Jedliście kiedyś pizzę z automatu? Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy

Tak, tak, pizzę z automatu. No bo co zrobić kiedy dzień kończy się o czwartej nad ranem, a lodówka pusta... i nie mamy ochoty na kebab. W kilku krajach na świecie wystarczy podejść do automatów wydających ciepłą i mięciutką pizzę o wybranym smaku.

Resto'Clock Pizza - największe pizze z pizzomatu

Z okazji Dnia Pizzy postanowiliśmy zaprezentować Wam kilka przykładów tego wspaniałego wynalazku, który jako drugi w kolejności - po klawiaturze QWERTY - zrewolucjonizował życie zachodnich informatyków.

Na pierwszy ogień idą automaty Resto'Clock Pizza. Dlaczego? Bo ich ojczyzną jest południowa Francja, a dokładniej okolice Grenoble. Taki ciepły placek o średnicy 30 cm z sosem, serem i mięsem możemy kupić o każdej porze dnia i nocy za jedyne 4 euro. Wystarczy wcisnąć kilka guzików, wrzucić monety i poczekać 4 minuty. W tym czasie nasza pizza "nabiera świeżości" i zdatności do spożycia.

Automat do pizzy

Cena: około 4 Euro

Let's pizza! - prawdziwie włoska i na oczach klienta

Wszyscy wiedzą, że prawdziwa pizza, nie licząc Japonii, pochodzi z Włoch. Dlatego sugerujemy skupić się raczej na automacie, którego nie powstydziliby się na pewno państwo Corleone.

"Pizzowego robota", jak brzmi jego włoska nazwa, stworzył Claudio Torghele. Zaletą włoskiego automatu jest szybkość przygotowania placka. W trzy minuty maszyna miesza ciasto, "wyrasta je", dekoruje dodatkami i wypieka... W każdym razie tak mówi producent urządzenia. Na dowód, w automacie znajduje się niewielka szybka przez którą przyszli zjadacze pizzy mogą cały proces obserwować.

fot. Reuters / Let's Pizza

Do wyboru cztery rodzaje pizzy: margherita, prosciutto, bekonowa, oraz wegetariańska.

Cena: od 3,50 Euro

Wonder Pizza - najszybsza pizza w mieście

Automat Wonder Pizza mieści wewnątrz aż 103 gotowe placki schłodzone do temperatury około 4 stopni Celsjusza. Po wybraniu jednej z trzech prozpozycji maszyna przenosi pizzę do części z piekarnikiem i piecze ją w przeciągu zalwedwie 90 sekund. To chyba rekord jeśli chodzi o włoski placek o średnicy 23 cm, usypany mięsem i warzywami.

Ponoć opracowanie takiego automatu kosztowało aż 10 milionów dolarów. Dlaczego tak drogo? Bo maszyna rzeczywiście piecze placki, a nie jak inne bliżej nieokreślone urządzenia -bombarduje je mikrofalami.

Żeby było weselej i dla tyvh, którzy nadal zastanawiają się dlaczego to zestawienie znalazło się w dziale "Technologie" - automat Wonder Pizza działa w oparciu o system operacyjny Windows XP.

Wonder Pizza

Cena: około 4 euro

Pizza Apetita - pizza z włosko-polskiego automatu

Technoserwis z Rybnika podchwyciła włoski pomysł i postanowiła zaimplementować go w nowych krajach unijnych. Według Grzegorza Kaszuby, właściciela firmy, w ciągu najbliższych dwóch lat w samej Polsce ma stanąć około tysiąca automatów Pizza Apetita, bedących krajową wersją maszyn Let's Pizza. Urządzenia mają się pojawić w akademikach, szpitalach, na dworach i stacjach benzynowych.

Inwazja zaczęła się już w grudniu 2009 roku. Skutki, póki co, chyba dość mierne.

 

Więcej o: