Deszcz meteorów w nocy z 23 na 24 maja 2014 - największy od lat

Rój meteorów będziemy mogli obserwować najbliższej nocy z 23 na 24 maja 2014.

Będzie to najbardziej spektakularny deszcz meteorów od lat - najśmielsze prognozy mówią nawet o tysiącu ?spadających gwiazd? na godzinę. To 10 razy więcej niż oferują osławione Perseidy. Ostrożne szacunki mówią o 100 do 300 meteorów na godzinę. Zapowiada się więc niesamowite widowisko, zwłaszcza że ma być pogodna noc. Podane wartości to szacunki - Ziemia nie przechodziła dotąd przez ten rój. Działa to zarówno na naszą korzyść (rój jest świeży i nie przetrzebiony przez spotkania z Ziemią), jak i niekorzyść (nie wiadomo, na ile strumień kosmicznych drobin jest gęsty).

Niestety, maksimum deszczu przypadnie na godz. 8.30-9.40 czasu polskiego, więc już za dnia, a najlepszy widok będą mieć w tym czasie mieszkańcy Ameryki Północnej. Mimo to nie zniechęcajmy się - przed maksimum będzie można zobaczyć sporo meteorów. Wystarczy po północy patrzeć na północ. Optymalny czas do obserwowania deszczu meteorów w naszym kraju będzie między północą a godziną 2 w nocy.

Skąd tyle meteorów? Są to szczątki materiału skalnego pozostawionego przez kometę 209P/LINEAR na przełomie XVIII i XIX wieku. Rój, w strumieniu którego ma się znaleźć tej nocy Ziemia, nosi skomplikowaną nazwę Kamelopardialidów Majowych - pochodzi ona od Camelopardalis, łacińskiej nazwy gwiazdozbioru Żyrafy, na tle którego ukazywać się będą rozbłyski wpadających w atmosferę Ziemi cząsteczek pyłu i gazu.

Tekst pochodzi z serwisu CrazyNauka

Więcej o:
Komentarze (11)
Deszcz meteorów w nocy z 23 na 24 maja 2014 - największy od lat
Zaloguj się
 • veehoora

  Oceniono 32 razy 26

  "Niestety, maksimum deszczu przypadnie na godz. 8.30-9.40 czasu polskiego, więc już za dnia..."
  .
  No tak, Polacy, jak zwykle mają przesr... :) Można się przyzwyczaić.

 • gobo32

  Oceniono 15 razy 15

  Nastałem się, kark mnie boli od zadzierania łba w górę. Co zobaczyłem? Zero meteorów! A niebo prawie bezchmurne. Skończył się browar, idę spać.

 • recsiu

  Oceniono 7 razy 7

  Wg.Nat Geo kulminacja roju nastąpi między 21 a 23.00 czasu polskiego w sobotę, czyli akurat kiedy będzie juz ciemno I najlepsze warunki do obserwacji. Zachodnia półkula w tym obie ameryki przegapia szczyt bo tam będzie jeszcze popołudnie.
  Serwis CrazyNauka pisze bzdury a gazeta je powtarza.

 • peppers01

  Oceniono 6 razy 4

  Może być ciekawie

 • swan_ganz

  Oceniono 3 razy 3

  nie dziś tylko jutro po 21:00 będzie kumulacja ze spadających gwiazd... Włączcie telewizory to sami zobaczycie jak te gwiazdy polecą na ryj..

 • krzychusb7

  Oceniono 3 razy 3

  To o której będzie je widać najlepiej, bo zapowiada się ciekawie, a każda strona pisze inną godzinę..

 • recsiu

  Oceniono 3 razy 1

  A co z satelitami I stacją kosmiczna???

 • krzychusb7

  0

  Mam pytanie.
  Czy ktoś widział więcej, niż 5 meteorytów? Bo mi się zdaje, że NASA nas w ch**a zrobiło. :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX