Co piąty Polak przyznaje się do pracy ?na czarno?

Co piąty dorosły Polak (21%) przyznaje się do pracy ?na czarno?, a niemal połowa badanych (44%) jest zdania, że w naszym kraju nie ma sensu pracować uczciwie.

Najwięcej osób, które twierdzą, że w ciągu ostatniego roku wykonywały pracę ?na czarno?, czyli bez żadnej umowy, jest wśród sympatyków ruchu Kukiz?15 (39%), a stosunkowo mniej wśród zwolenników partii Prawo i Sprawiedliwość (15%), Nowoczesnej (18%) i Platformy Obywatelskiej (20%). 

               Analogicznie, najliczniejsza grupa osób przekonanych, że w Polsce nie ma sensu pracować uczciwie, jest wśród sympatyków Kukiz?15 (63%), następnie wśród zwolenników Nowoczesnej (46%),  PiS (42%) i PO (38%).

Natomiast aż 62% badanych przyznaje się, że zna przynajmniej jedną osobę, która w ciągu ostatniego roku pracowała ?na czarno?.

               

?Różne organizacje pracodawców od dawna starają się zwracać uwagę rządzących na problem wysokich kosztów pracy w Polsce, które skutkują ucieczką w szarą strefę i pracą na czarno. Wyniki badania są spójne z tą argumentacją? - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.


Jednocześnie 41% badanych uważa, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak to tylko możliwe. To przekonanie jest stosunkowo najbardziej rozpowszechnione wśród sympatyków Kukiz?15 (46%) oraz PiS (38%), a najmniej wśród zwolenników Nowoczesnej (31%) i PO (33%).

?Badanie ujawniło pewną sprzeczność wśród odpowiedzi sympatyków ruchu Kukiz?15. Z jednej strony kwestionują oni system i w największym stopniu przyznają się do pracy ?na czarno?, ale z drugiej strony najchętniej opowiadają się za wykorzystywaniem tegoż systemu, czyli opieki społecznej
i pomocy państwa. Jest to myślenie roszczeniowe na zasadzie zjeść ciastko i mieć ciastko?
-  mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach
9 - 12 czerwca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.