TOP 10 - najciekawsze kina domowe na polskim rynku

Kino domowe pozwala odtworzyć w domowym zaciszu wrażenie, którego doświadczamy będąc w kinie. W dobrym zestawie znajdziemy zestaw głośnikowy, odtwarzacz Blu-ray lub DVD czy też projektor. Sprzętu jednak na rynku coraz więcej - na które kino domowe warto więc zwrócić uwagę?

Poprosiliśmy o radę eksperta. Oto subiektywny wybór 10 urządzeń godnych uwagi. Wszystkie są już dostępne na rynku. Naszym ekspertem jest Jakub Żurek, redaktor naczelny miesięcznika Kino Full HD.

TOP 10 to cotygodniowy przegląd rynku. Poradnik konsumencki stworzony we współpracy z ekspertami z danej dziedziny
Philips HTS9140 Philips HTS9140 Fot. Philips

Philips HTS9140

Dlaczego: Ten zestaw kina domowego złożony jest z zestawu głośnikowego SoundBar oraz odtwarzacza Blu-ray. Pozwala na odtwarzanie filmów w rozdzielczości Full HD oraz w 3D. Dzięki DLNA na ekranie telewizora przeglądać można wszystkie zasoby naszej domowej sieci.

Ekspert: Kino domowe które nie szpeci salonu, wyświetla filmy Full HD 3D no i wyśmienicie brzmi. Urządzenie (zwane potocznie belką dźwiękową - soundbar) składa się z systemu głośników, wzmacniacza i odtwarzacza Blu-ray 3D Ready zamkniętych razem w jednej obudowie ze szczotkowanego aluminium. Podłużne, srebrne urządzenie wygląda niczym  nowoczesna rzeźba i efektownie prezentuje się nawet zawieszone na ścianie pod telewizorem. Jedynym dodatkiem jest subwoofer, który można jednak umieścić gdziekolwiek by nie rzucał się w oczy. Co do osiągów to HTXXX ma wszystko co potrzeba - odtwarza m.in. krążki DVD, Blu-ray (także 3D) oraz CD a także filmy (np. DivX HD i MKV), zdjęcia i muzykę z dysków USB lub domowej sieci. Ma nawet specjalną wersję przeglądarki internetowej Opera. Najważniejsze jednak dla mnie jest to, że  znakomicie gra i - w co trudno uwierzyć - świetnie udaje wielokanałowe efekty dźwiękowe. Ech, gdyby tylko był nieco tańszy...

Sugerowana cena: 3600 zł.

Samsung HT-BD7200 Samsung HT-BD7200 Fot. Samsung

Samsung HT-BD7200

Dlaczego: Samsung HT-BD7200 składa się z odtwarzacza Blu-ray oraz zestawu głośnikowego 2.1. Filmy można odtwarzać także z USB w formatach MKV czy DivX. Oprócz tego istnieje możliwość podłączenia do zestawu iPoda i odtwarzania swoich cennych zbiorów muzycznych, kontrolując urządzenie pilotem.

Ekspert: Udany zestaw 2.1 z Blu-ray. Spodoba się szczególnie jeśli nie mamy miejsca (albo ochoty) na rozstawianie w domu pełnego kina domowego z sześcioma czy ośmioma kolumnami. Ładny i solidnie wykonany Samsung ma tylko dwa głośniki przednie i basowca i o dziwo wystarczy to do nagłośnienia średniej wielkości pomieszczenia. Zaskakująco dobrze brzmią też symulowane efekty przestrzenne. Nie zabrakło też systemu komunikacji bezprzewodowej Bluetooth. Dzięki niej możemy, nie podłączając żadnych kabli, słuchać muzyki zapisanej np. w telefonie komórkowym. Podsumowując - niezłe brzmienie i znakomita jakość obrazu plus ogromna funkcjonalnośc za sensowną cenę.

Sugerowana cena: 1900 zł

LG HB45E LG HB45E Fot. LG

LG HB45E

Dlaczego: Ten zestaw kina domowego odczytuje niemal wszystkie multimedialne standardy. LG HB45E obsługuje sieć domową, więc można odtwarzać filmy czy muzykę zgromadzoną już w domowej bibliotece i przechowywaną na komputerze. W wyposażeniu nie zabrakło także stacji dokującej do iPoda.

Ekspert: Jeden z tańszych zestawów kina domowego z odtwarzaczem Blu-ray. W tym przypadku tani nie znaczy tandetny lecz wprost przeciwnie - wykonanie i design stoją na najwyższym poziomie. Co ciekawe, kino LG ma obrotowe głośniki i dwa wyświetlacze na jednostce centralnej. Dzięki nim jest wygodne w obsłudze i zachowuje maksimum wydajności niezależnie czy postawimy je w szafce czy zawiesimy pod telewizorem na ścianie. Funkcjonalność oferuje praktycznie wszystko poza odczytem filmów 3D. Wart swojej ceny.

Sugerowana cena: 1300 zł

Panasonic DMP-B500 Panasonic DMP-B500 Fot. Panasonic

Panasonic DMP-B500

Dlaczego: To przenośny odtwarzacz Blu-ray. Ekran jest niewielki (10"), co zapewniać ma mobilność, a urządzenie jest jednocześnie wyposażone w złącze HDMI, więc można podpiąć je do "pełnowymiarowego" telewizora.

Ekspert: Kino domowe można mieć zawsze przy sobie. Przypominający wyglądem tablet lub laptopa przenośny odtwarzacz Blu-ray waży niecałe dwa kilo i może działać ponad trzy godziny na baterii. 10 calowy ekran oferuje tak dobrą jakość obrazu, że trudno narzekać, iż nie ma rozdzielczości Full HD. To fajny i funkcjonalny gadget, choć do najtańszych nie należy.

Sugerowana cena: 2000 zł
Onkyo HT-S9305THX Onkyo HT-S9305THX Fot. Onkyo

Onkyo HT-S9305THX

Dlaczego: Onkyo HT-S9305THX to sprzęt z tzw. wyższej półki. Wyposażony jest w komplet gniazd HDMI (4 wejścia i 1 wyjście), można na nim odtwarzać także obraz w formacie 3D.

Ekspert: Prawdziwy rarytas dla wybrednego kinomana. Nie kupisz go ze względu na "lansiarski" wygląd czy łączność z Facebookiem. To, co ma do zaoferowania, to przede wszystkim obraz i dźwięk najwyższej próby. Potwierdza to zresztą certyfikat THX przyznawany za zgodność z wyśrubowanymi, kinowymi normami przyznawany przez laboratoria Lucas Arts. Mało który sprzęt tego typu może się nim pochwalić. Komplet Onkyo gra naprawdę wybitnie. 130W wzmacniacza zestawu wsparte przetwornikami DAC Burr-Brown w połączeniu z fenomenalnym kompletem kolumn 5.1 oferują brzmienie, które poruszy nawet zatwardziałego fana stereo. Obraz jest także na wysokim poziomie, urządzenie obsługuje nawet krążki Blu-ray 3D a dzięki kultowemu układowi DCDi  Faroudja świetnie przerabia zwykły obraz (np. z DVD) na jakość Full HD.

Sugerowana cena: 4 000 zł
Samsung HT-C6730W Samsung HT-C6730W Fot. Samsung

Samsung HT-C6730W

Dlaczego: Zestaw kina domowego Samsung HT-C6730W zapewniać ma dźwięk przestrzenny, jak również wysokiej jakości obraz w rozdzielczości 1080p. Obsługuje dyski Blu-ray oraz DVD. Znalazło się w nim miejsce także na DLNA, można więc wymieniać pliki między wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w sieci domowej.

Ekspert: Zestaw kolumn 7.1 oferuje wysokiej jakości dźwięk przestrzenny, wspomagany przez komplet dekoderów dźwięku High Definition. W bogatym wyposażeniu znajdziemy odtwarzacz Blu-ray, tuner radiowy czy stację dokującą do iPoda. Multimedia odtwarzać można w szerokim wyborze formatów (między innymi DivX HD) z dysków USB.

Sugerowana cena: 2 500 zł
Philips MCi900 Philips MCi900 Fot. Philips

Philips MCi900

Dlaczego: Mamy tu do czynienia z miniwieżą stereo z głośnikami SoundSphere. Kolumny wyposażone są w głośniki wysoko- i niskotonowe, a także zwrotnicę, co ma zapewniać optymalne brzmienie.

Ekspert: Zestaw Philipsa oferuje najwyższą jakość wykonania i wykończenia. Unikalne głośniki SoundSphere brzmią po prostu fenomenalnie, a dzięki złączu Ethernet czy WiFi mamy dostęp do radia internetowego i innych funkcji sieciowych. Philips MCi900 odtwarza filmy czy muzykę z płyt DVD, CD, sieci oraz dysków USB. Dodatkowo znalazło się w nim miejsce na dysk twardy o pojemności 160 GB.

Sugerowana cena: ok. 4 000 zł

Panasonic SC-BTX70 Panasonic SC-BTX70 Fot. Panasonic

Panasonic SC-BTX70

Dlaczego: Zestaw Panasonika ma niewielkie rozmiary, a mimo to system Virtual Surround pozwala na odtwarzanie dźwięku w formacie 7.1. Odtwarzać na nim można płyty Blu-ray oraz muzykę przechowywaną na iPodzie.

Ekspert: Zestaw kina domowego Panasonika ma efektowny wygląd, a dzięki płaskiej budowie możemy powiesić go na ścianie. System dźwięku jest bardzo sprawny, co zostało osiągnięte dzięki symulacji dźwięku 7.1 z dwóch kolumn oraz subwoofera. Panasonic SC-BTX70 daje też dostęp do wybranych serwisów internetowych, np. Ipla, Pisaca czy YouTube.

Sugerowana cena: ok. 2 500 zł
Sony BDV-IZ1000W Sony BDV-IZ1000W Fot. Sony

Sony BDV-IZ1000W

Dlaczego: Sony proponuje nam kolejne kino domowe na którym obejrzymy filmy w 3D. W zestawie znajduje się 6 głośników - dwa przednie, dwa surround, centralny oraz basowy.

Ekspert: W zestawie Sony znajdują się dwa złącza HDMI, można na nim także odtwarzać Blu-ray w 3D. Tylne głośniki są bezprzewodowe, a kalibracja kolumn następuje automatycznie. Multimedia można odtwarzać z urządzeń podłączanych na USB albo z sieci domowej za pośrednictwem DLNA. Przede wszystkim jednak warto wspomnieć, że Sony BDV-IZ1000W zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu oraz dźwięku.

Sugerowana cena: ok. 3 500 zł
LG HX995TZ LG HX995TZ Fot. LG

LG HX995TZ

Dlaczego: W zestawie LG znajdują się głośniki oferujące dźwięk kanałowy 5.1, a także odtwarzacz Blu-ray, dzięki któremu można oglądać filmy w 3D. Kolumny mają grubość zaledwie 29 mm. Ważną cechą może okazać się również możliwość odtwarzania plików w formacie DivX HD czy MKV.

Ekspert: Kino domowe LG jest znakomicie wykonane i eleganckie. W bogatym wyposażeniu znajdziemy między innymi 2 wejścia i 1 wyjście HDMI, stację dokującą do iPoda czy iPhone'a, jak również dostęp do wybranych serwisów sieciowych (za pośrednictwem sieci LAN lub WiFi).

Sugerowana cena: 4 500 zł
Więcej o: