Google wraz z operatorami komórkowymi pracuje nad nowym standardem wiadomości. To koniec SMS-ów i MMS-ów?

Sprint, Deutsche Telekom, Orange i Vodafone pomogą firmie z Mountain View w implementacji nowego standardu komunikacji RCS, który miałby być dostępny dla wszystkich użytkowników smartfonów z systemem Android.

W grudniu ubiegłego roku SMS obchodził swoje 25 urodziny. Nie ma wątpliwości, że krótkie, bo składające się ze 160 znaków, wiadomości tekstowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki komunikuje się współczesny świat. Wystarczy wspomnieć, że tylko w 2010 roku z SMS-ów korzystało aż 3,5 mld osób na całym świecie.

Czytaj też: Dziwna deklaracja McAfee: "Zjem buta jeśli..."

Niestety nic nie trwa wiecznie. W ostatnich latach SMS-y zaczęły tracić swoją dominującą pozycję w świecie komunikacji mobilnej.  Według danych firmy Informa, w 2012 roku po raz pierwszy w historii wysłano mniej wiadomości SMS (17,6 mld), niż treści z wykorzystaniem komunikatorów internetowych (19 mld). Wśród młodszego pokolenia SMS-y już od dawna przegrywają za takimi komunikatorami jak  Facebook Messenger, WhatsApp, Line czy iMessage

Mnogość komunikatorów  internetowych wprowadza sporo chaosu na mobilnym rynku.  Na ich popularności tracą również sami operatorzy. Tylko w 2012 roku spadek zainteresowania SMS-ami miał kosztować ich 23 mld dolarów.

Nadchodzi RCS

Temu bałaganowi komunikacyjnemu od dłuższego czasu przygląda się Google. Co więcej, firma z Mountain View ma pomysł, aby z nim skończyć. Z informacji serwisu "The Verge" wynika, że amerykański gigant nawiązał ścisłą współpracę z największymi operatorami komórkowymi w celu popularyzacji nowego standardu komunikacji - Rich Communications Services (RCS).

RCS to zbiorcza nazwa zestawu usług stworzonych w ramach prac organizacji standaryzacyjnej GSMA. W 2012 RCS otrzymał sympatyczną nazwę "joyn". Czym RCS różni się od SMS? Przede wszystkim nie ogranicza się jedynie do krótkich wiadomości tekstowych. Pozwala na przesyłanie plików dowolnego typu pomiędzy użytkownikami, rozpoczynanie grupowych rozmów, jak również na rozmowy wideo. Z kolei w przeciwieństwie do większości komunikatorów internetowych, RCS umożliwia komunikację przez numer telefonu, bez potrzeby tworzenia identyfikatora.

Obecnie Google pracuje wraz z 19 operatorami komórkowymi nad standaryzacją RCS, tak aby standard ten był kompatybilny z wszystkimi sieciami. Wiceprezes Google' ds. komunikacji Nick Fox podkreśla, że partnerstwo to "stworzy lepszą jakość komunikacji dla użytkowników Androida".

Brzmi świetnie? Być może kilka lat temu. Dziś, wszystkie funkcje, która ma zaoferować RCS dostępne są w większości popularnych komunikatorów internetowych.

Nawet jeśli firmie z Mountain View uda się więc porozumieć z operatorami i RCS rzeczywiście zostanie oficjalnym następcą SMS-ów, to wcale nie oznacza, że standard ten odniesie rynkowy sukces. Zarówno Google, jak również operatorzy komórkowi muszą bowiem liczyć się z zaciekłą konkurencją ze strony internetowych usług, które przyciągają do siebie coraz więcej.

Jeśli telekomy liczą, że RCS pozwoli załatać finansową dziurę po SMS-ach, to mogą się przeliczyć.

Źródło: The Verge

12 sztuczek wyszukiwarki Google ułatwiających życie

Fotomontaż R. Kędzierski

Więcej o:
Komentarze (54)
Google wraz z operatorami komórkowymi pracuje nad nowym standardem wiadomości. To koniec SMS-ów i MMS-ów?
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 84 razy 74

  >>Tylko w 2012 roku spadek zainteresowania SMS-ami miał kosztować ich 23 mld dolarów<< - spadek nic ich nie kosztował. To pieniądze, które nie wpłynęły do kieszeni, ale w żadnym wypadku nie jest to strata.

 • xegar

  Oceniono 51 razy 31

  Terefere. Google jest dominującym, ale nie jedynym, nie każdy telefon jest smartfonem, a cześć populacji nadal posiada własne mózgi. Większość, owszem, oddała swoją inteligencję Googlowi (nieprzypadkiem ten system nazywa się Android - on robi androidów z ludzi), drobna część jednak lubi swój kawałek szarej masy. I oni będą używać SMSów, o ile czegokolwiek, nawet jeśli można to zrobić "szybciej, więcej, bardziej i lepiej".

 • mille666

  Oceniono 33 razy 17

  jak żyć bez ścisłej kontroli aż 19 mld wiadomości? NSA liczy na gugla!

 • trog73

  Oceniono 20 razy 12

  Aby wszyscy (w szczegolnosci Google) wiedzialo o wszystkich.,,,,,
  Nie dziekuje za takie rozwiazanie (inwigilacja po calosci)

 • dr.tux

  Oceniono 11 razy 11

  ZLIKWIDUJMY PRZESTARZAŁE URZĄDZENIE ZWANE MŁOTKIEM!

  ( WŁAŚCICIEL SKLEPU Z ELEKTRONARZĘDZIAMI) :-D :-D :-D

 • krzepki.harry

  Oceniono 13 razy 11

  To może być nowy kanał komunikacji, ale nie wydaje mi się, by miał potencjał aby stać się nowym standardem.
  - jeżeli będzie płatny (niby ma zapełnić finansową dziurę po SMSach), to nie wydaje mi się, że się przyjął - w imię czego użytkownicy mają płacić za coś ekstra jeśli już dziś mają w smartfonie dostęp do internetu i całego wachlarza różnego rodzaju form komunikacji? Ok, nie każdy ma internet w smartfonie, no to ogranicza się do rozmów i tanich lub darmowych SMSów, a z netu korzysta po WiFi, każdemu wystarcza. A jeśli nie, to wykupi sobie za kilka złotych, dolarów czy euro pakiet internetowy i po temacie.
  - jeżeli ma to być system do użytkowników Androida, to jak miałby stać się standardem? Co z użytkownikami iPhonów i użytkownikami innych systemów? Ja rozumiem, że to system przyszłości i klasyczne telefony pewnie za kilka lat wyginą, ale przecież Android nie stanie się rynkowym standardem. Jak dajmy na to banki będą wysyłały hasła autoryzacyjne?

 • wajego

  Oceniono 11 razy 9

  SMS ma ogromną zaletę, której komunikatory mieć nigdy nie będą.
  Oczywiście, że jeżeli wiem, gdzie odbiorca wiadomości jest i co mniej więcej właśnie robi, to mogę mu wysłać info via komunikator.
  Natomiast jeżeli nie wiem, to komunikator jest nieprzydatny. Wtedy wyślę mu sms, który zawsze prędzej czy później dotrze tam gdzie chcę. Niezależnie od tego czy adresat jest w kraju czy za granicą, ma dostęp do internetu czy nie. Nawet jeżeli jest w ogóle poza zasięgiem gsm, to jak tylko się zaloguje do sieci w najgorszej głuszy, smsa dostanie. Z wiadomością na komunikatorze tak dobrze nie ma. Żeby ją dostać, adresat musi mieć dostęp do internetu. W 98% przypadków pewnie ma.
  To tak w skrócie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX