Zacząć należy od chyba najsławniejszej mistyfikacji zamieszczonej na Wikipedii. Hasło dotyczące fikcyjnej postaci historycznej, Henryka Batuty, pojawiło się najpierw na polskiej wersji encyklopedii, potem na innych. Opis całej akcji znaleźć można teraz na Wikipedii pod rzeczonym hasłem:
Wpis nie został zauważony przez blisko piętnaście miesięcy, w międzyczasie dopiski o Batucie zaczęły pojawiać się w innych hasłach, by uwiarygodnić jego istnienie, a także na innych stronach internetowych poświęconych historii, komunizmowi i Żydom.
Ten przypadek nadgorliwości edytorów Wikipedii wywołuje raczej gęsią skórkę, niż śmiech. 20 stycznia 2009 senator Edward Moore "Ted" Kennedy zasłabł w trakcie lunchu inauguracyjnego dla nowego prezydenta USA Baracka Obamy. W wyniku nieprecyzyjnych informacji został na Wikipedii uznany za zmarłego - od kilku lat zmagał się z nowotworem. Tak naprawdę zmarł dopiero w sierpniu 2009 r.
Jak podaje Wikipedia:
Brytyjski prezenter telewizyjny i DJ radiowy Vernon Kay również przekonał się jak to jest przeżyć własną śmierć. Po wypadku w czasie rejsu we wrześniu 2008 na Wikipedii pojawiła się wiadomość o jego śmierci. Powołując się na to źródło, informację podały media. Musiał nie tylko zadzwonić do większości swoich krewnych i kolegów, ale też wydać oświadczenie, by upewnić wszystkich, że nic mu się nie stało. Serwis Wikinews przeprowadził dochodzenie, próbując dociec kto i z jakiego IP edytował ten wpis.
Howard Webb miał pecha sędziować mecz Polska-Austria na Euro 2008 (12 czerwca). Podyktowany w 93. minucie meczu i uznany za kontrowersyjny rzut karny pozwolił Austrii zdobyć wyrównującą bramkę. Swoje oburzenie wyrazili m.in. prezydent i premier, ale także internauci - na Wikipedii Webb został wielokrotnie obrażony, a nawet... wirtualnie uśmiercony. Do dziś można znaleźć po hasłem w polskiej jak angielskiej Wikipedii zażarte dyskusje na ten temat.
Stephen Colbert, amerykański aktor i satyryk w lipcu 2006 r. namówił widzów swojego programu do edytowania Wikipedii, by udowodnić, że populacja słoni afrykańskich potroiła się w ciągu ostatniego pół roku.
Jest autorem pojęcia "wikiality" ("wiki + reality" - wikirzeczywisotść), które określa sposób tworzenia rzeczywistości poprzez zgodzenie się na nową jej wersję. Doczekało się zresztą swojego akapitu w Wikipedii.
Student uniwersytetu w Dublinie, Shane Fitzgerald, postanowił udowodnić, że dziennikarze nie sprawdzają źródeł informacji. W 2009 roku do biografii niedawno zmarłego kompozytora Maurice Jarre'a dopisał rzekomy cytat z niego:
Nie było w nim nic kontrowersyjnego, a zacytowało o wiele gazet, w tym brytyjski The Guardian. Nikt nie zauważył błędu, dopóki Fitzgerald miesiąc później sam nie zgłosił się do prasy. Powiedział, że był zszokowany rezultatami eksperymentu.
Nie wiadomo czym i komu podpadł znany piosenkarz, że w jego biografii znalazł się wpis twierdzący, że Robbie je pluszowe chomiki, by zarobić na życie. Wpis oczywiście zniknął i nie ma po nim śladu.
Ewentualnie któryś z Wikipedystów był bardzo bardzo znudzony.
Podobnego, choć dużo mniej zabawnego, wandalizmu doczekał się brytyjski premier, Tony Blair. W jego haśle w Wikipedii dopisano, że jako nastolatek ozdobił ściany swojej sypialni plakatami Adolfa Hitlera. Wpis nie przetrwał długo i na samej Wikipedii nie ma dowodów na jego istnienie, ale sprawa została wspomniana w książce "Educational research: networks and technologies" i na wielu stronach internetowych.
[za: The Times, Network World]
Paweł Kamiński