Youtube podsumowuje rok: było śmiesznie, ciekawie i zaskakująco

Kończy się rok, zaczyna się więc sezon na podsumowania. Swoje zamieścił już Youtube. Na stronie Youtube Rewind 2010 zamieszczono nie tylko dziesięć najpopularniejszych filmików, ale także oś czasu z oznaczonymi najważniejszymi momentami dla serwisu w tym roku. Wybraliśmy po jednym naszym zdaniem najciekawszym wydarzeniu z każdego miesiąca.

Styczeń

Z filmików styczniowych wybraliśmy jedną z najbardziej niepokojących rzeczy, jakie widzieliśmy: wielkie gadające owoce, na czele z pomarańczą o zębach palacza z trzydziestoletnim stażem. Krzyczące "łozaaaaaaa".

Przerażające.

Filmik zdobył jednak ogromną popularność i kanał jego autora obecnie ma ponad milion subskrybentów. A wszystko dzięki temu, w gruncie rzeczy nieskomplikowanemu, pomysłowi.

Luty

Można go nie lubić, można nienawidzić jego muzyki, ale nie ulega wątpliwości, że Justin Bieber to obecnie jeden z najpopularniejszych piosenkarzy świata. Jak bardzo przyczynił się do tego Youtube? Ciężko oszacować, ale należy pamiętać o tym, że teledysk do utworu "Baby" to obecnie filmik z największą liczbą odtworzeń w historii serwisu. Do tej chwili obejrzano go już ponad 410 milionów razy.

Marzec

Chatroulette to strona internetowa, która losowo zestawia ze sobą czatujące osoby z kamerkami. Nigdy nie wie się, na kogo się trafi. Wykorzystał to niejaki Merton, który swoim rozmówcom postanowił grać na pianinie improwizowane utwory o nich - a potem rezultat zamieścił na Youtubie. Czapki z głów przed znakomitym, zaskakującym pomysłem i równie świetnym wykonaniem. To dzięki takim osobom YT od początków swojego istnienia jest już nie tylko zwykłą stroną internetową, ale całym zjawiskiem kulturowym.

Kwiecień

Czwarty miesiąc roku pełen był ciekawych filmików. My wybraliśmy jedną z najśmieszniejszych rzeczy, jakie widzieliśmy - stacjonujących w Afganistanie amerykańskich żołnierzy "wykonujących" utwór Lady Gagi i Beyonce. Brawa za dystans do siebie. Swoją drogą, musi im się tam nieźle nudzić...

Maj

W maju Youtube obchodził swoje piąte urodziny. Pomyślcie, czym byłby dziś świat bez niego? Jak wyglądałaby nasza rzeczywistość bez tych wszystkich amatorskich, śmiesznych i absurdalnych filmików? Bez internetowych memów przez nie generowanych? Bez legalnego dostępu do milionów piosenek i teledysków? Bez psa mówiącego "Batman"?

To byłby smutny świat.

Czerwiec

W czerwcu cały świat skupił swój wzrok na RPA i rozgrywających się tam wtedy Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Również Youtube i jego użytkownicy brali w nich udział, dając fanom dostęp do materiałów, których nie mogli znaleźć nigdzie indziej, zachęcając do zamieszczania swoich filmików o mundialu i po prostu celebrując to sportowe święto.

No i swój kanał założył Cristiano Ronaldo.

Lipiec

W lutym Old Spice zamieścił na serwisie jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą, reklamę tego roku (możecie obejrzeć ją tutaj). W lipcu występujący w niej aktor przez trzy dni za pomocą filmików odpowiadał na pytania swoich fanów, od tych poważnych, po całkiem absurdalne. Ogółem wszystkie te filmy obejrzano ponad sto milionów razy. W tydzień. Perfekcyjna kampania reklamowa.

Sierpień

Ludzie ruszający ustami do słów i wygłupiający się przy znanych piosenkach na Youtubie nie są niczym nowym. Piętnastoletni Keenan Cahill stał się jednak dzięki temu tak popularny, że w jednym z jego filmików wziął udział sam... 50 Cent. Takie rzeczy - tylko w internecie.

Wrzesień

Dzięki Youtube'owi nie tylko można zrobić internetową karierę. Można także zrobić niezłe pieniądze. Tak, jak dr Bob Wagstaff, który dzięki umieszczonej na serwisie reklamie swojej szczoteczki do mycia języka zarobił na tym produkcie około miliona dolarów.

Październik

W październiku pojawił się najczęściej w tym roku oglądany filmik na YT (nie licząc teledysków, które są osobną kategorią). Głównym jego bohaterem jest niejaki Antoine Dodson, który w jednej z informacyjnych stacji telewizyjnych opowiadał o pewnym włamaniu. Ekipa Auto-tune the News zrobiła z tego piosenkę i... wykreowała gwiazdę (?).

Listopad

W listopadzie najciekawszym wydarzeniem na serwisie był Bon Jovi, który pozwolił swoim fanom wybrać, jakie piosenki jego zespół ma zagrać na najbliższym koncercie. Całe show było następnie, 10 listopada, transmitowane na żywo przez Youtube.

Grudzień

Grudzień jeszcze się nie skończył, więc na razie najważniejszym wydarzeniem na Youtubie jest.. youtubowe podsumowanie roku. Ogółem w 2010 roku użytkownicy z całego świata przesłali ponad 13 milionów godzin materiałów wideo. Nie da się tego wszystkiego obejrzeć - to około 1500 lat.

Na tej stronie znajdziecie pełne podsumowanie, a w nim - najczęściej oglądane filmiki, najczęściej oglądane teledyski (to osobna kategoria), najczęściej wyszukiwane słowa i wspomnianą już na początku pełną oś czasu, z której my wybraliśmy naszym zdaniem najciekawsze wydarzenia.

Czekamy na inne podsumowania.

Więcej o: