Co wiesz o backupie?

Jak wynika z raportu firmy ODO 24 na temat wiedzy o ochronie danych osobowych 88 proc. z nas wykonuje kopie zapasowe swoich danych, ale tylko 40 proc. robi to regularnie.

Zwykło się mawiać, że ludzie dzielą się na dwa typy ? tych, którzy backup już robią lub dopiero będą robić. Prawie każdy utracił kiedyś ważne dla niego informacje ? przypadkowo je usunął, dotknęła go awaria komputera, czy atak złośliwego oprogramowania. Jak ustrzec się przed konsekwencjami takich sytuacji? Jakie rodzaje kopii zapasowych i sposoby przechowywania danych stosować?

- Backup to proces kopiowania danych w bezpieczne miejsce w celu zabezpieczenia użytkownika przed negatywnymi skutkami ich utraty oraz zapewnienia dostępu do danych po awarii. Można wyróżnić kilka rodzajów kopii zapasowych: pełną, przyrostową, różnicową, w czasie rzeczywistym i obraz dysku. Ze względu na różnorodność potrzeb i wymagań backup należy dobierać dla każdego indywidualnie niezależnie od tego, czy chodzi o prywatnego użytkownika smartfona, czy dużą korporację.? mówi Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji z ODO 24. Wykonując kopie zapasowe możemy ochronić cenne dla nas dane przed ich utratą, kradzieżą lub uszkodzeniem. Obecnie rynek oferuje nam wiele narzędzi, które umożliwiają w łatwy sposób zabezpieczenie informacji zbieranych zarówno na komputerach, smartfonach oraz innych urządzeniach teleinformatycznych codziennego użytku.

Rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu sprawiły, że powstał cały sektor firm oferujących backup online. Wielu usługodawców oferuje nam przechowywanie danych w tzw. chmurze, centrach danych, które znajdują się w różnych lokalizacjach geograficznych, pracujących 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, obsługiwanych przez specjalistów z branży IT. - Przykładem może być Google, który oferuje darmową usługę synchronizacji smartfona z naszym kontem, dzięki czemu wszystkie kontakty, filmy, zdjęcia i inne cenne dla nas dane mogą być przechowywane na zdalnych serwerach. Takie rozwiązanie w sytuacji utraty danych umożliwia nam za pomocą kilku kliknięć szybkie ich odzyskanie. ? wskazuje Damian Gąska i dodaje ? Wybierając takie rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że nigdy nie będziemy mieć jednak pewności, co do tego kto ma dostęp do naszych informacji oraz gdzie znajdują się i jak są zabezpieczone serwery obliczeniowe, na których są one przechowywane. Dlatego warto pamiętać o szyfrowaniu ważnych dla nas danych, tak by osoby postronne nie mogły ich odczytać.

Alternatywą dla zapisywania kopii zapasowych w chmurze są lokalne kopie zapasowe, które możemy przechowywać na płytach CD/DVD, taśmach magnetycznych, pendrivach, kartach pamięci czy zewnętrznych dyskach pamięci. - Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pełną kontrolę nad tym, kto ma dostęp do naszych danych, w jaki sposób są zabezpieczone, a co najważniejsze w dowolnej chwili możemy odzyskać wszystkie interesujące nas informacje. ? argumentuje specjalista z ODO 24.

Bez względu na to, na jakim nośniku zdecydujemy się przechowywać backupy, pamiętajmy o prawidłowym ich zabezpieczaniu. Wykorzystujmy rozwiązania, które będą odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom i ułatwią nam regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa.