MWC 2016: HP chce przedstawić Continuum biznesowi za pomocą Elite x3. Lepiej niech się jeszcze wstrzymają

Continuum to pomysł Microsoftu na zredukowanie komputera do smartfona. Wystarczy telefon, stacja robocza i można pracować, jak na pełnoprawnym laptopie lub PC. Ostatnio ideę tę podchwyciło HP prezentując na MWC 2016 swój smartfon Elite X3. Przedwcześnie.

HP chce sprzedać ideę Continuum biznesowi, a dokładniej tym, którzy stoją na szczycie drabiny. Prezesi, CEO, dyrektorzy. Dla nich dedykowany jest przede wszystkim smartfon HP Elite x3, który odznacza się niebagatelną specyfikacją.

Elite x3 to prawdziwy kombajn. 4GB RAM, 4-rdzeniowy Snapdragon 820, 64GB wewnętrznej pamięci, dual-sim, 6 calowy ekran AMOLED, Gorilla Glass 4. Nie zabrakło również aparatów: 16 i 8 MP, bateria zaś ma pojemność 4150 mAh. Bez wątpienia jest to telefon, którego specyfikacja aż krzyczy: high-end! No i ma mobilnego Windowsa 10.

hpKamil Mizera

Można się spytać, dlaczego ktoś skrzywdził taki telefon systemem, na który właściwie nie ma aplikacji. Ale to nie jest smartfon konsumencki, tylko jest przeznaczony dla biznesu. Windows 10 jest niezbędny, by zamienić ten telefon w podręczny komputer. Na MWC 2016,  HP zaprezentowało obok Elite x3 stację dokującą oraz specjalny netbook, który w rzeczywistości również spełnia rolę stacji dokującej. Wszystko to ma wspierać ideę Continuum, czyli że mamy pracować na telefonie, a ekran czy klawiatura tylko mają wspierać ten proces.

Wszystko pięknie, tylko że to nie działa. Przynajmniej nie w tym roku, przynajmniej nie na MWC. W naszej recenzji Continuum od Microsoft wskazywaliśmy już, jak duże problemy ma ta firma, by dostarczyć w pełni funkcjonalny produkt. HP niestety nie udało się tego poprawić.

hpKamil Mizera

Można by pomyśleć, że tak potężny telefon, jak Elite x3 jest tutaj kluczem do lepszego działania Continuum. Niestety, jest nawet gorzej. Już samo uruchomienie nakładki na dużym ekranie, która wspieram mobilnego Windows 10, trwało wieki. Uruchomienie tak podstawowych aplikacji, jak przeglądarka, poczta czy Windows Store trwało nieznośnie długo i było dalekie od płynności. Można jeszcze wybaczyć coś takiego, ale jeżeli zwykłe wybudzenie menu wymaga kilka kliknięć myszką, to mamy już problem. Jeżeli mnie powolność działania tego systemu doprowadzała do szewskiej pasji, a miałem cały czas świata, to trudno mi sobie wyobrazić, by jakikolwiek prezes czy manager mógł na czymś takim pracować.

Rozumiem, że cały ten projekt HP jest jeszcze w fazie testów. Ewidentnie problem leży po stronie docka, gdyż sam Elite x3 działa bez zarzutu. Jednak pokazywanie na Mobile World Congress sprzętu, który nie działa nie jest najlepszym zagraniem HP. Idea całego biura w smartfonie jest świetna, HP musi jednak jeszcze nad nią sporo popracować. Zobaczymy, kto będzie pierwszy.

Więcej o:
Komentarze (20)
MWC 2016: HP chce przedstawić Continuum biznesowi za pomocą Elite x3. Lepiej niech się jeszcze wstrzymają
Zaloguj się
 • szataniel

  Oceniono 69 razy 43

  "Można się spytać, dlaczego ktoś skrzywdził taki telefon systemem, na który właściwie nie ma aplikacji."

  Skrzywdził??? Redaktorze szanowny - albo jesteś totalnie nieobiektywny, albo jesteś zwolennikiem innego systemu albo zwyczajnie nigdy nie korzystałeś z Windowsa na telefonie (nawet z wersji 8.1). Każdy - powtórzę głośniej - KAŻDY kogo namówiłem na przesiadkę z iOS lub Androida na Windowsa mobilnego, nie chce wracać do poprzedniego systemu pomimo mniejszej ilości aplikacji. Równie na miejscu byłoby pytanie: "dlaczego ktoś skrzywdził nas dając BlackBerry?".
  Sam używam od dwóch lat Lumii 920, system nigdy mi się nie zawiesił, bateria trzyma bez problemu 2 pełne dni przy regularnym gadaniu, pisaniu, sprawdzaniu maila i ustawionych kilkunastu budzikach/przypomnieniach wyjących na max o odpowiedniej porze. A najlepsze jest to, że od dwóch lat działa tak samo równo, jest tak samo szybki i na nic nie brakuje miejsca.
  Fakt, aplikacji jest niewiele z powodu idiotycznego błędu producenta, który kazał sobie płacić wcale niemało za możliwość instalowania własnych aplikacji, ale te potrzebne (i kilka tysięcy niepotrzebnych) są i mają się świetnie, nie wymuszając aktualizacji bez potrzeby.
  Continuum to swoją drogą zupełnie nowe, wręcz nowatorskie podejście, które jak wszystko co nowe nie jest doskonałe. Ale mam nadzieję, że kiedy to wszystko zostanie dopracowane na przysłowiowy "tip-top", zwyczajnie kopara Ci Szanowny Redaktorze opadnie.
  Szczerze? To nie system krzywdzi telefony, ale producent i wciąż wypisywanie jaki to zły system jest na nim zainstalowany. Przed napisaniem tego typu głupot radzę wziąć chociaż taki telefon do ręki i poużywać go miesiąc.

 • nikalaj

  Oceniono 22 razy 10

  Obraziliście się na Microsoft ? Powrót do kultu Steve'a ? Jeszcze niedawno na gazecie wszystko z Windowsem było TAKIE MEGA, a teraz jest TAKIE GUPIE. Czasem ciężko się połapać.

 • Kornel Knop

  Oceniono 23 razy 5

  artykuły w tej czesci sa naprawde na smiesznym poziomie. Prosze pokazac mi ktorych biznesowych aplikacji nie ma dostepnych na W10M. Telefon jest perfekcyjny, i 95% recenzi w internecie jest zdania, ze wszystko dziala na nim perfekcyjnie. Wiec redaktorom zalecilbym zamiast tlumaczenia recenzji z huffingtonpostu czy innego portalu to polecam wybrac sie na MWC i samodzielne przetestowanie albo przynajmniej przeczytanie wiecej niz jednej recenzji,

 • Tomek Banasik

  Oceniono 25 razy 3

  Naprawdę wolę "niedziałający" telefon z WP niż działający z Androidem.
  Autorowi bardzo brakło obiektywnego spojrzenia na system.
  Od samego początku używam WP i nigdy nie brakło mi aplikacji.

 • bejzkik

  Oceniono 4 razy 2

  "Można się spytać, dlaczego ktoś skrzywdził taki telefon systemem, na który właściwie nie ma aplikacji"?
  Można się spytać, dlaczego ktoś skrzywdził redaktora, pojemnym mózgiem, który właściwie nie ma zastosowania przy pisaniu takich artykułów

 • pm.b

  Oceniono 14 razy 2

  Autor nie wie co pisze. Nie ma lepszego systemu niż WP. Nikt kto chociaz trochę na nim popracował nigdy już nie wróci do iOS ani androida.

 • uwazny1

  Oceniono 6 razy 2

  Siłą tego telefonu ma być swego rodzaju rozwinięcie Continuum, autorskie rozwiązanie HP, które ma polegać na odpalaniu normalnych desktopowych aplikacji w chmurze i używanie telefonu jako terminala. Taki "zdalny pulpit na sterydach", jak rozumiem z udostępnianiem pojedynczych aplikacji zdalnych jako oddzielnych aplikacji na telefonie (czyli jakoby tworzeniem wielu sesji). Ma też być bezpieczny dzięki implementacji Citrixa.
  Inna kwestia, że te usługi jeszcze nie są gotowe.

 • mille666

  Oceniono 6 razy 0

  to że wam do fb wystarczy takie "cudo", nie znaczy, że wszystkim

 • uploadhelski

  Oceniono 1 raz -1

  Od paru lat używam smartfonów z androidami, nie widziałem NIGDY anie jednego zawieszenia się systemu. Używałem funkcji i połączeń niedostępnych dla systemów MS WP i iOS, tak jest takich kilka! Kiedy miałem jeszcze różne nawigacje z systemami Windows Mobile czy CE to nie mogłem ich nigdy stabilnie połączyć ze smartfonami wyposażonymi w te same systemy! Za to każdy z moich androidowych telefonów od razu łączył się z nawigacjami WinCE czy Windows Mobile. Jakieś pól roku temu MS z dumą ogłosił możliwość obsługi myszki na adapterze OTG USB! Litości, 2 lata wcześniej na znacznie prostszych telefonach androidowych miałem podpięte różnorodne urządzenia - przez USB. Myszki, klawiatury, dyski twarde i, uwaga! - zewnętrzne przetworniki DAC (np. Cambridge Audio). Urządzenia te widziane były przez andoridy "w locie", zaczynały działać natychmiast!. Zewnętrzne DAC (nie tylko Cambridge) po podpięciu w niemierzalnym czasie przejmowały rolę karty dźwiękowej, na Windows 10 trwa to kilka minut! Piszę o typowym, pierwszym, "dziewiczym' podpięciu do systemu. Miałem w ręku iPhone'y, jakieś Lumie z WP - ich funkcjonalność jest zawsze mniej więcej 2 lata do tyłu za androidami. Aplikacje - mniej więcej podobny stan iOS i Android, WP oczywiście z tyłu. Kopiowanie/przenoszenie plików multimedialnych to w iOS i WP jakaś porażka! Przypomnijcie sobie "synchronizację" kont smartfonów z WinCe czy Mobile z Windows 7 (wiem =, teraz jest lepiej) - często synchronizacja działała "w dół" - kasowała kontakty, dane z urządzenia które miało ich więcej. Pamiętam częste szukanie rozwiązań w sieci :/ Dodajmy do tego zarządzanie prawami autorskimi, blokowanie używania plików z muzyką, na próbę podsunąłem kupione w sieci legalne pliki FLAC.
  Moimi androidowymi telefonami i tabletami sprzęgam się ze wszystkim wokół, również z Win10. Do Windows10 nie mam zresztą zastrzeżeń, mam teraz 2 notebooki bardzo słabe sprzętowo i jeden netbook Acera (7 lat!) i Win10 chodzi OK. Mam pytanie do ajfonowców - czy nadal nie da się wysłać w jednym mailu kilku zdjęć? Aha, widziałem Mercedesa unieruchomionego bo właściciel odblokowywał go ajfonem 6, ajfon się zawieszał w czasie włączania! właściciel próbował przenieść swoje konto na inny ajfon, po kilku próbach Mercedes miał własności "cegły" - laweta, serwis i czekanie na nowe kody dostępu! W androidach odtwarzam swoje konta, aplikacje, ustawienia na nowym urządzeniu w kilka minut, google wysyła do mnie powiadomienia, na mail i na telefon (jak mu na to pozwolę w konfiguracji) i mam spokój!. Kolejny przykład - aplikacja Poweramp przypisana jest nie do urządzenia, ale do mojego konta, po symbolicznej opłacie mam ją w tej chwili na 4 urządzeniach. Nie potrafię sobie wyobrazić przejścia na WP czy iOS (pomijam absurdy cenowe)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX