Jak podwyższyć efektywność pracownika?

Niemal połowa pracowników ma problemy z koncentracją i efektywnym wykorzystaniem czasu pracy. Ile to kosztuje pracodawców? Specjaliści wyliczają, że nawet kilka tysięcy dolarów na pracownika rocznie.

Największymi pożeraczami czasu według TNS Polska są rozmowy telefoniczne (52%), Internet (44%) i plotkowanie (37%). Pracodawcy doskonale wiedzą, że część personelu nadużywa swobody w zakresie drukowania, korzystania z Internetu czy prowadzenia prywatnych rozmów telefonicznych. Niestety, właściciele firm nie zawsze potrafią zastopować te praktyki. Grzegorz Filarowski prezes LOG Systems, radzi aby wykorzystać specjalistyczne aplikacje. - Oprogramowanie LOG Global Edition pozwala kontrolować aktywność pracowników, dzięki czemu można ocenić efektywność ich pracy. System monitoruje czynności wykonywane przez pracownika na komputerze oraz pozwala przygotować raport, analizujący efektywność pracy - tłumaczy Grzegorz Filarowski.

Oprogramowanie poza funkcjami monitoringu i analizy, oferuje także funkcjonalność blokowania wybranych stron internetowych bądź aplikacji. Właściciel firmy zyskuje cenne informacje na temat czasu spędzonego przez pracowników na Facebooku oraz tego co i kiedy było przez  nich drukowane. To pozwala również na oszacowanie dodatkowych kosztów na jakie naraża pracownik firmę. Powiedzmy sobie szczerze, świadomość pracujących dla nas ludzi odnośnie możliwości systemu zmobilizuje ich do pracy i zwiększy samodyscyplinę.

Dobra komunikacja zwiększa efektywność

Jedną z największych bolączek współczesnych organizacji jest komunikacja wewnętrzna. Zły przepływ informacji w  firmie prowadzi często do nieporozumień,  utraty motywacji, a poza tym wydłuża realizację zadań. Dlatego tak ważne jest opracowanie mechanizmów usprawniających proces porozumiewania się wewnątrz firmy. To duże wyzwanie dla menedżerów, jednak warto je podjąć, ponieważ dobra komunikacja podnosi wydajność i pozwala pracownikom na lepsze zrozumienie firmy, w której pracują. Podczas realizacji tego zadania, warto weprzeć się nowoczesnymi narzędziami, takim jak wspomniane wcześniej oprogramowanie LOG Global Edition.  Jednym z newralgicznych elementów systemu jest kalendarz, który opiera  się na schemacie organizacyjnym i zawiera gotowe, przyporządkowane dla konkretnych pracowników kontrakty.

Pracodawca może we własnym zakresie zmodyfikować niektóre ustawienia np. czas pracy, poziom wynagrodzenia, a także przyznawać dodatkowe kompetencje. Zapisane reguły, oparte na naj-lepszych praktykach pozwalają automatycznie przydzielać zadania konkretnym osobom w firmie i ściśle przestrzegać czasu ich realizacji. - Zastosowanie kalendarza rewolucjonizuje pracę wielu działów, w tym również IT. Najczęściej procesy związane z usunięciem awarii ciągną się w nieskończoność. Co często wynika z chaosu związanego z przydzielaniem poszczególnych zadań. Nasz kalendarz nie tylko automatyzuje wymienione prace, ale pozwala na dokładne śledzenie procesu związanego z naprawą usterki.

Wzrost efektywności za 1 euro

Odpowiedź na pytanie czy 1 euro to dużo czy mało zależy od tego co w zamian dostajemy. Jeśli ten koszt wpłynie na efektywność pracownika , sposób komunikowania się, poziom jego motywacji, a także samo-dyscyplinę będzie to najlepiej zainwestowane 1 euro, które daje natychmiastowy zwrot z inwestycji. Roz-wiązanie firmy LOG System pozwala zapanować nad komunikacyjnym chaosem, a także skutecznie zwalcza największych złodziei czasu pracy. Co ważne, produkt jest oferowany w modelu usługowym i może sobie na niego pozwolić każda, nawet niewielka firma ze względu na rozliczenie abonamentowe. Koszt na jednego pracownika wynosi 1 Euro miesięcznie.