Przednia szyba pełna informacji

Niedawno opisywałem nawigację z elementami rzeczywistości rozszerzonej. Ale czemu nie umieścić tego wszystkiego wprost na szybie.

Firma Autoglass opublikowała wideo, które pokazuje jak według jej projektantów będzie wyglądać szyba samochodowa w 2020 roku.

W ten sposób samochód upodabnia się do myśliwca, z wyświetlaczem typu HUD. Ale jak widać, na umieszczonym na szybie wyświetlaczu pojawiają się nie tylko informacje o prędkości, ale też jej aktualne ograniczenie, ceny z mijanej restauracji, odtwarzany utwór i ostrzeżenie o fotoradarze. Na badania jak wpływa to na skupienie kierowcy na drodze pewnie jeszcze poczekamy.

[SlashGear]

Więcej o:
Komentarze (9)
Przednia szyba pełna informacji
Zaloguj się
 • ozzfesters

  Oceniono 1 raz 1

  Wielka mi nowość. Citroen c6 ma taki bajer już od od 2005 roku!

 • eee-tam

  0

  Fajne to.
  Wszystko co trzeba na szybie i tylko to co trzeba.

  Można dalej wyobrazić sobie elementy trasy podświetlane lub migające zsynchronizowane z rzeczywistym obrazem ułatwiające poruszanie np. w zatłoczonym lub rozświetlonym centrum miasta.
  (np znaki drogowe, swiatła, drogowskazy).

  W ostatecznej perspektywie całkowite wyeliminowanie kierowcy jako wykonawcy na korzyść systemu komputerowego obsługiwanego zadaniami wyższego poziomu typu: okreslenie kierunku i celu oraz proiorytetu pilności dotarcia na miejsce.

  Jeśli by to zsynchronisować z jakimś globalnym systemem zarządzania ruchem dało by się wyeliminować większość korków a także poprzez zarządzanie priorytetami umożliwić szybsze poruszanie np. w wypadkach losowych i.t.d.

  no to sobie pofntazjowałem..:)
  ale tak to myśle chyba kiedyś będzie wyglądać

 • aerobat

  0

  Nowinka?
  Ale cyrk.
  W 1989 miałem HUDa w Pontiacu Grand Prix.
  Później w kilku innych GM - ach, Bonneville i Reatta.
  Obecnie w Enclave wyświetla też dane z gpsa.
  Miały i mają tą przewagę, że bez reklam.

  A jak ktoś chce, to projektrory HUD do dowolnego samochodu
  i w dowolnej konfiguracji produkują chinole.
  Oto przykład:
  www.aliexpress.com/product-fm/436195533-Free-Shipping-Multi-Car-Hud-Head-Up-Display-Speed-RPM-Water-Temperature-Voltage-Hud-wholesalers.html
  Proste , ale są też bardziej wysublimowane, wystarczy poszperać na aliexpress.com
  Wadę, że bez antradaru.

 • erstaunen

  0

  Nie, spieprzajcie, dość już tych cudów i błyskotek. Czasami mam ochotę przenieść się do jaskini.

 • lmpk

  0

  Pomysł ciekawy. Dopóki nie zaczną nam wyświetlać na szybie reklam, to szybkościomierz, GPS, ważne kontrolki stale w polu widzenia mogłyby być przydatne.

  Nie jestem tylko pewien praktycznych aspektów. Czy napisy będą widoczne pod słońce? Jeżeli opracowane zostaną wyświetlacze zdolne do przełączania się między przezroczystością a czernią, może być ciekawie, ale na razie niczego takiego nie mamy.

  Trzeba też pamiętać, że przednia szyba jest pochylona. Można programowo modyfikować obraz, rozciągać dalsze fragmenty, aby wydawała się bardziej płaska, ale jeżeli obraz miałby być wyświetlany na całej powierzchni szyby, mogłaby powstać niewygodna konieczność zmiany ostrości widzenia przy przełączaniu się między bliższym a dalszym fragmentem.

 • ku.ku.lka

  0

  @swan_ganz

  Gratuluję! Latasz myśliwcem czy masz samochód z przyszłości? Pozazdrościć!

  Co do oceny, nie podzielam Twojej opinii, przerzucanie wzroku na deskę a potem znowu na szybę to właśnie kiepski pomysł...HUD w myśliwcach wprowadzono po to właśnie żeby czas konieczny na pozyskanie informacji i ponowną adaptację do obserwacji otoczenia był minimalizowany. Wliczyli w to adaptację oczu podczas patrzenia na inny obraz niż otoczenie samolotu - miejsceobrazu, jego jasność, charater, szczegółowość, kolorystykę. Przykład: kierujesz w nocy w trudnych warunkach, sprawdzasz GPS i na sekundę masz zjawisko "miniolśnienia" zanim zorientujesz się o co chodzi na dordze mijają ułamki sekund lub sekundy.
  W przypadku użycia tego systemu jest analogia do HUD z samolotów bojowych tylko czas i zagrożenia inne...dla mnie bajka. Mam nadzieję, że możliwe będzie ustawienie i dopasowanie rodzaju i zakresu informacji. Bardzo mi się podoba...

 • swan_ganz

  0

  na andka jest kilka aplikacji, które zmieniają ekran telefonu w "projektor" rzucający takie dane jak na filmiku wprost na szybę auta wiec można sobie "potestować" przyszłość we włąsnym zakresie już dziś... Z moich doświadczeń wynika, ze wyświetlanie obrazów na szybie jest kiepskim pomysłem i lepiej mieć te dane w klasycznym miejscu na desce rozdzielczej..

 • xapr

  0

  Wpływ na kierowanie żaden, może nawet polepszyć bezpieczeństwo. Nie trzeba będzie patrzeć się na malutkiego gps i zgadywać, co nam pokazuje.

 • jakubek

  0

  upierdliwe to

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX