Od jabłek do telefonów - Apple ma 35 lat

Historia Apple Computers splata się ściśle z historią rozwoju informatyki i komputerów osobistych. Wiele współcześnie używanych wynalazków i koncepcji zostało opracowanych, albo spopularyzowanych przez ludzi pracujących pod znakiem jabłka. Firma została założona 1 kwietnia 1976, właśnie minęło 35 lat. Zobaczmy jakie produkty Apple odcisnęły się na historii informatyki.

Apple 2 plus. Apple 2 plus. Fot. Eastebilby [(CC) 37796451@N00 / flickr.com]

1977: W każdym domu - Apple ][

Drugi produkt firmy i pierwszy popularny komputer domowy. Pierwszy w ogóle.

Jego poprzednik - Apple I miał obudowę z drewna. Apple ][ miał procesor taktowany zegarem 1MHz, od 4 do 48 kilobajtów pamięci (w zależności od wersji) - to mniej niż dzisiaj sterownik pralki - i podłączało się go do telewizora, albo monitora.

Na Apple ][ powstał pierwszy arkusz kalkulacyjny, VisiCalc.

Produkowany był od 1977 do 1993, na rynek trafiło około 6 milionów egzemplarzy.

Pierwszy model Macintosha z 1984, w zestawie z dodatkową stacją dysków. Pierwszy model Macintosha z 1984, w zestawie z dodatkową stacją dysków. Fot. Marcin Wichary [(CC) BY mwichary / flickr.com]

1984: Okienka i myszka - Macintosh

Kiedy za pomocą myszki przesuwamy po ekranie okienka, wydaje się że tak było od zawsze. Ale nie było - przed wejściem na rynek Apple Macintosh komputery sterowane były za pomocą wpisywanych na klawiaturze skomplikowanych poleceń. Macintosh spopularyzował myszkę, ikony, okienka, schowek do kopiowania i wklejania i całą koncepcję komputerowego pulpitu.

Najsłynniejsza reklama Apple - odwołująca się do "1984" George'a Orwella, została tylko raz wyemitowana w telewizji. Można ją obejrzeć poniżej:

Apple Newton w porównaniu z iPhone. Apple Newton w porównaniu z iPhone. Fot. Blake Patterson [(CC) BY blakespot / flickr.com]

1988: Wielka smuta i porażki - Newton

Po konflikcie z zarządem, z firmy odchodzi Steve Jobs. Apple zawsze było firmą wodzowską - Jobs miał pieczę nad wszystkimi fazami projektowania nowych produktów i kiedy zabrakło silnej ręki, firma straciła rozpęd. Kilka produktów okazało się sporym sukcesem (PowerBook, jeden z pierwszych laptopów), jednak próba innowacji (tablet Newton) zakończyła się spektakularną klapą.

Newton miał zrewolucjonizować sposób w jaki używamy komputerów - rozpoznawał pismo odręczne a interfejsem użytkownika był rysik do pisania na ekranie. Ale nie przyjął się - to była pierwsza wielka porażka firmy spod znaku nadgryzionego jabłka.

Po odejściu z Apple Jobs stworzył firmę komputerową NeXT, oraz studio Pixar tworzące filmy animowane za pomocą grafiki komputerowej (największe hity: "Toy Story", "Cars").

1997: ...i jeszcze jedno - iMac

W 1997 firma chyliła się ku upadkowi, nowe produkty nie zdobywały fanów. Doszło do ugody ze Steve'em Jobsem, który wrócił na stanowisko szefa (CEO).

Pierwszym sukcesem Apple pod nowym/starym zarządem był iMac - komputer łączący dotychczasowe cechy Maców z awangardowym designem. Apple pokazało rynkowi, że komputer może być ładny. I że to się sprzeda.

Wraz z powrotem Jobsa, pojawił się zwyczaj prezentowania nowych produktów i usług firmy na precyzyjnie wyreżyserowanych publicznych prezentacjach, prowadzonych zwykle osobiście przez Jobsa. Największe hity często pokazywane są już pod koniec pokazu, po rzuconej lekko uwadze "...and one more thing..." (i jeszcze jedno), która weszła już do komputerowego folkloru.

2001: Muzyka do każdej kieszeni - iPod

Do pojawienia się iPoda, muzyki z plików słuchało się z komputera, a nieliczne odtwarzacze kieszonkowe były zabawkami dla gadżeciarzy-informatyków. iPod był modnym gadżetem dla każdego, a udostępniony przez Apple - niestety nie w Polsce - sklep z muzyką iTunes Music Store stopniowo stał się największym sklepem z muzyką w Stanach zjednoczonych, przy okazji wypierając z rynku płyty kompaktowe.

Z okazji premiery iPoda, wyemitowana została lekko poprawiona wersja słynnej reklamy Macintosha:

2007: Komputer w kieszeni - iPhone

W 2007 telefon komórkowy miał mały ekranik i dużo klawiszy. Apple odwróciło ten trend - iPhone składa się się prawie wyłącznie z ekranu i ma jeden klawisz. Tysiące aplikacji dostępnych w sklepie AppStore zamieniają iPhone'a w telefon biznesowy albo przenośną konsolę do gier.

iPad, tablet Apple iPad, tablet Apple Fot. Spider's Web

2010: Internet w ręce - iPad

Od premiery w 2010 pozostaje najmodniejszym gadżetem sezonu. Ale to nie tylko gadżet, iPad rozpoczął modę na tablety, stał się też nową jakością komputera osobistego jako urządzenia rozrywkowego. Na iPadzie czytamy gazety, gramy, oglądamy filmy, słuchamy muzyki. Tegoroczny model - iPad 2 stał się też futurystycznym urządzeniem telekomunikacyjnym - dzięki kamerze do wideokonferencji. Gdyby jeszcze był tańszy...

 

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: