Największe, najciekawsze, najlepsze z targów CES 2011

Pobyt na targach CES 2011 zapewnił nam niezliczoną ilość intensywnych wrażeń. Wystawa jest już jednak za nami, czas więc na zebranie największych, najlepszych i najbardziej zaskakujących produktów tegorocznych targów.
Telewizor Toshiby - 3D bez okularów Telewizor Toshiby - 3D bez okularów Fot. Techradar

Największe zaskoczenie

Największe zaskoczenie wywołała u nas prezentacja telewizorów 3D bez okularów Toshiby, do której prowadziła najdłuższa kolejka. Do tej pory uważaliśmy, że telewizory z opcją wyświetlania obrazu w trójwymiarze są co prawda przyszłością i na rynku będzie ich coraz więcej, ale wciąż będziemy musieli oglądać filmy w okularach, bo technologia "bezokularowa" jest po prostu wciąż niedojrzała. Zmieniliśmy zdanie. Na stoisku Toshiby znajdowało się 6 telewizorów w różnych rozmiarach, na których można było oglądać filmy 3D bez okularów. Nasze wcześniejsze próby takiego oglądania kończyły się przeważnie atakiem mdłości i maksymalnym rozogniskowaniem wzroku, tym razem efekt 3D był nie tylko zauważalny, ale i "bezbolesny". W zależności od przekątnej telewizora producent wyznaczał liczbę miejsc, z których najlepiej odbierać obraz w 3D. Okazuje się jednak, że także oglądając film pod umiarkowanym kątem mamy wrażenie głębi i przestrzeni. To wielka niespodzianka i pozytywne zaskoczenie - 3D bez okularów jest bliżej niż myślisz!

Tablet BlackBerry - Playbook Tablet BlackBerry - Playbook Fot. Joanna Sosnowska / Samsung NX100

Największe nawrócenie

Najwięcej zainteresowania zarówno mediów jak i zwiedzających budziły tablety. Zwłaszcza tych  większych producentów (BlackBerry RIM) oraz te, których premiera na CES-ie została wcześniej umiejętnie zapowiedziana (Motorola). Stoisko BlackBerry na którym znajdował się Playbook gromadziło tłumy, podobnie było z tą częścią ekspozycji Motoroli, na której znajdował się tablet Xoom. Jeszcze przed CES-em najbardziej ciekawił mnie Xoom (z dwurdzeniowym procesorem, najnowszą wersją Androida 3.0 Honeycomb wydaje się być marzeniem geeka). Tymczasem gdy okazało się, że na tablecie Motoroli mogliśmy oglądać tylko demonstrację nowego mobilnego systemu Google'a, palma pierwszeństwa za tablet który najbardziej nam się spodobał przypada Playbookowi - urządzeniu działającemu pod kontrolą QNX, o którym trochę już pisaliśmy tu.

Pokaz możliwości nowych procesorów Sandy Bridge Intela Pokaz możliwości nowych procesorów Sandy Bridge Intela Fot. wł. / Samsung NX100

Najlepsza prezentacja

Najwięcej czasu spędziliśmy przy prezentacji możliwości Sandy Bridge Intela. Mogłoby się wydawać, że nowa generacja procesorów (aczkolwiek niezwykle ważna) to jednak wspominana będzie przy okazji kolejnych modeli superwydajnych komputerów, a nie osobno. Tymczasem demonstracja Intela była jedną z ciekawszych na całej wystawie - nazywała się Intel Lego Builder a wykorzystane do niej zostały klocki lego, kamera, projektor, oraz 8 rdzeni Sandy Bridge. Kamera rozpoznawała elementy w przestrzeni w czasie rzeczywistym, ale kluczową rolę odgrywały klocki Lego, z których zbudowano smoka, dom oraz wóz strażacki.

Pokaz możliwości nowych procesorów Sandy Bridge Intela

Cała prezentacja polegała na tym, że ustawiając elementy z klocków Lego na stole w dowolnej konfiguracji realny smok "rozpoznawał", że znajduje się w pobliżu domu i ział wirtualnym ogniem. Dom stawał w płomieniach, a ugasić mogła go tylko wirtualna woda z wozu strażackiego. Za obliczenia stojące za kulisami tej najciekawszej prezentacji odpowiadała właśnie nowa generacja procesorów Intela.

Tweetująca lodówka Samsunga Tweetująca lodówka Samsunga Fot. wł/ Samsung NX100

Największa zaduma

Naszą największą zadumę wywołała tweetująca lodówka Samsunga. Lodówka sama w sobie jest całkowicie zwyczajna i przeciętna, można w niej chłodzić i przechowywać zwyczajną i przeciętną żywność. Wyjątkowy jest panel znajdujący się na obudowie lodówki, za pośrednictwem którego można przeglądać strony internetowe, robić odręczne notaki, tweetować czy sprawdzać co nowego na Facebooku. Lodówka nie obsługuje na razie opcji automatycznego zamawiania brakującego jedzenia ("Uwaga, brakuje mleka") czy synchronizacji notatek z telefonem komórkowym, ale dowiedzieliśmy się, że takie funkcje mogą pojawić się w przyszłości. Skąd największa zaduma przy sprzęcie AGD? Ano, z jednej strony to kontemplacja zagadnienia "po co klient Twittera w lodówce", a z drugiej "klient Twittera w lodówce to dopiero początek".

Telewizory OLED LG o grubości 29 mm Telewizory OLED LG o grubości 29 mm Fot. wł. / Samsung NX100

Najbardziej wyjątkowe urządzenia

Producenci jak zwykle starali się przedstawić największe, najmniejsze, najcieńsze i najbardziej wyjątkowe urządzenia. W tym roku (ponownie) widzieliśmy najcieńszy telewizor OLED LG (zaprezentowany w ubiegłym roku na targach IFA 2010), jak również największy, 75-calowy telewizor LED 3D Samsunga

75-calowy telewizor LED 3D Samsunga

Czytaj więcej o targach CES 2011

Dowiedz się więcej o targach CES 2011

Więcej o: