Ponad połowa rodziców wykorzystuje Facebooka do śledzenia swoich dzieci

Czy wasi rodzice są na Facebooku? Macie ich "w znajomych"? A może sami jesteście rodzicami i komunikujecie się w ten sposób ze swoimi pociechami? Czy jednak aby na pewno chodzi tylko o "komunikację"?

Sondaż przeprowadzony na próbie 2000 osób przez magazyn LAPTOP przynosi zaskakujące informacje. Aż 55 procent rodziców przyznaje się do tego, że wykorzystuje media społecznościowe (takie jak Facebook czy Twitter) do śledzenia poczynań swoich dzieci. Kolejne 5 procent twierdzi, że robiłoby to, gdyby tylko wiedziało jak.

Najpopularniejsze techniki to po prostu sprawdzanie zmian statusu, "ściany" czy zdjęć. Aż 13 procent rodziców przyznaje jednak, że do śledzenia swoich dzieci wykorzystuje konto znajomego, a nie swoje.

Dlaczego tak się dzieje? 36 procent rodziców uznaje swoje postępowanie za objaw "nadopiekuńczości", 14 procent określa to jednak wprost jako "wścibstwo". Aż 24 procent przyznaje, że to jedyny sposób na dowiedzenie się, co dzieje się u ich dzieci. Jeszcze smutniejsza jest odpowiedź 6 procent rodziców, którzy robią to, by uniknąć "trudnych rozmów" ze swoimi pociechami.

Media społecznościowe to platforma dla ludzi w każdym wieku. Nie ma jednak nic dziwnego w tym, że niektóre osoby na nich - na przykład rodziców, zwłaszcza w przypadku nastolatków - traktuje się inaczej niż inne - na przykład znajomych z pracy - i chce się im komunikować co innego. Najprostsze rozwiązanie na pogodzenie jednego z drugim? Chyba kręgi znajomych znane od niedawna z Google+. Już niedługo na Facebooku?...

Więcej o:
Komentarze (5)
Ponad połowa rodziców wykorzystuje Facebooka do śledzenia swoich dzieci
Zaloguj się
 • milopl666

  0

  @vittoriana Chodziło o najprostsze rozwiązanie...kręgi z G+ są duzo wygodniejsze

 • filetrybny

  Oceniono 2 razy 0

  Ja mojej mamy do znajomych na Facebooku nie przyjmę bo to nie jest portal typu Nasza Klasa.Przykro mi mamo ale pozostań na NK(apolandia.com )

 • djasiula

  0

  kotek.filemon
  Oto definicje słowa "śledzić" wg Słownika Języka Polskiego PWN:
  śledzić
  1. «iść niepostrzeżenie za kimś i obserwować go; też: w tajemnicy zbierać o kimś informacje»
  2. «uważnie coś obserwować»
  A więc jeśli rodzic nie ujawnia swojej tożsamości i/lub używa czyjejś tożsamości, by dowiedzieć się czegoś o swoim dziecku, to jest to zbieranie informacji w tajemnicy. Gdy ktoś idzie ulicą, a my idziemy za tym kimś, też nazywa się to śledzeniem, mimo tego, że chodzenie sobie po ulicy jest czynnością jak najbardziej publiczną, liczy się intencja śledzącego, który na celu ma zdobycie informacji i pozostanie anonimowym - i takie same intencje ma rodzic obserwujący swe dziecko na facebooku.

 • vittoriana

  Oceniono 2 razy 0

  "Najprostsze rozwiązanie na pogodzenie jednego z drugim? Chyba kręgi znajomych znane od niedawna z Google+. Już niedługo na Facebooku?..."

  Na facebooku od dawna jest możliwość dodawania znajomych do grup i decydowania, które treści będą dostępne dla której grupy. Można sobie ustawić, że dany status czy album widzą np. tylko ludzie z pewnej grupy i na dodatek bez pewnej osoby...

 • kotek.filemon

  Oceniono 1 raz -1

  Drodzy dziennikarze, chyba czas zapoznać się z definicją terminu "śledzenie".

  W dużym uproszczeniu - jak panienka napisze o swoich straszliwych miłosnych zawodach do sztambucha i schowa na dno szuflady, to grzebanie w tym jest "śledzeniem". Jeśli rzeczona panienka zrobi to samo na plakatach, którymi oklei ściany w całym domu, to trudno mówić o "śledzeniu"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX