Najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Nazwa pochodzi od oddalonej o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów.
Nakręcono tu scenę z kuligiem do filmu Potop, a także 7. odcinek Janosika.Tutaj również przeprowadzane były szkolenia komandosów i zawody ratowników tatrzańskich.
Pierwszy pomost w 1827 r. miał zaledwie 31,5 metra, potem wydłużono go do 150 m, a w 1910 r. do 315 m.
W grudniu 1970 r. przy sopockim molo wyokrętowano przybyłych z Montrealu pasażerów transatlantyku "Stefan Batory", a do 1927 roku w pobliżu lądowały również hydroplany.
Rekonstrukcja osady z IX-XI wieku otwarta w 2008 roku. Można w niej nie tylko obejrzeć pracę rzemieślników w historycznych strojach, ale również spróbować samemu jak wyglądało życie i praca przed 1000 lat. Dzieci można pozostawić na specjalnym historycznym placu zabaw. Co roku na terenie skansenu odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów.
Najbardziej znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra. Co roku odwiedza go ok. 140 000 turystów.
Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali. Na nich umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Jest to drugi etap produkcji soli leczniczej. Łączna długość tężni to 1741,5 metrów, a wysokość każdej to 15,8 metrów.
Królewski Zamek Będziński został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego.
19 lub 20 sierpnia 1683 r.zamek gościł Jana III Sobieskiego z żoną Marysieńką, który właśnie zmierzał z odsieczą pod Wiedeń. W latach 40. XIX wieku służył przez kilka lat jako szpital.
Obecny wygląd zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym z 1834 r. oraz odbudowie w latach 1952-56.
Krzyżacki zamek z XIII wieku, który w swojej karierze służył m.in. za spichlerz oraz siedzibę polskich starostów. Zniszczony w pożarze w 1921 r. - został odbudowany i odbywają się na nim turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie i inne imprezy.
Park Mużakowski to największy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech (728 ha powierzchni) - znajduje się po dwóch stronach granicy. Został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako 12. obiekt w Polsce.
Reprezentacyjna ulica Zakopanego, dla niektórych stanowiąca jedyny cel przyjazdu do tego miasta. Sławna ze względu na obecność m.in. Muzeum Tatrzańskiego oraz możliwość zrobienia sobie przysłowiowego już "zdjęcia z misiem".
Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Rekonstrukcje te są cyklicznie wymieniane na nowe w związku z potrzebą ich aktualizacji w wyniku dokonania nowych ustaleń naukowych.
Źródło ciekawostek: Wikipedia