Plazma czy LED LCD - jaki telewizor warto kupić?

Telewizory 3D są teraz modne, ale jednocześnie bardzo drogie. Spadły za to ceny zwykłych telewizorów 2D. Jednak nie każdy płaski ekran jest sobie równy. Co wybrać - plazmę, czy telewizor LED?
Telewizor LED Samsung UE40C5000 Telewizor LED Samsung UE40C5000 Fot. Okazje.info

Plazma kontra LCD - subiektywna różnica w wyświetlaniu obrazu

Telewizory plazmowe (PDP) oraz telewizory LCD z podświetleniem diodami LED - to właśnie pomiędzy nimi często dokonujemy wyboru nowego nabytku do salonu. Zakup telewizora wiąże się ze sporą inwestycją, kupujemy go na ładnych parę lat. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

Najpierw ważna uwaga, która według mnie jest niezwykle istotna przy wyborze technologii wyświetlania. Plazmy oferują tzw. efekt kinowy - obraz filmowy wydaje się bardziej naturalny niż na ekranach LCD, które z kolei raczej wyostrzają i upiększają trochę obraz. LCD LED dają piękny, bardzo kontrastowy obraz,  tymczasem plazmy wyświetlają obraz bardziej naturalny, ale ?mniej zachwycający? na pierwszy rzut oka. Jest dużo zwolenników zarówno pierwszego, jak i drugiego rodzaju wyświetlania. Nie rozstrzygam, który jest lepszy - jest to wybór subiektywny, dlatego samemu najlepiej sprawdzić, który obraz bardziej do nas przemawia. To według mnie najważniejsza rzecz, która obecnie odróżnia telewizory plazmowe od ciekłokrystalicznych.

Panasonic 50VT20 - plazma Panasonic 50VT20 - plazma fot. Panasonic

Rozmiar czyli ile cali nam wystarczy?

Przekątna ekranu to ważna sprawa - od tego też powinniśmy zacząć.  Jeżeli chcemy kupić telewizor o małej przekątnej, to od razu odpadają nam plazmy - te możemy kupować dopiero od 42 cali wzwyż. Jest to związane ze specyfiką konstrukcji telewizorów plazmowych. Są co prawda trochę mniejsze plazmy, ale nie wyświetlają one z kolei rozdzielczości Full HD. LCD jest bardziej uniwersalną technologią - tu mamy pełny przekrój przekątnych. - do wyboru, do koloru.

A więc jeżeli chcemy kupić np. 32-calowy telewizor, to zapomnijmy o plazmach zostaje nam tylko LCD. Jeżeli zamierzamy kupić duży telewizor, to możemy wybrać obie technologie. Pamiętajmy jednak, że taka plazma waży dużo więcej niż LED LCD o tej samej przekątnej. O wiele trudniej ją ustawić na szafce czy powiesić na ścianie.

Telewizor LED 46 Telewizor LED 46" Philips 46PFL5605 H Fot. Okazje.info

Producenci czyli od kogo kupić?

Jeżeli zamierzamy kupić plazmę, to mamy dość ograniczony wybór producentów - tylko trzech oferuje w  Polsce telewizory plazmowe - to Panasonic, Samsung i LG. Ale z drugiej strony to bardziej upraszcza proces wyboru. Plazm jest znacznie mniej niż telewizorów LED LCD. W tych ostatnich sytuacja jest zgoła odwrotna. Praktycznie każdy producent oferuje nam telewizory LED LCD. Mnogość modeli może jednak spowodować zawrót głowy. Warto też zwrócić uwagę na to, że w telewizorach LCD jest kilka rodzajów podświetleń diodami LED  - najpopularniejsze jest krawędziowe (najtańsze, ale oferuje słabszy obraz), za to najlepszą jakość obrazu zapewniają matryce Full LED, w których diody rozmieszczone są na całej powierzchni za ekranem (co z kolei skutkuje wyższymi cenami). Co więcej, są też różne modele z wygaszaniem strefowym i bez. Zdecydowanie przejrzystsza jest tu oferta plazm.

Panasonic VT20 - plazma (PDP) Panasonic VT20 - plazma (PDP) fot. Panasonic

Energooszczędność czyli jak być "eko"

Plazmy, dawne "pożeracze prądu",  już jakiś czas temu zrobiły duży postęp pod względem oszczędzania energii. Pamiętajmy, że plazma w przeciwieństwie do LCD pobiera tym więcej prądu, im jaśniejszy jest obraz, a więc maksymalny pobór prądu osiąga przy wyświetlaniu całkowicie białej planszy. Oczywiście to niemal nigdy się nie zdarza, dlatego pobór prądu w plazmach jest dużo mniejszy od podawanego przez producenta. W scenach nocnych plazma może osiągać nawet mniej niż LCD (telewizor plazmowy przy ciemnych scenach wygasza piksele), w scenach dziennych dużo więcej. Dlatego jeżeli ktoś często ogląda filmy, w których występuje więcej "mrocznych" scen (np. horrory czy filmy SF), to warto zastanowić się nad plazmą, jeżeli wolimy filmy raczej "jaśniejsze" (np. komedie), to lepiej wziąć telewizor LCD.

Jeżeli chodzi o telewizory LED LCD  to sprawa jest zupełnie jasna. Obecnie to właśnie one są najbardziej energooszczędne - zużywają poniżej 100W, co dla plazm jest marzeniem ściętej głowy. Pomimo, że plazmy dokonały dużego postępu w ciągu ostatnich lat, to dorównały jedynie telewizorom z klasycznym podświetleniem LCD. Natomiast dzisiaj to LED LCD jest telewizyjnym królem rynku w dziedzinie ekologii i oszczędności energii. Biorąc LED-a na pewno rachunki za prąd będą czystą przyjemnością.

Plazma Panasonika Plazma Panasonika Fot. J. Sosnowska, M. Koryszewski

Poziom czerni czyli jest już czarno czy wciąż szaro?

Poziom czerni w plazmach zawsze był rewelacyjny. Natomiast telewizory LCD miały problem z wyświetlaniem prawdziwej czerni. Na szczęście problem w dużej mierze rozwiązano wprowadzając podświetlenie diodami LED. Pamiętajmy jednak, że tańsze LED-y mają gorszy poziom czerni niż plazmy, które wyświetlają czerń wręcz smolistą. Pomijając najlepsze modele LED LCD (te droższe), plazmy wciąż wygrywają w głębokości czerni, ale nie mają w tej kategorii już tak wielkiej przewagi jak kiedyś.

Największy telewizor 3D LED Samsunga (75 cali przekątnej ekranu) Największy telewizor 3D LED Samsunga (75 cali przekątnej ekranu) Fot. wł. / Samsung NX100

Dzień czy noc - czyli kiedy oglądamy filmy?

To ważne pytanie. Telewizory plazmowe zdecydowanie lepiej sprawują się w nocy i późnym wieczorem - ich obraz najlepiej wygląda, gdy jest ciemno tak jak w kinie. Plazma ma mniejszy kontrast oraz poziom jasności niż ich ciekłokrystaliczni konkurenci, przez co obraz wyświetlany w dzień przez plazmę traci swoje walory. Natomiast LCD LED nie ma tych problemów - zdecydowanie lepiej prezentuje się w dzień, a w nocy wypada tylko trochę słabiej niż plazma. LCD to bardziej uniwersalne odbiorniki - plazmy to raczej substytut kinowego ekranu w domu, co ma swoje zalety, ale również i wady. Dlatego jeżeli zamierzamy oglądać obraz na telewizorze w dzień, w dobrze nasłonecznionym pokoju, to lepiej darować sobie plazmę i wybrać LED LCD. Natomiast jeżeli  jesteśmy "nocnymi markami", to warto postawić na telewizor plazmowy.

Sharp Quattron LE820 - LCD LED Sharp Quattron LE820 - LCD LED fot. Sharp

Telewizor jako komputer

Tu wygrywa LED LCD. Niestety plazma przy długo wyświetlanym, statycznym obrazie może wciąż się wypalać (widma). Co prawda, producenci wbudowali specjalne zabezpieczenia, ale... nigdy nie możemy być absolutnie pewni, że elementy statycznego obrazu wyświetlane na telewizorze plazmowym przez ponad dobę, nie pozostają na naszym ekranie na stałe. Niestety tu trzeba być czujnym.

Od analogu po HD czyli jak wypadają źródła obrazu?

Zarówno LED LCD jak i plazma wyświetlają obraz w wysokiej rozdzielczości (HD) doskonale. Jeżeli jednak chcemy oglądać obraz niskiej jakości (np. telewizja analogowa), to zdecydowanie lepiej z wyświetlaniem takiego obrazu poradzi sobie plazma.

LG PK950 - plazma LG PK950 - plazma fot. LG

Telewizor dla rodziny czyli "odporność na dzieci"

To akurat ważna rzecz dla rodziców - nie chcielibyśmy przecież, żeby nasze dzieci porysowały nowiutki płaski ekran. Pod tym względem plazmy są lepsze, gdyż ekran mają umieszczony za szybą. Natomiast LCD łatwiej zniszczyć, gdyż tam matryca jest odsłonięta. Niektóre modele LED-ów mają już jednak wbudowaną szyby (np. LG czy Sharp), które zabezpieczają podobnie przed porysowaniem ekranu.

Sharp Quattron -LCD LED Sharp Quattron -LCD LED fot. Sharp

Cena czyli które telewizory są tańsze...

Hmm, ceny się wyrównują, gdyż drogie jeszcze do niedawna LED LCD obniżyły już swój pułap cenowy, ale nie zmienia to faktu, że obecnie wciąż trochę mniej kosztują jednak plazmy i to one cenowo są chyba najbardziej atrakcyjne. Oczywiście najtańsze są zwykłe LCD ze starym podświetleniem, ale tych odbiorników raczej nie warto brać pod uwagę.

Plazma czy LED - trudny wybór

Plazma czy LED LCD - wybór pomiędzy tymi telewizorami zależy od naszych potrzeb. Obie technologie są już bardzo dopracowane i wcale nie jest łatwo dokonać między nimi wyboru. Pamiętajmy tylko, że najlepiej - przed ostateczną decyzją - obejrzeć na żywo obraz filmowy w wybranym przez nas telewizorze - żeby być całkowicie pewnym dokonania właściwego wyboru.

Mariusz Koryszewski

Więcej o: