Masz smartfona z Androidem? Ta funkcja bardzo ci się spodoba. Albo doprowadzi cię do szału

Google pracuje nad aktualizacją przeglądarki Chrome dla systemu Androidem, która umożliwi jej komunikowanie się z beaconami Bluetooth. Oznacza, to że będą one mogły przesyłać informacje na ekran twojego smartfona.

Beacony to niewielkie, kosztujące od kilku do kilkudziesięciu dolarów, nadajniki transmitujące sygnał radiowy, który może zostać odebrany przez smartfony oraz inne urządzenia wyposażone w moduł Bluetooth. Beacony nie tylko informują nasze urządzenie o tym, że istnieją, ale mogą również przesłać określone informacje.

Czytaj też: Wielki sukces Polaków. Firma produkująca beacony zebrała ponad 40 milionów złotych w rundzie finansowania

W momencie, gdy znajdziemy się w pobliżu miejsca wyposażonego w beacony, mogą nam one wysyłać powiadomienia, np. o promocji w sklepie, zmianie bramki na lotnisku czy też nowych produktach w kawiarni. Żeby beacon działał, użytkownik musi jednak wcześniej zainstalować dedykowaną aplikację, np. sklepu, lotniska czy też kawiarni.

Google chce zmienić ten stan rzeczy i zintegrować z beaconami Chrome dla systemu Android. Dzięki temu, do komunikacji z tymi nadajnikami nie będziemy już potrzebować dedykowanej aplikacji, a jedynie samej przeglądarki.

To może się źle skończyć...

Firma z Mountain View zapowiedziała właśnie, że począwszy od wersji 49, która znajduje się obecnie w fazie testów, przeglądarka Chrome dla Androida będzie w sposób natywny wspierać beacony Bluetooth. Oznacza to, że przeglądarka ta będzie automatycznie odbierać sygnał od wszystkich beaconów, które znajdą się w zasięgu naszego smartfona.

Google nazywa to "fizyczną siecią", czyli taką, w której znajdujące się wokół nas urządzenia i przedmioty komunikują się z naszym smartfonem.

Brzmi świetnie? I tak i nie. Z jednej strony to rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne. Gdy wejdziemy na lotnisko, nasz telefon otrzyma informację o aktualnym rozkładzie lotów. Gdy wejdziemy do sklepu, dostaniemy garść informacji o aktualnych promocjach i ciekawych ofertach.

No właśnie, promocje i oferty... Jeśli beaconami zbyt mocno zainteresuje się branża reklamy i marketingu, to możemy spodziewać się, że już niedługo nasze smartfony będą zalewane dziesiątkami, jeśli nie setkami reklam emitowanych przez beacony.

Wówczas, potencjalnie interesująca technologia, może przerodzić się w coś, z czym nikt z nas nie będzie chciał mieć zbyt wiele wspólnego. Na szczęście w takim wypadku będziemy mogli po prostu wyłączyć Bluetooth w naszym smartfonie....

Więcej o:
Komentarze (24)
Masz smartfona z Androidem? Ta funkcja bardzo ci się spodoba. Albo doprowadzi cię do szału
Zaloguj się
 • antykwarium

  Oceniono 47 razy 39

  "Dzięki temu, do komunikacji z tymi nadajnikami nie będziemy już potrzebować dedykowanej aplikacji, a jedynie samej przeglądarki."
  Po polsku: nie trzeba bedzie instalowac aplikacji g... restauracji i sklepow, zeby dostawac g... reklamy, teraz wystarczy g... chrome. Zycie stalo sie jeszcze lepsze!

 • Dariusz Kowalski

  Oceniono 12 razy 12

  "Gdy wejdziemy na lotnisko, nasz telefon otrzyma informację o aktualnym rozkładzie lotów."
  Jak już będę na lotnisku to chyba nie problem sprawdzić.
  Do czego to dochodzi? Może niedługo jak wejdziemy na lotnisko to telefona poinformuje nas, że jesteśmy na lotnisku i dlaczego się tutaj znaleźliśmy.

 • maxthebrindle

  Oceniono 8 razy 8

  Promocje, taa. Wczoraj wybrałem się do sklepu, by kupić parę butów. Te buty, o które mi chodzi (lekki model trekkingowy, używam na wypady w okoliczne wzgórza) kosztują jakieś 80 euro, w sklepie, w którym kupuję tego typu sprzęt od lat płaciłem z reguły 70 euro, czasem 65 bo zawsze były jakieś promocje. Pod koniec ubiegłego roku sklep przeszedł pod nową markę i nowy zarząd i wczoraj dowiedziałem się, ze jest zejefajna okazja, bo mogę moje buty kupić z aż 50 procentowym bonusem za... 80 euro, bo na etykiecie pojawiła sie nowa 'oryginalna' cena zdecydowanie przekreślona czerwoną krechą i oznaczona napisem 'was:', wynosząca 160 euro. Oczywiście nie kupiłem, w domu sprawdziłem w Internecie i okazuje się, ze ten model nadal kosztuje od 60 do 85 euro z dostawą, zaleznie od sprzedawcy z e-bay. Sklep, który w miasteczku rozpętał bardzo nowoczesną kampanię reklamową, oczywiście ze stroną na fejsbuniu i konkursami za lajki - właśnie stracił stałego klienta, który każdego roku wydawał tam kilkaset euro.
  A co do beaconów - wyłączamy BT i po sprawie. Jestem dorosły i inteligentny, wiem, co chcę kupić, sam potrafię wyszukac nowe oferty, do sklepu chodzę po to, czego potrzebuję, a na spacerach nie robię zakupów. Walcie się, marketingowcy.

 • sacc77

  Oceniono 7 razy 5

  Z tego wniosek - że szpiegowskie goowno jakim jest chrome należy wyp..izyć ze smartfona natychmiast albo jeszcze szybciej.

 • k3wk

  Oceniono 3 razy 3

  "Google pracuje nad aktualizacją przeglądarki Chrome dla systemu Androidem, " Redaktorzy Gazeta pracować pot czoła, żeby zwrócić uwaga czytelnik... Moje gratulacje....

 • sztucznamgla

  Oceniono 5 razy 1

  nie używam chrome :))

  PS

  czy jakiś IDIOTA ADMIN gazeciany zechciałby sprawdzić dlaczego niektóre nicki na NIEktórych jedynie działach sa poblokowane i to z taką datą (nigdy na cały ROK nikt nie był blokowany, pomijam, że nie ma powodu w moim przypadku)

  Prosimy zapoznać się z Netykietą.
  Nie możesz pisać do

  2017-01-15

  23:43. Mail kontaktowy: forum@agora.pl.

 • malepifko

  Oceniono 21 razy 1

  Musisz być mocno ograniczony skoro nie potrafisz ogarnąć Androida. Szybki, sprawny system z nieograniczonymi możliwościami. Cóż, dla dla takich jak ty powinni wypuszczać wersję "lite". Okrojoną do dzwonienia, smsoswania i co najwyżej fotkowania, bo im więcej opcji, tym większe narzekania niekumatych.

 • nazwakontazajeta

  0

  BLT - low power bluetooth. Wejdźcie do sklepu z elektroniką (Media coś tam) a telefon wyświetli wam setki takich urządzeń: wbudowane w TV, telefony itp.

  Wkrótce wyłączyć tego G nie będzie można...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX