LuminAR bazuje na rzeczywistości rozszerzonej, czyli wyświetlaniu w przestrzeni elementów, których tak naprawdę tam nie ma. W tym wypadku potrafi zmienić każdą przestrzeń w interaktywny wyświetlacz. LuminAR odczyta listę zakupów z twojego smartfona, podświetli na półce produkty, które Cię interesują i poda ich ceny. A gdy podniesiesz jeden z nich, wyświetli jego dodatkowe cechy, pozwoli na porównanie go z innymi leżącymi obok albo pokaże recenzje. Pozwala zrobić w sklepie to wszystko, co zwykle robimy w domu, mozolnie przeszukując internet przed każdym zakupem.
Twórcy Inktuitive starają się zaprojektować urządzenie w ten sposób, by nasz proces tworzenia przebiegał tak, jakbyśmy nie mieli komputera. Mamy już tablety graficzne, ale ten projekt chce się od nich odróżnić przez możliwość zastosowania prawdziwej kartki papieru. Do tego pióro i odbiornik na ultradźwięki oraz monitor, który od razu przedstawi nasz projekt w 3D. A szkicować możemy nie tylko w na papierze, ale też nad nim.
MemTable to sposób na wspólne prowadzenie projektów. Zbudowany z dwóch projektorów, dwóch kamer, dwóch luster i odpowiedniego oprogramowania, które wspomaga burze mózgów, planowanie wydarzeń, organizowanie pracy. Każdy z uczestników spotkania może zalogować się do stołu i wprowadzać dane za pomocą fizycznej lub wirtualnej klawiatury, ale także szkicownika czy skanowania obiektów umieszczonych na stole. Można też po nim rysować. Stół pozwala także odbierać informacje z laptopów oraz nagrywać rzeczy mówione na spotkaniu. MemTable opracowali naukowcy z MIT.
Mysz to jeden z tych elementów komputera, który przeszedł bardzo niewielką ewolucję. Projekt Fluid Interfaces Group z MIT Media Lab to kombinacja lasera na podczerwień i takiej kamery. Laser zmodyfikowany jest nasadką, która zmienia go w linię pokrywającą powierzchnię, po której użytkownik porusza ręką. Kamera odczytuje to jak laser nakłada się na naszą dłoń i z tych kształtów wnioskuje jak poruszyć kursorem.
Karteczki samoprzylepne to jeden z kamieni milowych w organizacji pracy. A co, gdyby podłączyć je do komputera? Quickies to normalne niby karteczki, na których można coś zapisać i przykleić je na tablicy. Ale jednocześnie dołączone do nich urządzenie przetwarza każdą notatkę na formę cyfrową i może np. wysłać jej treść do osoby, której imię zapiszemy na karteczce albo dodać spotkanie do firmowego kalendarza pod zapisaną datą. Jednocześnie wszystkie notatki są zachowywane w komputerze, gdzie można je przeglądać i wyszukiwać. Można także odszukać fizyczny odpowiednik każdej karteczki dzięki czytnikowi RFID.
TuPuMa to skrót od Tangible Public Maps ("namacalne mapy publiczne"). Te interaktywne mapy reagują na przedmioty jakie na nich położymy - np. odczytają nasz bilet lotniczy i pokażą drogę do odpowiedniej bramki albo kartę kredytową, by zobaczyć, gdzie jest bankomat.
Zapisywanie notatek na ręce jest niewygodne, w telefonie wejście do odpowiedniej zajmuje czas, a świstki papieru giną. Czy Jotwatch jest sposobem na to? Po prostu wyjmujesz rysik i piszesz notatkę na wyświetlaczu urządzenia, które zachowuje je w pamięci i pozwala zachowywać w pamięci.