IFA 2012 będzie WIELKA

Rozmiar ma znaczenie. Nie słuchajcie osób, które mówią inaczej. Na nadchodzących targach IFA 2012 w Berlinie będą starali się to udowodnić producenci telewizorów. Na własne życzenie szykują walkę na przekątne. Mimo, że odbiorców interesuje ona trochę mniej.

Kiedyś szczytem marzeń był płaski telewizor wielkości 40 cali. Później produkcja potaniała i duże firmy zaczęły nam wmawiać, że potrzebujemy czegoś więcej. Ot chociażby fajnej plazmy 60 cali albo równie ciekawego LCD LED o przekątnej do 50 cali. Dzisiaj najwięksi producenci z Japonii i Korei idą jeszcze dalej. Rozpościerają przed nami fantastyczne wizje odbiorników, zajmujących pół ściany. Takich, których obecność w domu może sprawić, że podczas remontu wydamy znacznie mniej na tapetę. Po co przyklejać cokolwiek do ściany, skoro zasłoni ją telewizor?

Jeśli myślicie, że Wasz nowy gigant o przekątnej 60 cali jest na czasie, to przykro mi bardzo, ale jesteście w błędzie. W czasach gdy wszystko inne w elektronice maleje, telewizory rosną. I to do odrobinę niepoważnych rozmiarów. Dwa lata temu 65 calowy telewizor 3D robił wrażenie. Dzisiaj wmawia się nam, że to nadal za mało i tak "skromne" wielkości podkreśla tylko jeśli promuje się nową technologię taką jak wyświetlacze przezroczyste i giętkie. Normalne telewizory muszą być jeszcze potężniejsze. Jeszcze całkiem niedawno, bo w kwietniu tego roku, Sharp chwalił się wprowadzeniem do sprzedaży paneli o przekątnych 70 i 80 cali.

Sharp Big Aquos

Był to okres tuż przed Euro 2012, więc czas idealny do promocji naprawdę dużych przekątnych.

Mogąc oglądać obrazy na telewizorach 60'', 70'' i 80'', przekonujemy się, że dopiero one oferują nam naprawdę dużą powierzchnię ekranu. Telewizor 60'' to o 20% większy ekran niż ten w modelu 55'', w telewizorze 70'' to już różnica 62%, a model 80'' daje nam powierzchnię ekranu dwukrotnie większą od 55''

- tłumaczyła Dorota Seweryniak, Public Relations Manager firmy Sharp i podaje listę nowych produktów z serii BIG AQUOS.

Dzisiaj ten japoński producent zapowiada odbiornik jeszcze większy - 90 calowy.

Sharp kocha duże telewizory i na pewno będzie cię nimi chwalił na startujących lada dzień targach IFA 2012 w Berlinie. Nie będzie jednak osamotniony.

Samsung zaprezentował niedawno 75 calowy telewizor ES9000. Póki co dostępny tylko w Korei, ale na tyle ciekawy, że nie może go zabraknąć w Berlinie. Szczególnie, że przy tak wielkich rozmiarach panel ma jednocześnie super wąską ramkę o grubości 7,9 milimetra. To prawie wyłącznie obraz.

Inny koreański gigant pojawi się zapewne na stoisku LG. Firma nie potwierdziła jeszcze prezentacji swojego 84 calowego telewizora z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli, ale producent raczej nie odpuści takiej okazji do utarcia nosa lokalnej konkurencji.

LG 84 cale

Możemy więc być pewni, że osoby spacerujące po halach targowych w Berlinie nie będą musiały szukać telewizorów z lupą przy nosie. Co prawda na przykład LG zapowiada już coś z zupełnie innej beczki, 27 calowy telewizorek TM2792, a i u innych producentów nie zabraknie odbiorników mniejszych, ale najbardziej w oczy będą rzucać się monstra bliskie 100 calom.

Zabawne jest jednak to, że ta walka na rozmiary toczy się tak naprawdę w sercach samych twórców, a nie klientów. Owszem ogromny telewizor robi wrażenie i oddech niejednego gościa znacznie przyspieszy na widok matrycy większej niż niejeden człowiek. Ale nie przenosi się to na możliwości zakupowe. Wielu z nas chciałoby zapewne mieć coś tak ogromnego w domu, ale koniec końców decyduje cena i najchętniej kupujemy sprzęt o wartości do 2000 zł. Ogromne telewizory się w tym przedziale raczej nie mieszczą. Dla przykładu 75 calowy panel Samsunga kosztuje w Korei równowartość 60 000 zł, a 85 calowego LCD LED w wersji limitowanej LG sprzedawało, za równowartość 72 000 zł. Trudno mówić tu o zachowaniu jakichś podstawowych granic rozsądku, a tylko w połączeniu z nimi większy rozmiar ma znaczenie.

Mimo wszystko nie zdziwcie się gdy w relacjach z targów IFA 2012 przeczytacie o gigantycznych przekątnych. Wstyd to przyznać, ale gdy widzi się taki telewizor, to na krótką chwilę człowiek traci rozum. Bo nawet jeśli taki sprzęt jest za drogi, za ciężki, czerpie więcej prądu niż małe osiedle i w zasadzie jest za duży dla większości normalnych domów, to robi wrażenie adekwatne do przekątnej.

Szymon Adamus

Zdjęcie Samsung UE75ES9000
Samsung UE75ES9000
  • Przekątna ekranu: 75 cali
  • Technologia: LED
  • Rozdzielczość: 1920 x 1080
  • Odświeżanie: 800 Hz
0 opinii

Podstawowe informacje o Samsung UE75ES9000

Producent Samsung Gwarancja 24 m-ce
Technologia LED

Parametry techniczne

Przekątna ekranu 75 cali Format obrazu 16:9
Rozdzielczość 1920 x 1080 Kontrast Mega kontrast
Kąt oglądania 178/178 stopni Odświeżanie 800 Hz
Tuner TV DVB-T

Funkcjonalności urządzenia

Telegazeta Tak Głośniki 2 x 15W
System fonii Dolby Digital Plus Mozliwość podłączenia komputera PC Tak

Parametry fizyczne

Gniazda HDMI 3 Wejście Composite video RCA Cinch (ilość) 1
Wejście audio RCA Cinch (ilość) 1 Gniazdo USB (ilość) 3
Gniazdo słuchawkowe (ilość) 1 Wyjście audio cyfrowe SPDIF Tak
Gniazdo Ethernet (LAN) Tak Szerokość 1678 mm
Wysokość 1173 mm Głębokość 327 mm
Waga 49,7 kg