Polska w kosmosie - raport przed wyborami

Serwis Kosmonauta.net przygotował raport pt. "Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej - opinie środowisk politycznych". Podsumowuje on opinie polityków na temat wstąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wnioski są tyleż ciekawe, co smutne.

 

Dziewiątego października 2011 roku odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Wybrani przedstawiciele partii politycznych przez kolejne cztery lata będą decydować o rozwoju kraju, wynik tych wyborów będzie więc miał duże znaczenie dla powstającej polskiej branży kosmicznej oraz integracji z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).
Przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net zadali trzy pytania grupie polskich polityków z różnych ugrupowań. Pytania związane były z przyszłością polskiego przemysłu kosmicznego oraz członkostwem w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jako podmiot zajmujący się tym tematem, postanowiliśmy postarać się o dostarczenie odpowiedzi, które, jak się okazuje, sugerują, że tematyka kosmiczna (zarówno astronautyka, jak i astronomia) wciąż zajmuje odległą pozycję na liście działań i zainteresowań polityków. Oznacza to między innymi, że środowiska astronautyczne muszą bardziej aktywnie prezentować w Polsce korzyści płynące z tworzenia i zastosowań szeroko pojętych technologii kosmicznych w Polsce.
Raport powstawał od marca tego roku. Pod koniec sierpnia rozpoczęły się analizy zebranych odpowiedzi, a następnie sporządzono raport, który prezentujemy poniżej.

Dziewiątego października 2011 roku odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Wybrani przedstawiciele partii politycznych przez kolejne cztery lata będą decydować o rozwoju kraju, wynik tych wyborów będzie więc miał duże znaczenie dla powstającej polskiej branży kosmicznej oraz integracji z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net zadali trzy pytania grupie polskich polityków z różnych ugrupowań. Pytania związane były z przyszłością polskiego przemysłu kosmicznego oraz członkostwem w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jako podmiot zajmujący się tym tematem, postanowiliśmy postarać się o dostarczenie odpowiedzi, które, jak się okazuje, sugerują, że tematyka kosmiczna (zarówno astronautyka, jak i astronomia) wciąż zajmuje odległą pozycję na liście działań i zainteresowań polityków. Oznacza to między innymi, że środowiska astronautyczne muszą bardziej aktywnie prezentować korzyści płynące z tworzenia i zastosowań szeroko pojętych technologii kosmicznych w Polsce.

Raport powstawał od marca tego roku. Pod koniec sierpnia rozpoczęły się analizy zebranych odpowiedzi, a następnie sporządzono raport. Zachęcamy do lektury i komentowania.

Raport: Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej - opinie środowisk politycznych (plik .pdf, 1700 kb)


Więcej o:
Komentarze (5)
Polska w kosmosie - raport przed wyborami
Zaloguj się
 • leppek

  Oceniono 5 razy 5

  Tusk - "To nie przypadek, że od miliona lat nie trafił nas żaden meteoryt. Tylko Platforma zapewnia stabilność we Wszechświecie".

  Grzegorz Napieralski - "Ziemianie to wspaniali ludzie."

  Janusz Palikot - "Legalizacja Kryptonitu! Wolne związki międzyplanetarne! Opodatkowanie Biskupa Alfa Centauri!"

  Jarosław Kaczyński - "Pozycja Polski w kosmosie musi wzrosnąć, nawet jeśli nie mamy jeszcze ani jednego satelity na orbicie - mamy kamienie i mamy ręce!"

  Marek Migalski - "400zł na każde dziecko każdego kosmity z każdej planety".

 • przechrztaimason

  0

  Dziwne, jak na kraj pełen kosmitów.

 • figlik-net

  0

  Pan Prezes PIS jest seniorem i najstarszym kosmonautą już jako dziecko Ukradł Księżyc do dziś jest to wyczyn dla znawców nie osiągalny . HA Ha ha

 • Gość: Kaczysta-Maciarewista

  0

  Zdaje się, że Kaczyński coś wspomniał o badaniach kosmicznych. Ile były śmichu!

 • calli

  0

  Polscy politycy w ogóle nie myślą więc co się dziwić, że o kosmosie nie mają pojęcia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX