzięki której nasze telefony będziemy ładować nie częściej niż raz w tygodniu - donosi serwis Bloomberg.

Smartfony stają się coraz potężniejszymi urządzeniami. Szybkie procesory, mocne układy graficzne i znakomite ekrany pracujące w rozdzielczości, o której kilka lat temu nawet nam się nie śniło, zbliżają urządzenia mobilne niemal do ideału. Jest tylko jedno "ale" - ta nieszczęsna bateria.

Czytaj też: Biedronka kusi tanim polskim smartfonem. Hit czy kit?

Dotychczas żadnemu z producentów smartfonów nie udało się opracować technologii, dzięki której smartfon na jednym ładowaniu działałby tak długo, jak choćby legendarna Nokia 3310.

Przy przeciętnej eksploatacji, nasz telefon wytrzymuje dziś 24 godziny. W przypadku "słuchawek" z najmocniejszymi akumulatorami, mogą to być dwa dni. Jednak niewiele ponadto. Czy jesteśmy skazani na codzienne podłączanie telefonu do ładowarki? Jedna z brytyjskich firm twierdzi, że nie.

7 dni na jednym ładowaniu?

Intelligent Energy Holdings, firma specjalizująca się w produkcji ogniw paliwowych, poinformowała, że jeden z producentów smartfonów zainwestuje 7,6 mln dolarów w wyprodukowanie odpowiednio małego ogniwa paliwowego, które mogłoby zasilać telefony komórkowe.

Ogniwo paliwowe generuje energię elektryczną z reakcji utleniania się dostarczanego do niego paliwa. Technologia rozprzestrzenia się na świecie na ogromną skalę. Z generatorów opartych na ogniwach paliwowych korzysta m.in. koncern jak Ikea, jak również też bank Morgan Stanley.

"Wyposażenie przenośnych urządzeń w technologię ogniw paliwowych rozwiąże obecny problem związany z żywotnością baterii" - podkreśla Julian Hughes, dyrektor zarządzający w Intelligent Energy Holdings. "Podczas gdy konsumenci oczekują od swoich telefonów coraz więcej, brakuje nam innowacyjności w zakresie rozwoju baterii".

Tajemniczy inwestor

Telefon komórkowy zasilany przez ogniwo paliwowe mógłby pojawić się na rynku w ciągu dwóch najbliższych lat. Szef Intelligent Energy Henri Winand przewiduje, że dzięki tej technologii smartfony mogłyby pracować nawet przez siedem dni na jednym ładowaniu.

Winand nie zdradził jednak Bloombergowi nazwy producenta smartfonów, który wraz z Intelligent Energy pracuje nad przełomową technologią.

Intelligent Energy Holdings od 25 lat zajmuje się projektami z zakresu technologii energetycznych i ma w swoim portfolio ponad 1000 patentów. W 2010 roku firma zaprojektowała napędzaną wodorem taksówkę, która jeździ po ulicach Londynu. Firma współpracowała również z Boeingiem.

Więcej o:
Komentarze (58)
Naszego smartfona będziemy ładować raz w tygodniu? To może być prawdziwa mobilna rewolucja
Zaloguj się
 • bromba_zadumana

  Oceniono 66 razy 60

  Dzieki komentarzom, dowiedzialem sie ze ludzie kupuja smartfony i wylaczaja wszystko, zeby uzywac go jak starej nokii 3310 oraz ze maja dwie karty sim tylko po to zeby miec dwa numery do niedzwonienia...

 • kozieradka2012

  Oceniono 41 razy 21

  Przy "przeciętnej" eksploatacji w taki sam sposób, jak eksploatowano legendarną Nokię ileś-tam - bez muzyki, wideo, przeglądarki www, nawigacji - mój bardzo przeciętny smartfon wytrzymuje bez ładowania 3 doby. Gdyby miał wyświetlacz 1,5" zamiast 5" zapewne pociągnąłby jeszcze dłużej. A starego stacjonarnego telefonu marki Bratek w ogóle nie trzeba było ładować.

 • szklanka_herbaty

  Oceniono 46 razy 10

  Jaka znów rewolucja? Telefony, które ładowało się raz na tydzień a nawet raz na dwa tygodnie to była norma wcale nie tak dawno temu. Dopiero wyścig za "najcieńszym" smartfonem świata sprawił, że wszystko poszło w cholerę. Powrót do baterii trzymających tydzień będzie najwyżej powrotem do normalności.

 • tomi44g

  Oceniono 10 razy 8

  Niech ktoś zrobi experyment: wyłącz network data (3G/LTE), wyłącz Wi-Fi, wyłącz location services i nie uruchamiaj żadnych Appek oprócz tel. i sms. Najprawdopodobniej smartfon będzie trzymał dobrych parę dni bez ładowania tak jak owa legendarna Nokia :)

 • piotr.grd

  Oceniono 10 razy 8

  Do autora artykułu:
  Jeżeli pomysł polega na miniaturyzacji istniejącej już technologii, to może warto było przy okazji wspomnieć o tej technologii coś więcej niż tylko jedno zdanie: "Ogniwo paliwowe generuje energię elektryczną z reakcji utleniania się dostarczanego do niego paliwa." Artykuł byłby pełniejszy, czytelnicy - Ci nie znający tematu ogniw paliwowych - bardziej usatysfakcjonowani.

 • radek_sziwa

  Oceniono 17 razy 7

  Ale przecież to już było. Moją Nokię 6310i ładowałem raz na 2 tygodnie używając jej służbowo czyli często.

 • 1theguru1

  Oceniono 5 razy 5

  podsumowując wasze komentarze to w moim stary zenicie TTL baterie wymieniałem co kilka lat ... a alfę 700 muszę ja ładować co ~ 600 zdjęć! JAK ŻYĆ !!!

 • za2ra

  Oceniono 4 razy 4

  Przełom w walce z rakiem i przełom w bateriach do komórek - to "niusy" wałkowane od lat, bez których miesięczny przegląd prasy byłby niepełen.

 • andsed

  Oceniono 4 razy 4

  Moja Nokia 735 działa na baterii 6-7 dni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX