Raport Gartnera miażdżący dla Microsoftu. Windows Phone znajduje się na drodze donikąd

Android i iOS posiadają wspólnie 98 proc. udziału w rynku smartfonów - wynika z raportu Gartnera. To najlepszy dowód na to, że w tej rywalizacji nie ma już miejsca dla trzeciego gracza. Czas pożegnać się z Windowsem Phone?

Okazuje się, że plotki o "śmierci" Windowsa Phone nie były wcale przedwczesne. Najnowszy raport firmy analitycznej Gartner nie pozostawia suchej nitki na mobilnym systemie Microsoftu.

Czytaj też: Sprzedaż smartfonów Lumia spada na dno

 

Udział mobilnych systemów w rynku smartfonów (4 kwartał 2015)Gartner

Udział Windows Phone w rynku smartfonów w 4 kwartale 2015 roku wyniósł zaledwie 1,1 proc. Oznacza to spadek sprzedaży o 4,4 mln urządzeń w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 roku, gdy WP posiadał 2,8 proc. udziału w sprzedaży.  Po drugiej stronie znajduje się Android (80,7 proc.) oraz iOS (17,7 proc.). Warto jednak dodać, że o ile Google zwiększyło swój udział w rynku systemów mobilnych (o 4,7 proc.), o tyle Apple zanotowało spadek (o 2,7 proc.).

Analityk Benedict Evans zwrócił uwagę na liczby, które jeszcze bardziej uzmysławiają nam, jak wielka przepaść dzieli mobilny system Microsoftu od jego konkurentów. Od debiutu Windowsa Phone na rynku, Microsoft i Nokia sprzedały 110 mln urządzeń z tym systemem, podczas gdy smartfony z Androidem i iOS-em sprzedały się w tym czasie w liczbie 4,5 mld egzemplarzy.

Udział poszczególnych producentów w rynku smartfonów (4 kwartał 2015)Gartner

A jak wygląda sprzedaż urządzeń w rozbiciu na poszczególnych producentów? Tutaj pierwsze miejsce wciąż zajmuje Samsung (20,7 proc. udziału). Za jego plecami znajduje się oczywiście Apple (17,7 proc.), a podium zamyka Huawei, którego udział w sprzedaży smartfonów wzrósł z 5,7 proc. w 4 kwartale 2014 do 8 proc. w 4 kwartale roku ubiegłego.

Źródło: Gartner

Więcej o:
Komentarze (136)
Raport Gartnera miażdżący dla Microsoftu. Windows Phone znajduje się na drodze donikąd
Zaloguj się
 • przemeg76

  Oceniono 166 razy 110

  szkoda WP to fajny system jesli zapoznasz sie z nim lepiej, mam 2 systemy ale WP jest bardziej stabilny niz Android!

 • corm

  Oceniono 136 razy 102

  Z tego co wyczytałem szanowny pan analityk zapomniał, że telefony z WP to nie tylko lumie. Ja osobiście też mam WP na telefonie innej marki i jestem z tego systemu bardzo zadowolony.

 • sake-origami

  Oceniono 85 razy 57

  Większość użytkowników nawet nie ma pojęcia o systemie operacyjnym swego smartfonu. Po prostu jest i już. Obecnie mam Windowsa i jestem zadowolony. Kilka poprzednich moich "fonów" było z Androidem. Ten ostatni ma jedną, niebagatelną wadę: żre RAM. Pochłania wszystkie zasoby RAM-u jakie ma konkretny aparat, czego skutkiem często jest "zamulanie" lub "wieszanie się" systemu. Z WP takich problemów już nie mam. Co ciekawe na kompie mam Linuxa (na którym bazuje Android) a Windowsa nie chcę.

 • jan.go

  Oceniono 50 razy 36

  Ale to chyba nie jest winny system tylko kierownictwo korporacji i spece od marketingu i reklamy dali dupy

 • lesnygalicjan

  Oceniono 56 razy 34

  Mam WP jestem zadowolony zawsze dziala . Wiadome jest ze WP nie jest dla nastolatkow czy dzieci , ktorzy wkorzystuja przewaznie swoje smartphones do zabawy i jak najwiecej aps.
  WP jest zdecydowanie lepszy panie analityku....

 • joymachine

  Oceniono 44 razy 30

  M$ niestety spartolił WP, system dobiło brak aplikacji. Ale szybkości działania, stabilności i prostoty interfejsu odmówić nie można. To nie wystarczyło, ale dla mnie jest wystarczające, do dzwonienia, sms, poczty, kilku apek w zupełności wystarcza.

 • drakaina

  Oceniono 45 razy 29

  Mam wrażenie, że podobny artykuł (taki sam? obrazek na pewno był ten sam, część sformułowań też pamiętam) już jakiś czas temu był i nawet go skomentowałam, ponieważ należę do tego odsetka ludzkości, która bardzo zdecydowanie woli WP od Androida. Teraz artykuł pojawił się znowu, może trochę wyretuszowany, starych komentarzy nie ma... Nie jestem paranoiczką, ale to już naprawdę zaczyna wyglądać jak element czarnego piaru, który kładzie WP.

  Zrozumcie, że triumf Androida to efekt pisania o MS, że to dziadostwo - tak jakby inne systemy się nie wieszały, nie zmuszały ludzi do wyboru konkretnych akcji itd. WP ma mnóstwo plusów w porównaniu z Androidem (np. jest dużo stabilniejszy i łatwiejszy w obsłudze - tak, mam porównanie!), jedyna wada (nie dla każdego, nie każdy jest gadżeciarzem) to mniejsza liczba aplikacji. Ale to też efekt wspomnianego czarnego piaru, który tak radośnie wspieracie, technologie...

  Vivat WP! Long live WP!

 • wmc-33

  Oceniono 31 razy 21

  "Raport Gartnera miażdżący dla Microsoftu. Windows Phone znajduje się na drodze donikąd" "...raport firmy analitycznej Gartner nie pozostawia suchej nitki na mobilnym systemie Microsoftu."

  Po tych mocnych stwierdzeniach czytamy o słabej sprzedaży systemu. O samym systemie nic. Kolejny przykład gó...anego dziennikarstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX