Antybakteryjna stal

Kolejny sukces nauki. Znaleziono sposób na wyprodukowanie nierdzewnej stali, która posiada trwałe właściwości bakteriobójcze.

Odkrycia dokonano na Uniwersytecie w Birmingham. Naukowcy od dłuższego czasu poszukiwali sposobu na stworzenie trwałej powłoki antybakteryjnej, jednak dopiero teraz udało im się rozwiązać problem. Kluczem do sukcesu okazało się zastosowanie srebra lub miedzi oraz tlenu i węgla. Kiedy srebro lub miedź odpowiadają za powstanie powłoki bakteriobójczej, tak tlen i węgiel utwardzają ją, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała.

Do tej pory próby stworzenia trwałej powłoki kończyły się fiaskiem, gdyż za szybko się ścierała. Stal uzyskana dzięki procesowi Active Screen Plasma, który w skrócie polega na zmodyfikowaniu powłoki stopu żelaza, a nie tworzeniu kolejnej, została poddana eksperymentowi. Wytworzono z niej kilka narzędzi medycznych, po czym umyto je 120 razy. Efekt - przedmioty zachowały swoje właściwości bakteriobójcze oraz wykazały mniejsze zużycie, niż w przypadku normalnej stali.

Naukowcy twierdzą, że są już w stanie wytwarzać antybakteryjną powłokę na przedmiotach wielkości 2x2 m. Ich odkrycie może znaleźć zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również i gastronomii, przy tworzeniu narzędzi używanych w kuchni, tudzież w miejscach, gdzie występowanie bakterii znacznie przekracza normę - na przykład w publicznych toaletach.

[za: Engadget ]

Więcej o: